• ilgili video

joseph davies adında, 1912'de titanik'te fotoğrafçı olan 17 yaşında bir çocuğa ait olduğu iddia edilen görüntüler. minyatür olduğunu düşünüyorum. gerçek olması imkansız ama çok etkileyici. joseph davies

daha önce sözlükte bahseden de olmuş ama bu görüntüler başlığının olmasını hak ediyor.bahsi geçen entry
  • video hem hd, hem de cekim yapilan kamera kucucuk/daracik yerlerde kullanilabilecek kadar kucuk. benim tahminim iphone 12 ile cekilmis.

saka bir yana, minyatur oldugu cok bariz. bunu anlamak icin suda olusan su baloncuklarinin boyutuna bakabilirsiniz. hatta baloncuk boyutuna ve su hareketlerine bakarak cekim yapilabilmesi icin telefondan da kucuk bir kamerayla yapilmis olmasi gerektigini gorebiliriz.
  • 1912'nin kameraları hayvan gibi ağır ve hantaldı. ayrıca çok parlak ışıklar olmadan çekim yapılamıyordu. hani şarlo'nun filmleri vardır. bir evde, odada gördüğünüz sahneler aslında settir. 2 veya 3 tarafı duvar şeklindedir ama aslında açık havada oluşturulmuş bir sahnedir ve doğal ışıkta çekim yapılır.
  • bize oradaki atmosferi yaşatması açısından başarılı ama gerçek olması imkansız video.
  • o elektrik cızırtısını duyduğunuz an bilin ki fake.

fake ama iyi videodur.
  • bunun 1912’de çekilebileceğine inanmak için 1970’lerde ekmek karnesine inananlar kadar tarih algısına sahip olmak gerek.

edit: ekmek karnesi yazıyorum adam diyor ki kuyruğa girip ekmek alıyorduk. git şimdi de kuyruk 200 metre. karne diyorum karne. doymazsan başka yok.

edit2: şimdi de diyor ki google “inönü zamanında karne vardı diyor” yani inönü 70’lerde ülkeyi yönetmiş. nereye düştük böyle.
  • içine su doldurulmuş maketten ibaret video.
    kamera lens boyutu, mekanın, suyun kütlesinin / kabarcıkların ve eşyaların boyutu arasındaki orantısızlık alenen sırıtıyor.
  • 1912 yılında handy cam mi vardı ? lumiere kardeşler mezarda salvo yapıyor şu an.

tanım : hadi oradan.
  • izlerken gerçek olabilir mi diye çok etkilendiğim, fakat gerçek olmadığını düşündüğüm video.

gerçekliği mümkün değildir, ikna olamadım.
  • sadece sonradan eklenen bozukluk efektlerine bakarak bile yapay olduğu sonucuna ulaşılabilecek videodur.

suyun yüzey hareketleri ölçek sorunu yaratmış ayrıca.

ha bir de 1912'de sesli kayıt yapan kamera olayı var ki ona hiç girmiyorum.
hesabın var mı? giriş yap