şükela:  tümü | bugün
 • dostoyevski'yi okumak daha zevklidir, çünkü romanlarında genel itibariyle halktan insanları işlemiştir. normal hayatta onun betimlediği gibi dolu insan görebilirsiniz. tolstoy ise daha ziyade elit kesimi işlediğinden dolayı dostoyevki'ye oranla biraz sıkıcı kaçar, tabii kesinlikle romanları sıkıcıdır anlamı çıkarılmamalıdır. tolstoy romanlarından ziyade, felsefi eserleriyle ön plana çıkar.
 • tolstoy, sistemle beraber büyüyen, o zamanki milli, manevi ve toplumsal değerlere sonsuz saygı gösteren ve bu nedenle yaşadığı toplumda devlet ve sermaye sınıfı tarafından her zaman sevilen, sayılan ve desteklenen ve hiçbir şekilde kendisine çizilen sınırların dışına çıkmayan ve bu maddi ve manevi değerleri savunduğunu her eserinde bizlere göstermekten bıkmayan ve edebi maharetlerini bu yönde sergileyen bir yazardır. bence tolstoy, direkt olarak sadece yaşadığı zamana ve topluma hitap eder. zaten genel olarak eserlerinde üst sınıfı incelemiş ve kullanmış, böylece onların gönlünü daha bir hoş etmesini bilmiştir. zaten zenginlik ve şatafat içinde başladığı hayatını yine aynı şekilde sonlandırmış, fikir ve hayat kavgasını bence şöhretine nazaran asgari düzeyde çekmiştir.

  dostoyevski ise sisteme, insanlara, kurallara, insanlığa isyan eder. aşağılık ikiyüzlülüğümüzü, kurduğumuz sisteme ne kadar yabancılaştığımızı, ahlaksızlığımızı, sistemdeki mantıksızlığı, gelip geçici sistemlere ve değerlere ne kadar sıkı sıkıya bağlanabildiğimizden dem vurur. dostoyevski'nin sınırı yoktur. maddi, manevi, milli, dini inanç ve sistemlerin hepsine sınırsızca saldırır. bunların gelip geçici sistemler olduğunu ve bu sistemlerin kölesi olarak kendi insanlığımıza yabancılaştığımızı eserlerinde bıkmadan, usanmadan işler. sistem tarafından kötülenen ve çok zor durumlarda bırakılan bir üstattır. hayatı sefalet, sürgünlük, hapishane ve hastalıklarla geçmiştir. bir de bunun üstüne sorgulama sevdası, eleştirel bakış açısı, yoğun fikir ve hayat kavgası eklenince ve bunu üstün zekasıyla harmanlayınca ortaya dünyanın en iyi yazarlarından birisi çıkmıştır. sürekli eleştirdiği insanlığın kısır döngüsü, sistemlerin yetersizliği ve maddi ve manevi değerlerin kölesi olma durumları şüphesiz ki her çağda her toplumda görülen şeyler olduğundan dostoyevski, tolstoy'un aksine bulunduğu zamana ve topluma değil; insanlık var oldukça tüm insanlığa hitap edecek bir yazar statüsüne kavuşmuştur. eserlerinde de genel olarak halktan sıradan insanları işleyerek, bu sisteme ve insanlığa karşı isyanını daha güzel ve doğru şekilde ifade edebilmiştir.

  yıllar sonra gelen günah çıkartma editi: tespitime sokayım. bunu en beğenilen entry'lerime sokanların da kafasına sıçayım gerçekten. cümleye gel "zaten zenginlik ve şatafat içinde başladığı hayatını yine aynı şekilde sonlandırmış". ahaha yarrak aynı şekilde sonlandırmış. bu mu lan sistemle büyüyen, rahat içinde yaşayan adam? püüü kafana sıçam 4 yıl önceki invisitibly. ikisi de çok büyük yazardır, tüm zamanlara ve mekanlara hitap ederler, iyi ki enerjilerini edebiyata harcayıp varlıklarından bizleri haberdar etmişlerdir.
 • onlara bir servet kazandıracak düşlerini gerçekleştirme planı yapmışlardır.
 • rus olmaları dışında hiç bir ortak yönleri yoktur.
 • dünyanın en saçma karşılaştırmalarından biridir. (bkz: vites topuzu vs kayısı kurusu)
 • tolstoy nikon'dur dostoyevski leica

  edit: yıllar içerisinde iki yazara ait okuduğum kitaplar özellikle de tolstoy'un savaş ve barış eserini dikkatli bir şekilde okumam bu karşılaştırmayı anlamsız kılmıştır. entry silecek değilim, ama iki yazarın bir birlerinden oldukça farklı ve kendilerine göre üstün özellikleri olduğunu hatta benim için tolstoy'un artık burun farkıyla önde olduğunu belirtmeyi borç bilirim.
 • - tolstoy, çağdaş romanın kurucusudur; dostoyevski çağdaş romana en çok etki edendir.
  - tolstoy dinle uğraşmıştır, arada bir nihilist olmuştur; dostoyevski koyu bir rus milliyetçisidir.
  -tolstoy iç monolog tekniğini ilk kullanan yazardır; dostoyevski psikolojik durumları ilk olmasa da en başarılı kullanandır.
  -tolstoyun roman tekniği kusursuzdur; dostoyevski belirgin kusurlarına rağmen daha rahat okunandır.
  -tolstoy soylu bir aileden gelir, konttur; dostoyevski orta karar bir aileden gelmesine rağmen fakirdir, borçlarından dolayı sürekli yurtdışına kaçar.
  -tolstoy yaşadığı dönemin hiç kuşkusuz en saygı gören yazarıydı; dostoyevski artık tüm zamanların en iyi romancısı olarak kabul görüyor.

  son not: tolstoy evden kaçarken yanına en çok sevdiği iki şeyi almıştır: en küçük kızı ve karamazof kardeşler
 • tolstoy büyük büyük dedenizdir, dostoyevski abiniz, kardeşiniz...