• kullanmamın 20. gününde touch bar'dan tiksinmiş vaziyetteyim. 14 günü geçirmemiş olsam macbook'u anında iade edeceğim. yok alışılmıyor. tersine hayattan da soğudum. insan içine çıkmıyorum artık. evde karanlık bir köşede büzüşmüş bir şekilde mırıldanarak ileri geri sallanıyorum. 'hayır refresh etmek istemiyorum... hayır... ona basmak istemedim.. yapma.. dur spotlight açma... hayır'
  • kendisiyle olmuyordu. sonunda harici klavye ve mouse aldım. bir dock* alıp ona da monitör bağladım. macbook klavyesini kullanmıyorum. konuyu o şekilde çözdüm. portatif masaüstü gibi bişey oldu. touch bar'ı da f tuşlarına sabitledim. en rahat böyleyim bir süredir.
  • ilk günden çok problem yaşadım.

- esc alışıldık yerinde değil, yarım tuş sağda kalıyor. haliyle klavyeye bakmadan basmak zor. solundaki boşluğa bassanız da algıladığı oluyor ama o da tutarlı değil.

- basit metin editleme işleri için vim kullanıyordum. esc'i haliyle onda çok sık kullanıyormuşum. touch bar'la birlikte fark ettim.

- intellisense dropdown'ını ve genel olarak yazı yazarken çıkan her tür dropdown'ı kapatmak için esc kullanıyormuşum. o da problem oldu. kod yazarken ciddi sürtünme.

- komut satırında ya da bir arama kutusunda yazdığımı tümden silmek için esc kullanıyormuşum. bu senaryoların varlığını hep esc'e basmaya kalkıp başaramayınca fark ettim.

- google chrome adres satırında bir arama/adres yazıp bundan vazgeçmek istersem esc'e basıyormuşum.

- en büyük sorun ise esc'le alakalı değil. özellikle kod yazarken üst sıra tuşları kullanıyorsam (parantez aç kapa, rakam yaz vs) yüzük parmağım touch bar'a değiyor. durduk yerde sesi açıp kapıyorum, ekranın rengini karartıyorum, siri çalışıyor, chrome'un adres satırına geçiyorum. bu en ciddi sıkıntı. böyle bir şey yaptığımın farkında bile değildim.

ana kullanım senaryosu olarak bir dock'la kullanılırsa sıkıntı olmaz ama mobilken üzer. aynı işlemci gücünde normal klavyeli macbook pro olsa anında ona geçerim.
  • apple'ın bugüne kadar icat ettiği en gereksiz, en mantıksız teknolojidir.

neymiş efenim f tuşlarını kaldırmışlar da f tuşları kişiselleştirilemiyormuş da onun yerine bunu koymuşlar. e be yarraaam f tuşlarını neden kaldırdın peki? esc tuşu götüne mi kaçıyordu? bugüne kadar o tuşlarla iş yapanlar amsalak mı?

trackpad'e helikopter pisti kadar alan ayırmasaydın da hem f tuşlarını korusaydın hem de touch bar'ı koysaydın bari.

bir teknoloji geliştirirken illa ki eskisini sikip atmak zorunda mısın?
  • (bkz: gimmick)
  • esc tuşunu çöpe atmış teknolojidir kendisi.

escape tuşu, klavyedeki en çok kullanılan tuşlardan birisidir. sen bunu niye sanal yaparsın? hiç mi düşünmediniz bunu? ben her esc tuşuna basacağım zaman, hata yapmayayım diye klavyeye bakmak zorunda değilim, yani eskiden değildim...

bir de esc tuşunu normalden biraz daha sağda duracak şekilde yerleştirmişler ki, basıp basamadığımızı anlamayalım.

en azından ıskalama şansını da hesaba katıp, sol tarafındaki boşluğu da esc tuşuna dahil etmişler.

touchbardaki tuşların çok pratik olduğunu söyleyen arkadaşların henüz işletim sistemindeki kısayolları çözememiş kullanıcılar olma ihtimalini de göz önünde bulundurmanızda fayda var. aynı kısayolu ben yıllardır kullanıyorum, hem de klavyeye bakmadan.
    şimdi ne oldu? önce touchbar'a bak, yerini bul, sonra ona dokun, çalışmamış olabilir, bi daha dokun. sonra elini klavyeye geri götür ve ekrana bakmaya devam et. bu mu pratiklik? pratikte işe yarayan 2-3 işlev var, gerisi gösteriş sadece.
    macbook'u iş için kullanıyorsanız dediklerimi zaten anladınız.
  • kullanmasi keyifli ancak olsa da olur olmasa da olur özellik. tabi bu bir aylik kullanim ile yorumum, belki ilerleyen zamanda kullanim alani arttikca vazgecilmez olacaktir bilemem.

bununla ilgili bir soru sormak istiyorum: safari'de touch bar menüsüne reload page (cmd+r) eklemek istedim ancak sunulan seceneklerde yok. istedigimiz özellikte bir butonu kendimiz olusturup touch bara koyabiliyor muyuz diye baktim bulamadim.

var mi yolunu yordamini bilen?
  • microsoft'un lablarında benzer bir şey pişiyormuş: https://www.microsoft.com/…ojects/displaycover.aspx

tabi bu microsoft olunca bir yere varmamış proje.
  • duet display adli ipad uygulamasi ile herhangi bir mac ile gayet denenebilecek apple garipligi...
  • ne işe yarar ki diye burun kıvırdığım, ama sahip olunca bayıldığım yenilik, icat. birçok program için ekrandan aşağıya ikonlar sürükleyerek kişiselleştirmek mümkün. dialog pencerelerindeki tuşlar burada renkli olarak görünüyor, imleç kullanmadan pıt diye tıklıyorsun. youtube videolari izlerken parmağını kaydırıp istediğin hızda ileri sarıyorsun, fotoğraf arşivini parmak kaydırarak ilerletiyor ya da belli bir yere atlıyorsun. en şaşkınlığa düştüğüm şey power user'ların vazgeçilmezi terminal uygulamasında oldu, mesela "pwd" yazdın, barda renkli bir "man" butonu beliriyor, dokundun mu detaylı bir "pwd manual" penceresi açılıyor, ayrıca terminalin zemin rengini parmak kaydırarak seçiveriyorsun, istediğin satırlara anında bookmark ekleyip aralarında dolaşabiliyorsun, bunlar hayat kuırtaran özellikler. adobe paketim eski olduğu için maalesef onunla gelen özellikleri test edemedim.
hesabın var mı? giriş yap