• uçak ve tren biletlerimi ve konaklama rezervasyonlarımı tamamladığım içün artık sözlükle de kabaca bir bütçe planını paylaşabileceğim yolculuk.

istanbul-vladivostok uçuşu 863 tl (bu bileti kredi kartımla biriktirdiğim millerle aldım. millerimle alacam diye takmasaydım 200 tl düşüğe de bilet vardı. millerle alacam diye taktığınızda sadece belli bir siteden almanıza izin olabiliyor. 31 aralık 2014'te saat 20.00'da millerim yanmasın diye düşünüp alıverdim. çok da pişman değilim dostlar.)

istanbul-vladivostok uçuşu moskova aktarmalı ve havaalanı değiştirmeli. aeroexpress ile vnukovo havaalanından kievskiy tren istasyonuna ve paveletskiy tren istasyonundan domodedovo havaalanına gidiş ücreti 800 ruble. yani 42 tl gibi bişi.

vladivostok'ta bir gece kalış 23 tl.

vladivostok-irkutsk 70 saat tren yolculuğu, dört kişilik kompartmanda bir kişi 6522.60 ruble. yani 345 tl gibi bişi. (bu en uzun tren yolculuğu. dolayısıyla daha ucuz olan koğuş vagonundan değil de kompartmandan aldım. 3 gün trendeyiz sonuçta.)

irkutsk'tan listvyanka'ya otobüs bileti 100 ruble, 5.3 tl.

listvyanka'da iki gece kalış 125 tl.

listvyanka-irkutsk otobüs yine 100 ruble. 5.3 tl

irkutsk 3 gece kalış 94 tl.

irkutsk-ulan ude yaklaşık 9 saat tren yolculuğu 1086.70 ruble. yani 57 tl.

ulan ude'de 3 gece kalış 78 tl.

ulan ude-novosibirsk arası yaklaşık 38 saatlik tren yolculuğu 3625.30 ruble. 192 tl diyelim.

novosibirsk'te kalış bedava. ne harcadığımı bilahare yazarım.

novosibirsk-moskova arası yaklaşık 50 saatlik tren yolculuğu 4808.20 ruble. yani 254 tl.

moskova'da iki gece kalış 59 tl.

moskova-st petersburg arası sekiz buçuk saatlik tren yolculuğu 1307.90 ruble. yani 69 tl.

st petersburg'da dört gece kalış 218 tl.

st petersburg-istanbul uçuşu 312 tl. (bu da aslında 200 tl civarındaydı ama arkadaşımı bekledim biraz. arttı fiyat. kalışları süper ücretlerle hallettiğim için çok da dert değil.)

yani şu an toplamda 2742 tl olmuş. bunun 2145 tl'si ulaşım. yaklaşık 600 tl'si de konaklama. arkadaşım olmasaydı ben en baştan couchsurfing'e yüklenecektim. ve böylece belki 600 tl değil ama 400-500 tl daha cebimde kalacaktı. olsun, çok uygun fiyatlara pek güzel yerler buldum. konaklamalarımdan da memnunum.

bir de öğrendim ki mesela bira 70 ruble gibi bişiymiş. 4-5 tl yani. ekmek 10-30 ruble arası. demek ki toplamda beş bin tl'yi bulursam kendimi bir sorgulamam gerekecek ehiehi...
  • kendisi hakkında kimi fotoları şuraya: https://www.flickr.com/…ndis/sets/72157653747667625 yüklediğim yolculuk. sözlükte tanım kasmayı da özlemişim hani.

ırkutsk'tan sevgiler
  • pekin* ile moskova arasını 7 gün 7 gece de alan bir çeşit nostaljik tren, karaciğeri çok yorduğu söyleniyor*
  • daha sonra trenle uzun yolculuklara çıkamadım. ama düş kurmaktan vazgeçmedim. en büyük isteğim, moskova'dan kalkıp, tüm asyayı, sibirya'yı boydan boya geçtikten sonra çin denizi'ne kavuşan 'trans sibirya' ile yolculuk etmekti. uzun yıllar o trenin, ortasında soba yanan kompartımanlarında, votka kadehlerini tokuştururken düşlemiştim kendimi.. nedense o yolculuğa bir türlü çıkamadım.

der yazar
    yeryuzunde bilinen en uzun yolculugun aracı
  • 25 mayıs - 23 haziran tarihlerinde kendisinde yol alacağım rota. bir turla hatta bir arkadaşla gitmeyi hiç düşünmemiştim ama benle yaklaşık çılgınlıkta bir arkadaşım gelmek isteyince, neden olmasın dedim. şimdi ikimiz çıkıyoruz.

vladivostok'tan başlayıp st petersburg'dan döneceğiz. bu yaklaşık 10 bin kilometrelik bir mesafe olacak. başka bir deyişle dünyanın çevresinin çeyreğini katetmiş olacağız.

ilk tren yolculuğumuz 70 saat sürecek ve toplamda 7 farklı saat diliminde yolculuk etmiş olacağız.

kiril alfabesini okumayı henüz sökmüş değilim ama şehirlerin ve tren istasyonlarının nasıl yazıldıklarını not ettim. en azından trenleri ve ineceğimiz yerleri kaçırmayalım...

tüm tren saatlerinin moskova saatine göre ifade edilmesi ve yolculuklar arasında saat dilimi değiştiriyor olmak ve alınan biletlerin interrail bileti gibi gevşek olmaması ilk etapta alışılması zor bir durum. çünkü örneğin rus tren yolları sitesinden vladivostok irkutsk arası trene bakıyorsunuz sabah 4'te kalkıyor yazıyor. oysa vladivostok saatine göre 11'de kalkacak. irkutsk'a varış 1.30 diyor. oysa 6.30'da varıyor olacak. kalacak yer rezervasyonları yaparken hangi gün hangi saatte varılıyor kısmını çok dikkatli not etmek gerek.

ama her tür kafa patlatmaya ve yorgunluğa değecek biliyorum. üstelik 23 haziran'da o topraklardan ayrılırken, yeniden görüşmek üzere diyeceğim. bundan da eminim.
  • rublenin düşük seyrettiği şu dönem, özellikle dolar veya euro'yla kazanan ve rusya vizesine ihtiyacı olmayan insanlar için bence tam bu eksprese atlamalık muazzam bir dönem. mesela empty space geçen sene yazdığı bir entry'sinde 6500 küsür rublenin 345 liraya denk geldiğini yazmış. bugün bu rakam 297 liraya tekabül ediyor ki bizim paramız da güzel değer kaybetti yani, ona rağmen böyle durum. "trans-sibirya ekspresine binecek adam 50 liranın hesabını mı yapar it?" demeyin, bu paraya rusya'da öküz olmasa da bi' şeyler alınır. kaldı ki 6 bin ruble pek bir şey değil, 15-20 binde bu fark çok daha bariz ortaya çıkacaktır. neyse.

az önce yine kendimce ıslak hayaller kurarken baktım da şöyle bir tablo var: 12-18 ağustos tarihli moskova-vladivostok gidiş-dönüş bileti şu an için en ucuz olarak s7 airlines'ta ve 2980 lira. aktarma sebebiyle gidiş 28 saat, dönüş 18 saat sürüyor toplamda.

öte yandan 1 ağustos gecesi moskova'dan trene atlamak gibi bir niyetiniz varsa tek yön vladivostok bileti eğer dört kişilik, "kupe" dedikleri odalardan birinde kalacaksanız gün itibariyle 25 bin ruble yani 1140 lira. yok ben tam bir hafta boyunca sefillik çekmeye, sığır gibi yaşamaya razıyım diyorsanız platzkartta (açık vagon) 470 liraya bilet var.

eğlencesini, turizmini bilmem ama "hesaplayan adam" olarak düşününce, ulaşım aracı olarak bir rus için inanılmaz faydalı ve hesaplı bir icat bence. karşılaştırmak için türkiye'nin iki ucunu aldım, edirne ve ığdır. bu iki şehrin arası 1850 kilometre. google'a "edirne-ığdır otobüs bileti" yazdım, govego.com diye bir siteye girdim. direkt otobüs yok tahmin ettiğim gibi. karşıma çıkan ilk seçenek şu,

edirne-istanbul: 30 lira, yolculuk süresi 2 saat 30 dakika
    istanbul-ığdır: 120 lira, yolculuk süresi 23 saat

bu şu demek: aktarma esnasında bir dakika bile kaybetmediğinizi varsayarsak, türkiye'de 1850 kilometreyi veya 25.5 saatlik yolu 150 lira karşılığında alabiliyorsunuz.

diğer tarafta, moskova'dan vladivostok'a gitmek isteyen bir vatandaş, biraz şanslıysa tam 9 bin kilometreyi 500 liraya gidebiliyor. soldaağki sıfırı silelim,

150 liraya 1850 kilometre. ne etti? 1 liraya 12.33 kilometre etti.
    470 liraya 9044 kilometre. ne etti? 1 liraya 19.24 kilometre etti.

gördüğünüz gibi sevgili dostlar, tek bir lirada yaklaşık 7 kilometre daha ucuza geliyor trans-sibirya ekspresi eğer sefalete ve uzun yolculuğa direnebilecekseniz. bu hesabı buraya kadar okuduysanız bence istemeseniz de direnmeniz gerekecek zaten, o yüzden yürüyün, kim tutar sizi. şimdi "la 7 kilometre de bi' şey mi" demeyin. bugün 1 lira dediğiniz nedir ya? bakın pasonuza 10 veya 20 lira yüklerken hiç ağlıyor musunuz çok para diye? 20 lirayla trans-sibirya ekspresinde tam 385 kilometre yol alabilirsiniz. soruyorum: taksiyle, otobüsle ya da minibüsle 20 lira sizi ne kadar götürür? edirne-ığdır otobüsüne kıyasla kazancınız ise neredeyse 140 kilometre olur. bugün az yol mu 140 kilometre? çankırı ile ankara'yı, ülkenin göbeğiyle karadeliğini ayıran sadece 140 kilometredir. sakın ola ki küçümsemeyin. hele ki sibirya'da asla. boz ayıların öğle yemeği olabilecekken, 140 kilometre ötede muazzam bir sibirya şehrinde çok güzel saatler geçirebilirsiniz mesela.

hesaplamanın bu kadar basit olmaması gerektiğinin ve fiyatların çok fazla değişkene bağlı olduğunun farkındayım. sadece fakir bir ruh hastası olduğum için oyalanmak istedim. buraya kadar okuduysanız teşekkür ederim, sağolun.

haydi bir de tam rusya'da, efendime söyleyeyim sibirya'da dinlemelik bir cyka blyat armağan edeyim sizlere: biroon

hatta daha bile güzeli: spyat kurganı tyomniye

yolumuz uzun sözlük sözlükoviç, çok uzun,

(bkz: vladivostok yolu yokuştur vodkaları tokuştur)

bu arada, aldığım bir mesaj üzerine aklıma gelmişken ekleyeyim... "ben trenlere bayılıyorum ve sırf binmiş olmak için trene binip 20 saat gezebilirim" diyorsanız, bir trans-sibirya ekspresi olmasa da ukrayna bu konuda fena bir alternatif değil. [booking.uz.gov.ua şu] adresten istediğiniz şehirler için arama yapıp, fiyatlar karşısında şok olabilirsiniz. ha ben bu macerayı kesinlikle öneriyor muyum? yoo, öyle bir şey diyemem. türlü türlü turistik ve özel önlemin bulunduğu sibirya trenlerine benzemiyor ukrayna'dakiler, kaşla göz arasında götünüzü çalarlar valla. yine de işte yazmış olayım, merak eden varsa deneyebilir. vize yok. kiev, lviv, odesa, harkiv, dnipro... trenle gez allah gez. ülkenin etrafında trenle 10 kez tur atsan 100-200 lira falan tutar herhalde.

edit2: "ukrayna trenlerinde götünüzü çalarlar" yazmışım ama bu entry'yi girdikten sonra defalarca bindim ukrayna trenlerine. açık vagonda da seyahat ettim, dört kişilik kompartımanda da. harkiv'den lviv'e 18 saatte gittiğim de oldu, kiev'den minsk'e gidiş-dönüş toplamda 32 saatimi trende geçirdiğim de. kimse götünüzü çalmıyor, kesinlikle içiniz rahat olabilir. hatta ukrayna'da kendinizi en güvende ve rahat hissedeceğiniz yer tren olabilir, o kadar söyleyeyim. sanırım "provodnitsa" dedikleri kondüktör hanımefendiler adeta bir anne gibi, abla gibi devamlı "bir sıkıntın var mı yeğenim?" diye soruyor. çay ve çorba ikram ediyor, sorununuz varsa yardımcı oluyor. tüm yolculuklarımda "problem" sayılabilecek ufak bir şeyle karşılaştım sadece: gomel'den, gece saat 3 gibi zilzurna sarhoş bir belaruslu bindi. açık vagondayız, benim üzerimdeki yatak onun. arkadaşları bindirdiler ama yok, adam rahat durmuyor. bıraktıkları anda bok çuvalı gibi yere düşecek, kesin. bağırıyor, şarkı söylüyor... en son öfkeli bir babuşka bir elinde çanta, diğerinde gazeteyle kendisini tokat manyağı yapınca indirdiler adamı. aradan geçen 5-6 dakikalık süreçte ne yaptılar bilmiyorum ama geri döndüğünde sakinleşmişti ve bağırmıyordu, sanıyorum ki arkadaşlarının göz kulak olması şartıyla binmesine izin verdiler. yol boyunca da ara sıra mırıldanmasına rağmen ayu gibi uyudu herif. bu kadar yani. ne bir hırsızlık, ne bir taciz... hiçbir şey yaşamadım. aksine, yabancı olduğumu anlayınca ilgilenip daha samimi davrandılar. belaruslu bir teyze çay söyleyip kurabiyesinden bile ikram etmişti. ki genç, esmer ve türküm. hani normal şartlarda slav ülkelerinde "sıcak" yaklaşılacak son adam prototipi.

uzun lafın kısası, tren sapığıysanız ve rusya'ya paranız yetmiyorsa, kimlikle dahi girebileceğiniz ve ülkenin bir ucundan diğerine 25-30 lira gibi komik paralarla geçebileceğiniz şanlı ukrayna trenlerini kesinlikle tavsiye ederim. özellikle de kışın. içinden geçeceğiniz o köyler, ormanlar gece kar altında o kadar güzel görünüyor ki... üç köfte parasına beş köftelik unutulmaz, muazzam bir deneyim yaşarsınız. o 10-12 saatlik gece yolculuğu, hayatında kitap açmamış adama roman yazdırır, öyle söyleyeyim. heyt be.
  • kendisi hakkında kimi videolarımı şuraya koyduğum yolculuk. eski videoları güncelledim ve iki yeni video ekledim. video çekmek konusunda çalışmam lazım biliyorum.
  • bildiğin tren ama rotası şu şekil; bi bindin ya şimdi birader. ordan vuruyorsun moskova, aynen devam yolun üzerinde kazan, omsk, irkutsk, lake baikal, st. petersburg, ulan bator, pekin. n'ooldu? yoruldun sarsıldın, kafadan 1 hafta yolculuk. ama diyorlar ki her kişi hayatında bir kere bu yolculuk keyfini tatmalıymış.

bi gün arkadaşlarla kahvede otururken, böyle muhabbet dönüyor, en fazla çift okeye gidiyoruz, çakıldık kaldık burda falan diye. tabii muhabbet böyle herkesi hayallere sevketti, millet dalınca ben ordan bi balyayı aşırdım sanırken 4 balya almışım, 20 taş eksik olunca da anlaşıldı tabii. millet gıcıklık yapınca ben de atlayalım gidelim falan diye konuyu değiştirdim. herkesin kafasına yattı. vize falan derken bastık gittik. yorucu, soğuk, niyeyse konvansiyon halkın da katılım gösterdiği bir yolculuk oldu. bi ara tünel falan çok koymuşlar, bu gavurlar da zırt pırt osuruyo tünele girince kimse anlamıyor diye. öyle daralınca arkadaşın notbuğu vardı, onda da n'olur n'oolmaz diye worms world party hep hazır. oyuna bi kitlemişiz. zaten üşüyon, oyuna başlayınca küçücük ekranı görelim diye hep yanyana oturduk hem ısındık hem eğlendik. o yüzden fazla bi yer göremedim. iniym bi manitaya yazıliym diyosun tren kaçıyo. n'apiym lan böyle işi.
  • yolculukta bi amca anlattı. bu sibirya treni bayağı olaylı bir trenmiş. sovyetler dolayısıyla stalin bizim ahıska türklerine bayağı dar etmiş dünyayı ikinci dünya savaşı zamanlarında. tren ahıska'ya gelmiş, içinden askerler inmiş ahıska'yı yerle bir edip bütün milleti toplayıp sürgüne götürmüşler. kırgızistan, özbekistan falan tarafına. ordan da yürü savaşa, bayağı ölen olmuş. dağılmış tarumar olmuş ahıskalılar.

tabii olay çok acıklı ama ben de tam bilmiyorum ahıska neresi, ahıskalı ne demek? amca da bi numara yaptı, savaştan kaçtı demek ki; millet öldü, şehit oldu amca halen hayatta fötürü mötürü çekmiş şekil içinde geziyor diye hafiften tilt oldum. o kadar önemsiyorsun takınsaydın piştovu vursaydın gavuru diyeceğim, diyemiyorum şapkasına saygım var. neyse bayağı anlattı bu, e trenden de manzaya bakıyorsun, baya güzel manzaralı bir mekândan geçiyoruz, daha kaç kere göreceğim ben buraları, dinliyormuş gibi arada kafayı salladım, 1-2 saniye yüzüne baktım ama ne anlattı tam hatırlamıyorum bayağı bi silahlı çatışma sahneleri vardı yalnız.
  • moskova ve vladivostok arasında çalışan 10 bin kilometreye yakın bir uzunluğu olan, 91 durağın 9 günde alındığı dünyanın en uzun tren seferi. komünist rusya sırasında batılı yolcular rus yolcularla aynı vagonda gidemezdi ve kendi vagonlarında hoparlörlerden komünist propaganda dinlemek zorunda tutulurlardı.
hesabın var mı? giriş yap