• troçkist arkadaşlar hiç alınmasın ama ben bu solculuk işlerine ilk heves ettiğimde (95 falan) solun genelinde troçkist küfür gibi bişeydi. biri birine gıcık olsa hemen 'onda biraz troçkizm var' falan derdi.

güvendiğimiz birisi samimiyetle gelip 'ben troçkistim' dese 'estağfurullah o nasıl söz' diyecek durumdaydık neredeyse. şimdi yeni tanıştığım üç solcudan ikisi troçkist çıkıyo.

ben troçkist değilim lakin türkiye troçkizmindeki bu gelişmeyi de takdir ettim doğrusu.
  • sovyetler birliği'nde stalin'in önderliğinde oluşan yeni egemen sınıf olan bürokrasiye karşı işçi demokrasisini ve sovyet devrimini savunan gerçek marksist gelenek.
  • george orwell'ın hayvan çiftliğinde snowball adlı domuz'un (troçki) ,napolyon'a (stalin) karşı mücadele etmesi ile karikatürize edilmiş ideolojidir
  • (bkz: sultan galiyev) ve ernesto che guevara de la serna'nın fikirleriyle kısmen uyuşan fikir akımıdır ancak galiyev ve che devrimi batıdan değil üçüncü dünya halklarından beklemektedirler, konu edilen üç ismin de ecelleriyle ölmemiş olmalarıysa tehlikeli bir yolun yolcusu olduklarını gösterir sanırım.
  • "troçkizm bir zamanlar sadece yanlış fikirleri temsil eden hatalı bir politik konumu ifade ederken ilerleyen yıllarda emperyalizm ve gericiliğin kaba bir aracı olmuştur."

castro
  • troçkizmin en büyük talihsizliği sahada galatasaray-fenerbahçe maçı oynanırken tribünde "en büyük beşiktaş!" diye bağıran adam durumuna düşmesidir. hem de bir kere değil sık sık...
  • bir laf vardır, "teoride ne kadar haklıysan o kadar güçlüsündür, pratikte ne kadar güçlüysen o kadar haklısındır". troçkizmin handikapı bu bana kalırsa. teoride çok haklı ama pratikte hiçbir zaman güçlü olamadığı ve olamayacağı için hiçbir zaman haklı olamayacak.
  • bazi turkiyeli trockist yazarlar:
    (bkz: demir kucukaydin)
    (bkz: sungur savran)
    (bkz: sadi ozansu)
    (bkz: masis kurkcugil)
  • "iktidar olan devrimci kişiler veya devrim fikirleri değil devrimin kendisidir" mottolu düşünce akımı.

günümüzde en az nihilizm kadar kapitalizm aracı haline gelmiştir.
  • türkiye de fazla benimsenmeyen gerçek marksizmi yansıtan sol yorum,

totaliter ve oligarşik yönetimler oluşturan adı komünist yapılanmalara karşı işçi sınıfının haklılığını savunur.

(bkz: stalin)
hesabın var mı? giriş yap