şükela:  tümü | bugün
 • önceki hafta brezilya'da vizyona giren ve polis-çete ili$kisini konu alan film, elite squad.
  http://www.ntvmsnbc.com/news/421002.asp

  fragmanı da $öyle: http://www.youtube.com/watch?v=0jetl9hc3wg
 • imdb'de 1600 kusur oyla muhte$em bir sonuca varmi$ film.
 • sonunda internetten indirerek ingilizce altyazısınıda bularak izlediğim film olmuştur. film brezilyada kurulmuş olan özel tim vari bir timin(bope) elemanlarının nasıl bir psikolojik baskı içinden geçerek eğitildiklerini, brezilyadaki polis yozlaşmasını ne hallere geldiğini etkileyici bir dille gösteriyor. bope gerçek hayattada brezilyada olan bir timdir ve bütün adi polisler, uyuşturucu satıcıları ve suçlular bu özel timden korkmaktadırlar çünkü filmde anlatılan bope üyelerinin yetiştirilirken israril ordusunun bile kendi askerlerini böyle eğitmediklerini( ki israil ordusu malum coğrafi şartlarından ötürü askerlerini en çetin şartlara yönelik yetiştirirler) söylemektedir. filmde anlatılan gösterilen bütün eğitimlerin gerçek hayatta da bope elemanlarına yapıldığı söylenmektedir. film brezilya gibi halkın yüzde 80'ninin fakirlik sınırında yaşadığı bir ülkede sokakların, varoşların aynı afganistan, ırak gibi nasıl bir savaş alanı olduğunu bu sokak aralarında uyuşturucunun, çetelerin kol gezdiğini buralara girebilcek olan ülkedeki tek polis gücünün bope olduğunu göstermektedir. film vizyona girdiği brezilyada en çok izlenen filmler arasında kendine yer bulmuştur.
 • cidade de deus * varken epeyce bir yil sonra esamesi okunmaz bile. yine de, ucuzundan leziz bir caipirinha misali genzi yakiyor.
 • 2008 berlin film festivalinde en iyi film ödülünü(golden berlin bear) kazanmış. yönetmen ve yapımcısı jose padilha.
 • rio de janeiro da uyusturucu mafyası, polis ve ozel kuvvetler arasındaki siddeti ve siddetin boyutlarını anlatan filmdir. 27. uluslararası istanbul film festivalinde gösterimi yapılacaktır.

  --- spoiler ---
  komiser nacimiento rio da ozel bir polis kuvveti olan bope nin ilk adamlarındandır. fakat rio da bireysel silahlanmanın, ve hatta bireysel tufeklenmenin hat safhada oldugu favelalarda savasmak hem zor hem de cok tehlikelidir. bir cocuk bekleyen nacimiento, esinin de baskısı ile bu isi bırakacagı güvenilir bir polise ihtiyac duymaktadır. bu nedenle, ogrencileri arasında bulunan iki polise yogunlasır, matias ve neto. matias bir yandan okuluna devam etmekte, ama polis oldugunu kız arkadasından bile saklamaktadır. sosyoloji derslerinde foucault okumaları yapmakta, geceleri uyusturucu satanlar ile savastıgı favelalarda, gunduzleri sivil toplum orgutlerinde aktivitelerde bulunmaktadır. neto ise bope aktivitelerini sorgulayamacak kadar inanclı ve davasında sadıktır. tek derdi kendini ispat etmek ve guvenilir adam olmaktır. nacimiento ise matiasın beyni ve netonun inancını birlestiremediği icin sonunda kaybeden adam olmaktan kurtulamaz. bope icinde bulunan bu uc adamın hikayesini anlatan film, esasında rio de janeiro da bireysel silahlanma, uyusturucu, polis siddeti ve gündelik siddet uzerine yogunlasmakta, ve acıklıkla gosterdikleri ile elestirmektedir.
  --- spoiler ---

  (bkz: surveiller et punir)
 • memleketinde korsan satış rekoru kırmış bir gişe (!) filmi. 27. uluslararası istanbul film festivali bünyesinde gösterime girdi. film, bugünden on yıl öncesini aktarıyor. andré batista'nın kitabından bráulio mantovani senaryolaştırmış ve josé padilha yönetmiş.

  hiç kimse değil de, bu filmi pana film takımı, soner yalçın ve ayrıcana osman sınav'ın izlemesini tavsiye ediyorum.
  (bkz: bope)
  (bkz: the elite squad)
 • "bu brezilyalıların küçüğü büyüğü artis doğuyor her halde" izlenimi bırakan film!

  ayrıca, polis teşkilatını yerin dibine geçirmişler...iyi cesaret!
 • brezilya yapımı, polis yozlaşmasını konu alan bunun çözümünü de "dinsizin hakkından imansız gelir" felsefesini şiar edinmiş film. film de "kötü" insanlara işkence normal bir şey. insanları öldürmek de normal bir şey.
  ekonomik olarak çökmüş bir ülkede kişi ve kurumların yozlaşması normaldir. bu yozlaşmanın önüne geçmek için de yozlaşan herkesi öldürmek çözüm değildir. önemli olan hastalığı tedavi edebilmektedir. yoksa sen özel birimler kurup yakaladığını öldürürsün ama senin öldürdüğünün bin katı aynı gün o kötü yola düşer. karakterlere katılmaya çalışılan insani yön de gayet başarısız. bir çocuğun ölümünden kendini sorumlu tutarken yapılan eylemlere bak. o sırada acaba kaç kişi öldü? yani insani yönünüzü çıkartıp rambo serisi izler gibi aksiyonun tadına varmak isteniyorsanız güzel ve etkileyici film. ama bir de filmin arka planına bakıldığında övünülen ve etkilenilen tüm sahnelerin aslında 'insan'lığın yüz karası sahneler olduğunu görebiliriz. hele ki son sahne...
 • brezilya, rio.sokak aralarında çetelerin cirit attığı bu cennette suça karşı savaşan polislerin yozlaşmışlığı arasında asker terbiyeli özel tim.aranızda city of god'u izleyenler aşina olucaktır bu dediklerime , ölümün ve uyuşturucunun samba yaptığı sokaklarda masumların , çetelerin , polislerin ve adından söz ettiğimiz elit tim'in öyküsü ele alınmakta.kafataslı ve silahlı amblemi ile kötü polislere ve çetelere korku salan bu tim'in başındaki nascimento'nun doğacak olan çocuğunun geleceğini ve dolayısıyla kendi ruh sağlığı nedeniyle işi bırakmakya karar vermesi neticesinde kendi yerini devredecek birilerini arayışına girmesi ve hemen kucağına iki tane namuslu polisin (matias ve neto) düşmesini konu alıyor.

  bahsedilen namussuzluk ve yozlaşmayı hakkı ile veren bir film.karakterlere verilen ağırlık sayesinde ve olay örgüsünü yüsek bir tempoda ilerleten film seyiriciyi sıkmıyorda.riodaki düzeni güzel bir şekilde yansıtırken polis içindeki kokuşmuşluğu açık bir dil ile ekrana getiriyor.bu yıl ki başarılı yapımlardan.