• tarihi fırsat dediği de halkın kümes gibi evlerde yaşayıp, çok düşük ücretlerde çalışıp, leş gibi bir hayat yaşaması. adamlar ciddi ciddi bunun hayalini kuruyorlar.
    zaten avrupa’nın çin’i olmaz olsa olsa çin’in çin’i olursun. diğer orta afrika ülkeleri gibi çin’in köle ülkesi olursun, çinili koloni kaptanlarının kırbaçları altında tarlada ve madenlerde çalışırsın.
  • bundan sonra batı dünyası asla çin'de yaptığı hatayı yapmaz.
    yani tedarik zincirinin ilk halkasını tek bir ülke yapmazlar artık.
    bu yüzden yapay zeka, robotlar, 3d yazıcılar, otomasyon vb. hızla gelişiyor.
    yakın gelecekte sadece 1-2 kişi ile üretim yapabilen koca koca fabrikaları avrupa'nın göbeğinde kuracaklardır.
    ucuz işgücü neredeyse ,
    o ülkeye hücum et mantığıyla hareket edeceklerini sanmıyorum.
    çünkü bu şekilde üretim yaptıkları ülkeye mahkum kalıyorlar.
    pandemi ile de ilgisi yok bunun.salgın olmasa da üretim devrimi yapmaları gerektiğini yıllar önce farkettiler.
    büyük bir sanayi devriminin başladığını düşünüyorum.üretimden insan faktörü hızlı bir şekilde çıkıyor.
    değişim başladı.
    avrupa ve abd geleceğin süper gücünü çin yapmamak konusunda kararlı.
    başarabilirler mi? bilemiyorum.
  • ekonomist ibrahim kahveci'nin iddiası. türkiye'nin başında mevcut iktidar olmasa, ülkede demokrasi, şeffaf ve adil bir hukuk sistemi, kuvvetlerin ayrılığı falan olsa türkiye'nin önünde tarihi bir fırsat var diyor ibrahim kahveci.

avrupa'ya coğrafi yakınlık, kur avantajı, genç nüfus gücü falan cidden avantaj, tabii ülkenin başındaki püsküllü bela olmasa.

--- spoiler ---

kovid-19 ile çin’e bağlanan tedarik zincirinin ne kadar hatalı olduğunu anlayan bir dünya var. özellikle ab pazarında bizim için tarihi fırsat var. bölgenin üretim gücü en yüksek ülke türkiye olabilir.

ama o trende kaçıyor.

meydan okudukça pazarlar birer birer elimizden gidiyor.

şu anda maalesef derin bir çıkmaz içindeyiz. ya yalnızlığımızı giderecek demokrasi adalet noktasına geleceğiz; ya da fakirliği tercih ederek içe kapanmış bir ülke olacağız.

--- spoiler ---

link eklendi
  • endüstri 4.0 bu teoriyi yerle bir ediyor, yakın gelecekte maliyeti düşürmek için büyük önem arz eden ucuz iş gücü unsurunun hiç bir önemi kalmayacak.
  • kahveci'nin efendi görünüşünün ardında ne kadar da pragmatist ve fırsatçı olabileceğini gösteren ifadesidir. emeklileri de ülkenin omuzlarında yük görüyordu geçenlerde.

kaynaklarını dışarıdan alan ve bunları ucuz emek + ucuz enerji + doğaya sıfır saygı ve kaygı + otokratik bir yapı ile ayakta tutulan bir kontrol toplumunu bir üretim formülüne çeviren çin'e özenir hale geldik.

"bize zaten demokrasi fazla; bu millete şükür ve sopa yaraşır" zihniyetinin ellerini zevkle ovuşturduğunu görebiliyoruz. öyle kaliteli eğitim, düzgün bir sağlık sistemi ve demokratik ve ilerici bir toplumsal yapılanma falan artık kaygıları değil; sadece, "düştüğümüz yerde ne yapabiliriz de fırsat olur?" diyorlar; "nasıl kalkarız?" değil.

çin olabilmek için bu ülkenin kuruluş temellerini değiştirmeniz gerekli. dolar karşısında dibe vuran tl'yi fırsat görenler iki gün sonra dolar artınca tüm hesapları altüst olur. burası çin falan olamaz. çin için korkunç bir kontrol gerekli.
  • çin'i çin yapan zaten "avrupa'nın çin'i "olmasından dolayı değil miydi?

yanlış bir önermedir.
  • sosyolojik olarak imkansız bir teori. türkiye'de genç nüfus var ama bu nüfus cahil ve de cahil olduğunun farkında değil. devletimiz sağolsun, köylere bile üniversite açıp bunların kendilerini eğitimli zannetmelerine yol açtı. netice olarak bu diplomalı cahiller kendilerine diplomalarıyla iş arıyorlar ve onun aşağısındaki işleri beğenmiyorlar ya da çalışsalar bile mutsuz oluyorlar. özetle bu diplomalı cahil genç yığınlarla abd olmak kadar japonya olmak kadar çin olmak da imkansız.
  • yaa şu kur neden ecevit'e dezavantajıdı da şimdi avantaj oluyor?
  • ben size bir örnek vereyim adamın ne dediğini daha iyi anlarsınız. toyota, avrupa pazarı için türkiye'de ürettiği arabalardan, çin'de üreteceği arabadan daha fazla kâr ediyor.

adam burada çin gibi know how yaparız, uzaya çıkarız demiyor. avrupa pazarına yapılacak üretim, türkiye sınırları içinde en kârlısıdır diyor ve haklı.

lojistik gideri düşük, işçilik ucuz. konum mükemmel.

aynı şekilde uluslararası lojistik firmaları için de türkiye mükemmel konumda. benim şirketim istanbul havalimanına serbest bölge global hub yatırımı yapmak için akp'nin gitmesini bekliyor mesela. takriben 5-6 milyar dolarlık yatırım.

bizim rakip firma da zafer havaalanını gözüne kestirdi. bomboş private hazır havaalanı. tam tesislik. onlar da 2-3milyar yatırır rahatlıkla.

bunlar sadece benim sektörümden bildiklerim. neredeyse 10 milyar dolar.

ha böyle yatırım olunca ne oluyor? yan sanayi, yan hizmet vs derken hem ilgili alanlar gelişiyor hem de know how artıyor.

otomotiv yan sanayi nasıl gelişti sanıyorsunuz? yabancılar araba fabrikası açınca. bu da aynı hesap.

ayrıca rekabetçi kur hesabı da 1 dolar 5.5-6 lira olunca kurtarıyor. şuanki kur akp yüzünden gelinen abartı rakamlar. tamam memleket sorunlu da bu kadar da değil. iyi kötü üretimi olan bir ülke burası ve ekonomik hacmi yüksek.

adamın ne dediğini anlamadan atıp tutmayın. çin diyince mevcut çin gelmesin aklınıza. çin nereden başladı ona bakın.

başlangıç olmadan mevcut ileri seviyeye nasıl geleceksiniz? gökten zembille mi ineceksiniz? bir anda fabrikalar mı yeşerecek topraktan? dünyada her ülke bu yoldan geçti iyi kötü.

şu an belli fırsatlar var ama akp varken olmayacak. akp sonrası yatırım alacaktır bu ülke çünkü kârlı. bu yatırımlar da en azından şimdiki halimiz kadar kötü yaşamamak için önemli.

en diptesin hala gelmiş etrafa şekil yapıyorsunuz. diptesin kardeşim dipte. bir şekilde çıkmak için bir yerden başlaman lazım.

korkmayın bizim memleket too big to fail denen kategoride. ilerler geriler ilerler geriler olduğu yerde kalır. sadece şu an abartı şekilde boku çıktı işin akp nedeniyle o yüzden de dipsiz kuyu gibi geliyor.

akp gidince işler bir nebze düzelecektir.

bu arada bunu sadece bu adam söylemiyor. özgür demirtaş'ta bunu söylüyor, atilla yeşilada'da söylüyor, akademisyenler de söylüyor bir çok makalede açıp bakın.

ama tabi ekşi yazarı olarak en iyi siz bildiğiniz için, bunlar da kim değil mi en fazla bu işe yıllarını vermiş insanlar. ekşi yazarlığı yanında hiçbir şey tabi. en iyi siz bilirsiniz kesinlikle(bkz: swh)
  • aynen o yüzden durmadan sağdan soldan mülteci alıyoruz, büyük oyunu görmek lazım.
hesabın var mı? giriş yap