• türkiyenin para eden, işe yarayan bütün kamu iktisadi teşekküllerinin ipotek edilip akp'ye finansman bulma amacıyla kullanıldığı fon.

burada dönen dolaplar ortaya çıktığında 95 senelik cumhuriyetin elinde avcunda hiç bir şey kalmadığını göreceğiz. osmanlıyı batıran zihniyet gene iş başında.
  • uzun zaman aradan sonra kutsal bilgi kaynagi tanimina yarasir bir baslik
  • yolda birisinin kafasına vurup telefonuna, parasına, arabasına el koysan hapse girersin

bir milletin yaklaşık 100 yılda kurup büyüttüğü dev kurumlara el koyup ipotek eder parasını yer, kimseye de hesap vermezsen omuzlar üstünde taşınırsın

yeni türkiye'ye hoşgeldiniz
  • aslında varlık fonu olmayıp, bir tür "ulusal teminat fonu" olduğu için hatalı değerlendirmedir.

görüldüğü üzere bu fonda toplanan varlıklar ulusun ortak kazancı olarak değil, dışarıdan bulunacak yeni borçlar için bir tür teminat olarak gösterilecektir. ya da varlık fonu bir tür kağıt/para vb türünden seküritizasyon dönüşümü ile pazarlanacaktır. yani, yine borç edinmek için kullanılacaktır.
  • unakıtan'ı bile özleten gerçekler
  • uzun zaman sonra ekşi sözlüğü ekşi sözlük yapan yazılardan birisi olmuş. bilgiyi paylaşan arkadaşa teşekkürler. şahsi ilgimden dolayı az çok bildiğim konuyu daha derli toplu baştan sonra sıkılmadan okuyabileceğimiz şekilde yazmış arkadaş. ben şahsen bu fonun aslında katar'lılara güvence olarak kurulan, o taraftan gelen sıcak paraya karşı teminat olarak gösterldiği kanısındaydım ama burda konu çin ve diğer uluslararası kuruluşların kredi verme teminatı olarak istediğini anlıyorum. seksli başlıklar kadar up olmayacak belki ama okumakta fayda var
  • ilk entryi okurken, daha entrynin başlarında aklıma venezuella'da ki buhranın esas sebebi olan venezuella varlık fonu (chavez'in kumbarası) geldi. arkadaş sonlara dogru kendisi de bu benzetmeyi yapmış.
    mâalesef anlayana sivrisinek saz; anlamayana davul zurna az, atasözü geçerliliğini sürdürmeye devam edecek. ve ben suriye olmaktan çok venezuella olmaktan korkmaya devam edeceğim. tek adamcılığın dünyada hiç bir devlete faydası olmamıştır. olmayacaktır.

chavez'in kumbarasiyla ilgili detaylı bilgi için.
  • her okuyan insanın siyasi görüşü, düşünceleri ve hayata bakış açısı farklı olabilir.
    ben şunu hayal ediyorum. bu sözlüğe girebilme yeteneğine sahip herkes bunu okumalı.
    lehte veya aleyhte bir şeyler yazmasına gerek yok. sadece okuyup düşünmeli. okuduktan sonra ki düşünceleri kendisinde kalabilir. sadece okumalı bu yazılanları.
  • ülkemin "kefen parası"dır.
    ve hiç de güvenli ellerde değil!

güzel yazı. oku bunu.
hesabın var mı? giriş yap