şükela:  tümü | bugün
  • hilmi ziya ülken'in en önemli eserlerinden biri. osmanlı'dan cumhuriyete düşünce tarihimizin macerasını anlatıyor. klasik ve modern düşüncelerin nasıl ortaya çıktığı, aralarındaki süreklilik ve/veya kopuşların tarihi. işin ilginci niyazi berkes'in türkiye'de çağdaşlaşma kitabı ile bilikte düşünce tarimizi üzerine az bulunur kaynaklarıdan biri olmasna karşılık yaygın bir şekilde kitapçı raflarında bulunmaması. kitap zaten ilk olarak konya'da bir yaynevi tarafından basılmış. demek istanbul'daki muhteşem yayınevlerimiz neşretmeye lâyık görmemişler.
    1966 yılında yayınlanan bu kitap uzun yıllar baskı yapmamış sonra 1990lı yıllarda ülken yayınları tarafından 3. kez basılmıştır.

kitap hakkında bir yorum için
    http://www.kongar.org/…kaleler/hilmi_ziya_ulken.php
  • çağdaş düşüncenin o çağda düşünülenler olduğu düşünülürse ki bu düşünce de bu çağda olduğundan çağdaştır, tüm türkiye tarihini anlatması gereken kitaptır.

(bkz: ne dedim ben)
    (bkz: bu da böyle bir anımdı)
  • kendi alanındaki tek kaynaktır. 1966-2015 yılları arasında 12 baskı yapmış eser. tanzimat sonrası düşünce yaşamımızın gelişimini ve ülkemizdeki bütün düşünce akımlarını sergiliyor.
    hani derler ya "bir kitap okudum bütün hayatım değişti", bu kitap hayatınızı değiştirmese de bakış açınızı derinden sarsar....
    kütüphanenize katın efemm
  • ne bileyim anlatım, değerlendirme açısından biraz yavandır. güzel bir özet fikir vermesi açısından yakın dönem siyasal tarihe.