• elitten kasıt şu olsa gerek, maddi ve manevi olarak tok, bir makama geldiği anda bütün köylüleri iş iş diye paçalarına yapışmayan, hayat okulu mezunu tırrek akrabalarını 11.000 tl maaşla, çaycılık bile yapamayacakları kurumlara müdür yapmak zorunda kalmayacak insanlar ülke yönetmeli. üstüne para yağdırılsa dahi özündeki aç çarıklıyı öldüremeyen insanlarla bu iş olmuyor.
  • valla fenerbahçenin başına ali koç gelene kadar bu fikri ufaktan savunuyordum ama artık geçti.
  • turkiye'yi hijyene onem veren elit beyler yonetsin
  • siyasi partileri, siyasetçileri çok iyi tanıyan biri olarak soruyorum ve beni ikna edecek her hangi bir adayın sempatizanının hatırına oy verebilirim.

konu seçim, iki aday var, binali bey ve ekrem bey. bu iki kişinin bize sunduğu vaatler arasında hiçbir farklılık yok. soru 1: ikiniz de yönetimde yer alın ve bize hizmet edin. olmaz mı? biriniz başkan, biriniz de başkan vekili. çok komik değil mi? siyasetten hiç anlamıyorum, değil mi? safım ben, değil mi? bırakın bize yapılacak bütün açıklamaları bir kenara, işin içindeki biri olarak yazıyorum, bunun tek bir cevabı var. sadece bir tane. diğerleri maske. olmaz, çünkü seçim tamamıyla rant paylaşımıdır, büyükşehirin devasa bütçesini kimin taraftarlarının yiyeceğiyle ilgili bir durumdur. senin ve benim vergilerimi kime yedireceğiz diye birbirimizi yuhalıyoruz. ortada bir kepazelik var, buna demokrasi diye inanıyoruz, ne demokrasisi?

ikinci sorum şu... demokrasi nasıl ortaya çıktı, kaçımız okuduk? nereden nereye gerilediğini, bugünkü sistemin demokrasiyle hiçbir alakası olmadığını kaçımız biliyor?

ben demokrasiye inanmıyorum. dün de inanmıyordum ama bugün daha fazla inanmıyorum.
  • on edit: bu entryde bahsettigim elitlerin yonetimi, aydin insanlarin benevolent dictatorship tadindaki yonetimi anlaminda kullanilmamistir. o ayri bir konu. onu ilk uc gun ben de desteklerim.

turk insaninin en egitimlisinin, en moderninin, en sehirlisinin, en kulturlusunun bile safligi beni bir gun oldurecek. turkiye'yi elitler yonetse bugunkunden daha iyi durumda olacagimizi zannediyor olmalari cidden mut-his bir kafa.

entrilerden birinde elit dedigimiz seyin ne olduguna deginmis birisi: dunyaligini yapmis, parada pulda gozu olmayan, zengin, kulturel olarak birikimli vs. kisaca anti-comar.

de, sikinti surda ki, bu insanlar zaten yillarca turkiye'yi yonetti. hatta bugun turkiye'nin bu durumda olmasinin sebeplerinden birisi turkiye burjuvasinin acgozlulugu, doymak bilmemesi.

bugun turkiye'de elit denince insanlarin aklina en once koc gelir, sabanci gelir. ben burjuva diyeyim, siz koc, sabanci, dogus vs. anlayin. milyar dolarlik sirketleri, janti yoneticileri, sonsuz vizyonlari, innovasyon raporlari, tusiad'lariyla sanli turk burjuvasi.

sevgili gencler, genc kalanlar ve saftirikler: bu insanlar zaten cok yakin bir zamana kadar turkiye'nin asil yonetici kesimiydi. tusiad'in yakin zamana kadar turk siyaseti uzerindeki etkisini bilmeyenler ogrensin gelsin, oyle konusalim.

bugun avrupa'da ve amerika'da vizyoner vizyoner takilan koc'larin ve sabanci'larin dedeleri de bugun bok atilan anadolu kaplanlarindan farkli degildi.

genc cumhuriyet sermaye birikimi saglamak ve yatirim yapabilmek, ulkenin sanayisini insa edebilmek amaciyla bu burjuva takimini palazlandirdi. bu palazlandirma bugun erdogan'in cengiz'i, kolin'i, kalyon'u, albayrak'i palazlandirmasinin tipkisinin aynisi. noktasi virgulune kadar.

dolayisiyla anadolu comarlarina (hakli olarak) bok atip turkiye'yi elitler yonetsin demeden once, elitler bu ulke icin ne yapti ona da bir bakmak lazim.

bu ulkenin kaynaklarinin uzerinde yukselerek buralara gelen, cumhuriyetin biriktirdigi sermayenin cogunun sahibi olan turk burjuvasi bu ulkeye geri hicbir sey vermeyerek gercekten cigir acmistir sevgili saftirikler.

akli basinda insanlar bu ulke uretmeli, dunya piyasalarinda rekabetci olmali, katma deger uretmeli, bu borclanma ve tuketim sarmalindan cikmali dedikce turk sermaye sinifi uretim ve katma deger konusunda kilini kipirdatmamaya, cari acikla buyuyerek tuketim yonunde arz yaratmaya, arge yerine montajciliga, yagli hizmet sektorunun kose baslarini kapmaya devam etti.

tabii ozel sektoru karli gordugu isi yapti diye suclamak anlamsiz. ama karli gordugu isi yapmak baska bir sey, ulkenin cikarlarinin tersine olmasina ragmen ulkeyi borclanip tuketmeye tesvik etmek, bu yonde siyasete baski yapmak, gerektiginde kelle almak, yabanci sermayeyle el ele verip ulkenin kaynaklarina cokmek baska bir sey.

turkiye'nin en buyuk sanayi kurulusu tupras, devlet petrolle mi ugrasirmis diyen dangalak liberaller onculugunde, birkac yillik kari gibi bir meblaga karsilik gelen 4.1 milyar dolar gibi bir paraya koc holdinge satildi mesela. bugun piyasa degeri 30 milyar dolar civari olmali. bu satis 2006 yilinda, guya aydinlik koc ailesinin bas dusmani akp doneminde.

simdi bu tek bir holding, tek bir hukumet, tek bir ornek. bunu alin, 1923 yilindan bugune kadar uygulayin, alin size turk burjuvasi.

devletten rafineri alip enerji isi yapalim, nasilsa yerden cikiyor, alicisi belli, garanti is. ford'la ortaklik yapalim, 8 birim ithalat yapip turkiye'de montajlayip 10 birime satalim, ihracat sampiyonuyuz diye ortalikta dolanalim. hukumete destek verip liman alip isletelim, giren cikandan para alalim. banka kuralim, hukumet ucuz doviz getiriyor zaten bunlari millete iteleyelim ordan kazanalim. e-ticaret sitesi kuralim tuvalette bile vatandasin onune reklamlari firlasin, millet alsin satsin bir araciliktan kazanalim. dunyaca unlu markalarin (otomotiv, makine, ayakkabi, akliniza ne gelirse) distributorlugunu alalim, getirip burda satalim, alicisi var zaten. cimento fabrikasi kuralim, insaat cosuyor zaten elaleme cimento satalim.

ama asla ve kat'a risk almayalim, kendi basimiza bir sey uretmeyelim, dunyada rekabetci olabilecek bir marka yaratmayalim. sadece ve sadece ic pazardaki hakim pozisyonumuz uzerinden para kazanalim.

turk elitleri budur iste. bunu 90 senedir yapmaya doyamadilar. acgozlulukleri, doymak bilmemeleri yuzunden bu ulkede iktidarlar degisti, anayasalar degisti ama ekonomi bir gidim ilerleme kaydetmedi. kaydetmedi cunku ulkeyi yonetecek insanlari da hep bu insanlar iclerinden cikardi, islerine gelmeyenin kuyusunu kazdi.

butun bunlari yaparken bu insanlar bu ulkenin insaninin egitilmesi icin, insanlastirilmasi icin, refahinin artmasi icin killarini bile kipirdatmadilar. kendi karlari disinda hicbir sey hicbir zaman umurlarinda olmadi. refahi paylasmak asla akillarina gelmedi. aksine, insanlarin beyninin yikanarak tuketim manyagi yapilmasina onayak olarak karlarini maksimize ettiler. insanlarin bilincli bir sekilde cahillestirilmesine hicbir zaman itiraz etmediler. o cahiller donup basimiza bu siyasal islam belasini sardiginda bu iktidarin kapisinda ozellestirmeler icin ilk siraya giren de yine bu elitler oldu. bu ulkenin elitlerinin yatacak yeri yoktur arkadaslar.

dolayisiyla bu insanlar bugun turkiye'yi yonetecek olsa doygun olduklari icin cengiz'den, kalyon'dan, albayrak'tan farkli olacaklarini dusunuyorsaniz gidin bir bardak soguk su icin, bir daha dusunun.

hazir onu dusunurken, bu comarlarin kasina kasina bitemeyen beyaz turk nefreti nerden geliyor onu da bir dusunun.

edit: vizyon vizyon demisken, ulkenin en elit iki ailesinden birinin genc ve yakisikli varisi ne is yapiyor dersiniz? alternatif enerji kaynaklarinin gelistirilmesi uzerine arge calismalari? yok canim futbol takimi yonetiyor, hakemlerle falan dalasiyor. alin size 100 yillik zenginlik sonucu ulasilan vizyon seviyesi.

obur ailenin torunu da cicislerle falan takiliyor. new york'ta yasarken bazen kesisen bir arkadas cevremiz vardi, su elf gozlerim neler gordu bir bilseniz ulkeyi kapatip gidersiniz.
  • (bkz: meritokrasi)
  • benim için seçim pusulasına robot testi konulsa ve güvenliği sağlansa yeterlidir elit bize lüks kaçar. daha bir fakiri doyuramadık.
  • bu ülkenin vicdan ve vefa sahibi, kafası çalışan, yetenekli, prezantabl, tarafsız adalet ve fırsat eşitliğine saygılı yöneticilere ihtiyacı vardır. sabah kahvaltısını keman senfonisi eşliğine yapması zerre umurumda değildir.

ister elit olsun, ister elti olsun, ister elif olsun, ister elf olsun...

(bkz: ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz şahsın görünür rütbe-i aklı eserinde)
  • türkiye'de çok az sayıda olsa da elit vardır. ancak bu elitlere ne verirseniz verin, türkiye'yi yönetmek istemezler.
hesabın var mı? giriş yap