• kendi içine, kendi toplumuna dönük bir komplekstir. kompleksin kaynağı ise yüceltmekle, aşağılamak arasındaki kabullenmek dengesini kuramamızdır.her milletin kendine göre karakteristik davranışları bulunmaktadır, bu çerçeveyi türklük ile daraltmak* * kompleksi daha da karışık bir yapıya sokar.

türklüğünden utanan bir insan sonunda türk eki olan atasına toz kondurmaz. türklüğünden utanmasını gerektiren diğer vatandaşlarının da atatürk gibi olmasını bekler.

ya da türklüğü ile övünen bir insan homoseksüel bir türkün olmasından utanır. utanmasına neden olan insanın, türk insanının barındıramayacağını düşündüğü vasıflara sahip olmasıdır.

ilkokulda beş yıl boyunca hergün and* içen genç beyinler, televizyon, gazete, bilgisayar başında ufuklarını genişletirken kendi milletine dair yapıtları hep klişe olarak görürler. öğretilen de budur, gerisi hep tabudur.

viyana kapılarından geri dönüşün nedenleri sorgulanmaz, beş hececiler ezbere sayılır bir eserleri bile incelenmeden, ali kuşcu ünlü türk astronomdur test sınavlarında d şıkkında hep, orhun kitabeleri nde tonyukuk vardır ve bir kaç tane han, dede korkut masalları hep ürkütücüdür hep kahramanlık doludur.

diğer ülkelerin diyebildikleri farklı geldiği için hep tatlıdır, shakespeare kitapları okunmuş, newton un yasaları hatmedilmiş, magna carta özgürlüğün ilk seslerini aşılamıştır, andersen ile la fontaine kolkola masallar anlatır, fareli tilkili tatlı tatlı...

insana dair hataları, yanlışları sadece türklerin yapabileceğini düşünür insan, gözünün içindeki odur, başka bir hayat başka bir yer bilmez.

italyan mahkemelerinin verdiği, dar denim pantolon giyen bayanlara tecavüz onayının benzeri türkiye de gerçekleşse "bu ne çağdışılıktır" diye çemkirir. bülent ersoy u müziğinden ve cinsel seçiminden kaldıramazken, yüzücü kemiklerini rahatlık için aldıran marilyn manson sanatçıdır ve özgürdür.

kendine yakın hissettiği bir ülkeye silah ve para yardımı yapmaktan çekinmezken aynısını diğer ülkeler kendi ülkesine yapınca bütün manşetler değişir, ülke görüşü sarsılır. tüm çeçenler kardeştir, tüm yunanlar düşmandır.

bir türkün berlin parkında mangal yakması kıroluk olarak kabullenilirken, bodrum barda bir alman turistin masa üstünde striptiz yapması çağdaşlıktır.

türkiye de yaşanan tecavüz olaylarının tümü ileri derecede sapıklıktır, amerika da babasız doğan çocuklar modern toplum sorunudur.

ırakta ilk ölen askerin iki kamyon arasında sıkışarak can vermesi talihsizlik, türkiye de böyle bir olay sorumsuzluktur, ihmaldir.

fransa da suçlu kovalayan iki polis arabasının çarpışması kaza, türkiye de ise şapşallıktır.

(bkz: gider bu)
  • ozenti genclik, kendini begenmemek, etrafindaki salakliklari devlete hatta millete indirgemek.
  • sanıldığının aksine farklı dil bilmemekle kuvvetli bir neden sonuç ilişkisi yoktur. tek bildiği dil türkçe olduğu halde, bahsi yabancı dili bilenlerin dahi kullanmadıkları yabancı kelimeleri kullanarak prim yapmaya çalışanlar da gözlemlenmiştir.
  • " ayy ben sizi yabanci sandim" denildiginde tesekkur edilerek dile getirilen komplekstir. ne idugu belirsiz olmanin getirdigi memnuniyet nasil olur da insani mutlu eder orasi bilinmez tabiiki.
  • eşe dosta "geçenlerde bilmemne ülkesindeykene hatunun teki beni x e benzetti yarım saat inandıramadım türk olduğuma " diyip bundan memnun olma durumu. burdaki x herzaman güçlü bir devlet yada yakışıklılarıyla ünlü bir devlettir.
    ör (x= rusya, almanya, ingiltere, italya..)

asla şöyle diildir yani durum,

"abi geçenlerde fransada tatildeyken beni arap sandılar"
    yada
    "abi geçenlerde rusyada tatildeyim beni meksikalı sandılar"
  • "ay inanmiyorum, ben sizi yabanci sanddiiiaaammm" nidasinin altinda yatan komplekstir.
    bu laf soyleyenin nazarinda bir iltifattir. bunu agizlarini yayarak ve kar$idan "tesekkur" bekleyerek soylerler.

ayni genetik kodlamanin urunu gun olup da kaza eseri* yabanci ulke pasaportuna sahip oldugunda, kendi ulkesinde kendisine yabanci muamelesi yapildiginda adeta orgazm olur. konsolosluklari arayip kendisini alman/ingiliz/fransiz vs olarak tanitir.
  • örneklerinden birini bir olay anlatarak vermek gerekirse.

elit kesimden oldukları anlaşılan iki kişi bir kafede konuşmaktadırlar, baba oğul oldukları tahmin edilmektedir.

- ya avrupa da oldukça soğuk bu aralar
    - ama avrupanın soğuğu da bir başka

iklim değişkenlerine bile avrupalı markası iliştirmeye götüren bir ruhsal durumdur bu.
  • karşımıza türksün di mi, türkler böyledir ehuhi tipi şablonlarıyla sık sık çıkan komplekstir. bu kompleks öyle yaygındır ki sahip olmayanların diline bile takmıştır ister istemez cümlelerini.
  • varligi, herifin birinin bilmemkac odali evine bir de turk hamami yaptirdiginin ana haber bulteninde gecmesiyle kanitlanan kompleks*
  • biz ve dunyanin geri kalani anlayisi ve paranoyasi ve pesimist olmak, kendiyle barisik olamama duygusu. bunlari yendigimizde bir turk zaten ormanda 10 kaplana esit olacaktir yani kendiligiden.
hesabın var mı? giriş yap