• tek parti döneminin valisi nevzat tandoğan'ın osman yüksel serdengeçti'ye hitaben söylediği söz. siyasi faaliyetlerinden ötürü tutuklanarak yanına getirilen osman yüksel serdengeçti'ye hiddetlenen tandoğan:

"ulan öküz anadolulu; sizin milliyetçilikle, komünizm ile ne işiniz var? milliyetçilik lazımsa bunu biz yaparız. komünizm gerekirse onu da biz getiririz. sizin iki vazifeniz var: birincisi çiftçilik yapıp mahsul yetiştirmek. ikincisi askere çağırdığımızda askere gelmek"

akabinde görevlilere emir verir:

"alın bu iti götürün"

(kaynak: gölgedeki adam, mehmet doğan, s. 123)
  • anadolu çomarı kavramını ilk keşfeden kişi olan ve ankara tandoğan meydanı'nın adının geldiği kişi olan eski ankara valisi nevzat tandoğan'ın lafıdır.

reyis işi biliyormuş. anıyoruz seni üstadım.

tandoğan meydanı'nın adının daha sonra anadolu meydanı olarak değiştirilmesi öküz anadolulu'nun geri döndüğüne işaret midir bu da merak konusu.
  • bazılarının pek bayıldığı osmanlı'nın istanbul zadeganından olan, kendini kanunun üzerinde görmekle ve despotluğuyla ünlü bir valinin, içinde yetiştiği osmanlı elitinin anadolu'luya bakışını devam ettirmiş kaba hitap şekli.

etrak-ı bi-idrak'ten yolu geçip, tarihinden ders almaktan aciz bir millete daha sonraları ananı da al gitgibi hoşluklarla tekerrür edecek bir tarihte araya yerleştirilmiş diğer bir tuğladır.

gelelim işin ironik kısmına;

nevzat tandoğan'ın bu şekilde hitap ettiği kişi osman yüksel serdengeçti'dir, bu muhterem şahıs önceleri nihal atsız taifesindeyken sonraları "tanrı türk'ü, allah müslümanı korusun" diyerek necip fazıl kadrosuna intisap etmiştir ve muhteşem ferasetiyle bugünün doktor döven, üç kuruşa çocuklarının geleceğini satan, tacizcinin tecavüzcünün koruyucusu götkılı taifesinin öncü modellerindendir, ki bu taifenin diyanetçisi mercedes'le gezerken rektörü 'üniversite mezununun fikrindense karacahilin bilgeliğine' güvenir.

özetle,

bir tarafta "ulan öküz anadolulu" diyen despot yapılı bir vali, öbür tarafra "ananı da al git" felsefesinin kanaat önderi..

hadi bakalım tatlı su hümanistleriyle aslan yetmez-ama-evet goygoycuları, çözün bunu.
  • türk siyaset tarihinin en doğru sözlerinden biri.
  • bu tespitin doğru olup olmadığı hakkında tvlerde yayınlanan müge anlı, esra erol gibi sunucuların programlarındaki tiplere bakılarak bir intiba sahibi olunabilir.
  • muhataplarını huylandıran hitap. biliyorlar çünkü içten içe kendilerini.
  • keşke haklılık payı olmasaydı dedirten söz.
  • anadolu denen yere bir göz attığınız vakit, sözün doğruluğu hakkında fikir edinebilirsiniz.
  • "şikayet edenlere bakıyorsunuz, niye mercedes bmw pahalandı, mercedese bmw'ye biniyorum, yurtdışına gidiyordum eskiden çok ucuza seyahatlar yapıyordum pahalandı, vatandaşın böyle bir derdi yok, senin böyle bir derdin var, demek ki sen dert ediyorsun" devamı da şöyle oldu mu işte müthisş; ulan öküz anadolulu sana mı kaldı lüks araba, yurdışında gezmek, ye bulgurunu otur evinde.
hesabın var mı? giriş yap