• kenardaki entrymi silip bunu yazıyorum;

bugüne kadar ali tanrıyar'dan başlayıp kalan tüm başkanları gördüm vesselam. şimdi faruk süren'in olayı ayrıydı ve mehmet cansun'da eş derecede iyiydi bence çok kısa zamanında. onun dışında alp yalman, kalli ve hollman'ı getirten önemli başkandı ama onun dönemi endüstriyel futbol dönemi değildi bir kere. ünal aysal ise özhan canaydın ve adnan polat tarafından sürekli olarak eksiye çekilen ve iki tane (biri denizli maçının olduğu mucize 2006 sezonu, zorlukları hatırlayınız. ayrıca yeniçeri düzenini yaratan son 6 haftada 6 galibiyetle şampiyon olduğumuz 2008 sezonu. sonra ünal aysal dönemine kadar işler kötü gitti.) yönetimin üzerine başa geldi. stad bitmişti ama takım da aynı şekilde bitmişti. fatih terim ve yönetimde dürüst/albayrak ikilisi ile önemli işler yaptı, üzerine transferler yaptı, takımı önemli yerlere getirdi. basketbolda erkekler, kadınlar demeden harika işler yapıldı ki basketbolda tarihimizin ilk ve tek kupa 1 zaferi de bu dönemde geldi. demem o ki; eleştirmek kolay ama bu adam totalde bu başarıları kendi camiasına, kendi yönetimine karşı olan güçlere karşı yaptı ve bu dönemlerde "20 milyon galatasaraylı da oy verdi" gibisinden başlayan ve hatırlamak istemediğimiz bazı açıklamalar bile yapıldı. rasyonel bir adamın dibine kadar irrasyonel bir ortamda başarı yakalamaya çalışması zordu. nitekim bunu başarmasına rağmen fatih terim'le papazı buldu ve sonrasında da "zaten başlamış olan" gerileme başladı. bilelim ki fatih hoca en iyi ihtimal bu sene başı gitmişti ve biz zaten şampiyon filan olamamıştık. geçen sene de gruplardan çıkmamamıştık. baştaki muazzam artılarını sonlardaki bazı eksilerle komple sıvamak ve sıfırlamak yanlıştır. galatasaray, ünal aysal'ın şu anki durumunda, 3 yıl öncesine kadar çok ama çok daha iyi bir yerdedir.

ben kendisinden razıyım, sağolsun varolsun, döneminde yüzümüz gülmüştür. terim united ve fatih wednesday taraftarlarına ise sözüm; sizden önce siggi held vaken de sevdik biz bu takımı, abuk sabuk laflar etmeyin, aslolan galatasaraydır diyenlerin de bugün kimlerle " qanqa " olduğunu da asla unutmayın.

edit: ünal aysal'ın eksilerinin başında ise ali dürüst-abdülrahim albayrak ikilisini gönderip candan erçetin'lerden galatasaray yönetimi oluşturmak (kendisini gıyabında acayip sever/sayarım, muazzam bir sanatçıdır, duruşu ve şarkıları ile yeri ayrıdır ama galatasaray spor kulübü yönetim kurulu başka bir şey) ve kurumsallık kelimesini sürekli söyledikten sonra hajrovic rezaletine ceza kesmemesi, bir ton yanlış transfer yaptırtması oldu. kendisinin başarılı dönemler geçirmesinde mihenk taşı olan şahıslarla arasını çabuk bozarak mevcut sorunlu döneme sebep olmuştur.
  • bu adam kimdir?

bu adam, her galatasaraylının bildiği, ama başarılardan ötürü kendine bile itiraf etmekten çekindiği, imparator lakaplı adamın gerçek yüzünü hiçbir galatasaraylının artık kendine itiraf etmemeye kayıtsız kalamayacağı şekilde ortaya çıkarmış kişidir.

bu adam, faruk süren'in son dönemleriyle başlayan, ama avrupadan gelen para ile dönmeye devam ettiğinden, daha sonra sportif başarı gelmediğinden avrupa gelirlerininde kesilmesiyle hem maddi hem de sportif anlamda altından kalkılması çok zor görünen bir dönemde başkanlığa talip olan biridir.

bu adam, mondragon, perez, florquin, niculescu, gustavo victoria gibi kiralık yabancılardan oluşmasına rağmen "galatasaray ruhu" olduğundan canla başla (sakın bana o ruhu eleştirdiğin imparator getirdi demeyin, o ruhun belli bir yaşın üzerinde olan her galatasaraylı jupp derwall'in mirası olduğunu bilir) mücadele edip şampiyon olan ama sonra bu isimlere göre süperstar sayılıp üstüne bonservisleri elde olmasına rağmen linderoth, nonda, lincoln, baros, kewell, elano, keita gibi bireysel anlamda türkiyede elit olacak yeteneklerle bile sürünen bir takımken, o ruhu geri kazandıran yönetimin başındaki adamdır.

enteresandır, imparator aşığı herkes brezilya almanyadan 7 yiyince oh olsun scolari şımarığına gibi laflar etmiştir ama yine o kendilerine itiraf edemedikleri gerçeklerden birininde luis felipe scolari = fatih terim olduğunu bilmemiştir. şu takımı fatih terimden başkası oynatamıyor işte arkadaş diyen onlarca galatasaraylı arkadaşım var, ben galatasarayın 2002-2004 yıllarında oynadığı futboluda biliyorum, 2011-12 sezonundan sonraki sezonlarda da oynadığı futbolu biliyorum. üstelik milli takımıda görüyorum. (son maçlar değil, euro 2008 sonraki dönemi bir hatırlayın bakalım)

aysal yanlış yapmamış mıdır? elbette yapmıştır. takımın futbol kısmıyla ilgilenmeyi futboldan anlayan birine emanet etmesi gerekirken mancini sonrası prandelli seçimini kendisi yapmıştır. ben prandelli kötü hocadır demiyorum kesinlikle, yalnız şu var, türkiyede, şu durumda yeniden yapılanma içerisinde olan bir takıma takımı tanımayan ligi bilmeyen bir adam getirirsen kısa vadede başarı elde etmek hayalperestlik olur. bu noktada prandelli'nin mancini'den farklı olacağını düşünmesi bir hataydı. lucescu olmadıysa, gerets var. gerets yoksa mustafa denizli var. yılmaz vural dahi prandelli'den daha başarılı olur. (yılmaz vural'ın prandelli'den daha başarılı olacağı tek lig türkiye ligidir bunuda belirteyim) o nedenle ünal aysal eğer seçime girerse, takıma bir sportif direktör ya da futbol şube sorumluluğu görevini adnan sezgin ya da bülent tulun gibi değil milan'daki arrigo sacci sistemiyle yapacak birini getirmelidir.
  • bi dönem daha seçilsin istiyorum.

ıyi akşamlar.
  • özellikle ilk yıllarında beğendiğim, başarılı bulduğum ve desteklediğim başkan. son zamanlarında hele ki sportif anlamda başarısızlıklar ve hatalar var evet ama kendisinin kalması, daha sağlam ve güvenilir bir yönetim kadrosuyla çalışması (ki mevcut yönetim kadrosu berbat, kulübün en büyük kamburu durumunda) ve galatasaray'da başladığı işi tam olarak bitirmesi gerektiğini düşünüyorum. kendisi gittiğinde yerine gelecek kişi kendisinden daha iyi olmayacaktır. zira adaylar alp yalman falan.
  • eski hatalarindan ders almis bir faruk suren aday olacaksa sayet, aday olmasini istemedigim adam.
  • bu akşam trt 1'de galatasaray'a tekrar başkanlığa aday olacağını açıklayacak olan kişi. ali dürüst ve abdurrahim albayrak'ın da listesinde yer aldığını açıklaması bekleniyor.

haluk ulusoy da listede olabilirmiş.

edit: ben hala önümüzdeki günlere bakalım diyorum. unutmayın. 2 sene için gelmiştim demişti ilk seferinde sonra ömrünü uzattı. umutluyum :(
  • köklerinden uzak bir ademoğlu. kulübün tarihini yazan hocaya hitabı falan malum. bir de adam adaylığı ile ilgili durumu resmen the decision'a çevirmiş. millet de ciddi ciddi bekliyor.
  • tekrar baskan olmasi gereken yonetici. bazi insanlar yoneticilik icin vardir. ve unal aysal kesinlikle bir yoneticidir. her birimizin calistigi firmadaki yoneticisi cok mu iyi lan. bir benim yoneticilerim mi unal basgan dan kotu yonetiyor calisanlarini. burasi turkiye abicim, burada kaos cok.

sahsi kanaatim, baskanliga adayligini koymali. yalniz bu adaylik esnasinda yanina almasini istedigim tek insan var: haldun ustunel

bu isim kendisinin agzindan zikrolundugu anda, katlaya katlaya basgan olur, bu boyle biline. ha soylemese de olur, basgan olsun manipule olalim.
  • ali dürüst, a. albayrak ve faruk süren gibi isimlerin desteğini alıp adam gibi futboldan ve futbolcu dan anlayan adamları yanına alırsa her türlü olumsuzluğa rağmen destekleyeceğim adam. yeter artık! yeni başkan demek yeni hoca demek. daha sezonun başındayız prandelli gibi bir isime 1 ay kredi vermek çok aptalca. prandellinin arkasında durması gerektiği için istiyorum bu adamı.
  • tekrar aday olmasını istediğim başkan.

aslında daha önce bunu söylemiştim ama başlığı takip ederken hala fatih terim üzerinden aysal'ı eleştirenleri görüyorum ve şaşırıyorum.

fatih terim 2 yılda 2 kere lig şampiyonu olmuş, 2 kere süper kupayı kazanmış, bir kere şampiyonlar liginde çeyrek final oynatmış mı takımı? evet.ünal aysal bu kadar başarılı bir adamı niye kovsun? galatasaray'ın başarılı olması ünal aysal'ında işine gelmez mi?

bak fatih terim galatasaray için efsanedir, yaşayan en başarılı galatasaray'lı spor adamıdır, eyvallah doğrudur.ama bu adam güce tapan, ego manyağı bir adam.

fatih terim, mesut yılmaz'ın adamı oldu, rte'nin adamı oldu, oldu da oldu.güç kimdeyse yanına gitti.bu güçten destek aldı herkese posta koydu.

sonunda şu güç manyağı adama biri tekmeyi koydu, o da ünal aysal.

aslında bir çok kişinin unuttuğu bir nokta var.bu olaylar olmadan 1-2 hafta önce ünal aysal çıkıp "fatih terim'e 2 yıllık sözleşme önerdik" dedi.ardından fatih terim "birileri istedi diye imza atmam" demedi mi? zaten biriken bir sürü olayda burda patlak verdi.

yani, "galatasaray ne zaman bana ihtiyaç duyduysa geldim" diyen ama adnan polat çağırdığında sırf adnan polat'ın dini kimliği yüzünden takımın başına geçmeyen fatih terim'i savunmayın.
hesabın var mı? giriş yap