şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bir kablosuz bağlantı teknolojisi. bilgisayara usb'den bağlanan tek bir logitech unifying alıcıya 6 adete kadar fare ve klavye bağlayabiliyorsunuz.
 • (bkz: logitech)
 • çok sık bozulan ancak kullanışlı logitech kablosuz alıcı türüdür. şu ana kadar çalıştığım şirkette 1 sene içinde 4 tanesi bozuldu. 1 tanesini kargoyla yurtdışından gönderdiler ancak sonraki isteklerimde bu kadarı da fazla ama dercesine cevap aldım. garanti belgesini kaybettiyseniz logitech kesinlikle kanunda yazdığı gibi davranarak destek vermiyor. çok kullanışlı bir alıcı ama haricen dışarıda da satılmadığından pek önermiyorum.
 • linux üzerinde cihazlarınızı unify etmek istiyorsanız vırt zırt windows'a geçmenize gerek yok. solaar isminde bir yazılım bu işi hallediyor.

  http://www.omgubuntu.co.uk/…g-receiver-linux-solaar

  mac için durum nedir bilemedim.
 • logitech'in birden fazla aygıtı tek alıcıya bağlama teknolojisi. mac için logitech unifying software kullanılabilir.
 • ilk defa bugün kullanmak kısmet olan teknoloji. iki sene önce mouse'un nano alıcısı bozulmuştu, yeni bir mouse aldım. bugün de durup dururken mouse bozulmuş. diğer alıcısı bozulan mouse'u atmamıştım bir torbada duruyordu. programı indirip çalıştırdım bozulan mouse'u kapattım yeni alıcı ile eski mouse çalışmaya başladı.

  acil durumlarda faydalı olan bir teknoloji. yeni mouse alana kadar işe yarar bir çözüm oldu. gerçi bu şekilde de sorunsuz kullanılıyor. ama bu meretlerin ne zaman bozulacağı belli olmuyor. yedekte bulundurmak lazım bir tane.
 • m705'te doğru düzgün çalışmayan sikko yazılım. bir de dünyanın parasını bayıldık buna.
 • hastası olduğum teknoloji. nedenini anlatayım:

  masanın üstüne bir klavye koyacaksınız, iki seçenek var: kablolu, kablosuz.

  * kablolu bağlantı yaparsanız teknik açıdan sıfır sorunlu, güllük gülistanlık bir yola girmiş oluyoruz ama o kablo masanın üstünden sürekli selam çakıyor.
  * kablosuz. artık masanın üstünde selam çakan bir kablomuz yok, ortalık daha sade ve toplu bir hal aldı tebrikler. ama sistemin karmaşıklığını arttırarak yeni sorunlara yol açtık. az sonra.

  kablosuza geldiysek, önümüzdeki seçenekler üç ana kategoride toplanıyor:

  * cihaza özel üretilen alıcılar. bunu nasıl ifade etmeli bilemedim, şöyle açıklayım: microsoft marka bir klavye (veya klavye-fare seti) aldınız mesela, yanında bir alıcıyla geliyor. bu alıcıyı başka hiçbir cihaz için kullanamıyorsunuz ve o cihazı da başka hiçbir alıcıyla kullanamıyorsunuz. heh onlar işte.

  artılar: tak çalıştır. sürücü vs. dertler yok. "pair" ihtiyacı yok. sürücüye ya da farklı bir şekilde işlenmeye ihtiyaç olmadığı için de işletim sisteminin olmadığı durumlarda bile kullanılabiliyor (bios misal)
  eksileri: kaybettiğiniz anda cihaz çöp. set olarak satılmayan bir klavye-fare ikilisi kullanacaksanız, iki farklı alıcı kullanmak zorundasınız.

  * bluetooth. bildiğimiz bluetooth. hani şu artık hemen her cihazın içine girmiş olan.

  artılar: günümüzde neredeyse hemen her bilgisayar ve telefonda bluetooth imkanı var, o yüzden ekstra bir "alıcı" gerektirmiyor. alıcı gerekmediği için de "cihazın alıcısını yanımda taşıyayım" ya da "alıcıyı kaybettik nolacak şimdi" gibi dertler olmuyor. bir alıcıyla birden çok cihaz diyeceğim ama ortada özel bir alıcı olmadığı için sıfırla bölme sorunu olacak.

  eksileri: stabil değil. bu kadar yaygın bir teknolojinin bu kadar kötü durumda olmasını hala aklım almıyor ama gerçekten korkunç bir durumda. fi tarihinde bu konuda "%90 teknoloji" diye bir ifade okumuştum, demek istiyor ki "kullandığın zamanların %90ında çalışıyor evet, ama kalan %10unda hiçbir sorun yokken çalışmıyor ve düzeltmek için yapabileceğin bir şey de yok, anca kapatıp açıyorsun. ihtiyacın olduğunda, ne zaman bozulacağını da bilmiyorsun." kesinlikle öyle. kimi zaman anlamsız takılmalar, kimi zaman cihazı görmeme, kimi zamansa gördüğü cihaza bağlanmama gibi sorunları sağolsun günahım kadar sevmiyorum. ayrıca, sürücü ve işleme gerektiriyor. işletim sisteminin olmadığı bir ortamda çalışmadığı için de bilgisayarı açarken uefi/grub aracılığıyla seçim yapmak ya da biosa girmek mümkün değil.

  * unifying: hayal meyal hatırladığım kadarıyla "birden fazla cihazla eşleşebilen ve değiştirilebilir" alıcılar kategorisinde unifying tek değil, ama piyasada farklı bir ürüne rastladığımı da hatırlamıyorum.

  artıları: tak çalıştır. pakedinden çıkan ürünü çalıştırmak için sadece alıcısını takmak yeterli. eşleşme ve çoklu cihaz destekliyor. bir cihazı farklı alıcılarla kullanabildiğimiz gibi aynı alıcı üzerinde birden fazla cihaz kullanabiliyoruz. alıcılar cihazlara özel üretilmediği için de, alıcının başına bir iş gelirse gidip yenisini alıp aynı cihazlarla kullanmaya devam edebiliyoruz.

  eksileri: açıkçası, bence bir eksisi yok. eksi sayılabilecek tek konu, alıcının varlığıdır herhalde. sonuçta bluetooth gibi cihazın içinde gelmediği için bir usb portunu ona ayırmak gerekiyor.

  kısacası, klavye-fare bağlantısı konusunda benim için mükemmel çözümü sunan teknolojidir.

  aynı zamanda da yeni dertlere salmıştır. diy klavye işine heves eden ama masanın üstünde kablo görmeye dayanamayan bünyem haliyle wireless çözümlere meylediyor. bluetooth bu alandaki standart çözüm ancak yaşadığım onlarca kötü tecrübe sağolsun, bluetoothla uğraşmak istemiyorum. ek olarak, "no bluetooth in bios" durumu da karşılayabileceğim bir şey değil çünkü sık işim düşüyor. hah işte tam bu noktada muhteşem çözümü sunan unifying, logitech'in sahipli bir teknolojisi olduğu için "kendi yaptığımı aleti unifying alıcıya bağlayım" gibi bir dünya söz konusu değil. konuyla ilgili bulabildiğim tek kaynak şudur ki o da sağolsun detay vermemiş.

  çok dertliyim sözlük.
 • nasıl yaparım diye yeşillenmek isteyen olursa, nimet şurada: unifying alıcı