• üniversite giriş sınavına başvururken lisede hocaların el kadar webcam'e bakarak çektirdikleri fotoğraftır. o kimlik kartı istenmeyen ellere geçtikçe o hocaların da az kulağı çınlamadı zaten. hayır bir de üniversitedesin, ikili ilişkilerin en yoğun yaşandığı yer. birinden hoşlanıyorsun sonra bir şekilde adam senin kimlik kartını görüyor ve lal oluyor. nice ilişki bu şekilde başlamadan bitti.

bu sen misin gerçekten gibi soruların yanında, bak doğru söyle estetik operasyon mu geçirdin yoksa yüz nakli mi oldun gibi acımasız sorulara da zemin hazırlıyor.

hani nüfus cüzdanı aracılığı ile maymun olmak denilmiş ya, en azından dünya üzerinde bulunan bir canlıya benzetilmiş. bazen bu kartlarda öyle fotoğraflar oluyor ki; yaşayan herhangi bir canlıya benzetilemeyen.

tabii bir de bu fotoğrafla ilgili korkutucu hikayeler dolaşır ara sıra koridorlarda. bir keresinde diplomada fotoğraf olacağı ve o fotoğrafın da bu olacağı gibi ürkünç bir dedikodu duyuldu da bölümde; on dört arkadaş kalp krizi geçirdi, dokuzu felç oldu, beşi okulu bıraktı.
  • üniversite biterken, yeni fotoğrafla kıyaslanması şart olandır. fakülte* kapısından içeri girdiğim ilk günlerde, bir öğrenci yanıma yanaştı. dersler çok kasıyor falan derken cebinden öğrenci kimliğini çıkardı. "kimlik fotoğrafına dikkatli bak, okul biterken bambaşka biri olacaksın" dedi. ulan adamın fotoğrafa baktım saçlı maçlı genç çocuk. yüzüne baktım tipi kaymış namussuzun. saçlar dökülmüş, surat muşmula gibi olmuş. lise sonda gaza gelip uzatığım* saçlarımda lüle lüle o sıralar. koreliler eminönünde fotoğraf çektiriyor amk, ilhan mansız diye. "hassktir ordan" dedim içimden.

6. senenin sonunda saçlar önden arkadan açılmış, suratımda lahmacuna dönmüştü. ne bilge insanmış tipini siktiğim. o kadar öğrenci var geldi beni buldu felaket tellallığı yaptı.
  • çok açık iddia ediyorum benimkisi kadar kötü olamaz. en kötü öğrenci kimliği dalında yarışma olsa ve ödülü 1 milyon tl olsa bile utancımdan katılamazdım. o kadar kötü yani.
  • arka planda milli guvenlik hocamizin cay bardagiyla objektiflere gulumsedigim fotograf.
  • bu fotografla universite mezuniyetinde cekilen fotografi yanyana koyun. evrime inanmayanlari koyu bir darwinci yapabilirsiniz.

(bkz: %100 calisiyor)
  • ekşi sözlük nicki gibidir. ilk farkına vardığında değiştiririm ya dersin ama değişmez onunla yaşamayı öğrenirsin.
  • gözlerimden yeşil ışık fışkıran fotoğraf. kimliğimi almaya gittiğimde, kimliği veren kadın, fotoğrafıma bakıp suratıma güldü. gayet ciddi bir şekilde, komik mi, dedim. kadın gülmeye devam etti. hay sikerler böyle işi, diyip hemen ortamı terkettim. bi süre sonra kimliğime alıştım, hatta hoşuma bile gitti. star wars karakteri gibiyim. sadece ışın kılıcım eksik. sınavda hocalar yüzüme ve kimliğe elli kere bakıyorlar, ama olsun. ben sevdim bu fosforlu yeşil gözlü kimliğimi. her sınavda yerime arkadaşımı sokuyormuş gibi heyecanlanıyorum.

fosforlu yeşil gözlerimle adeta insanlığa yol gösteriyorum.

ufak bi ayrıntı: gözlerim koyu kahverengi.
  • muazzam yani. ne desem boş. her sınavda o şahsın ben olduğunu ıspatlamaya çalışarak sınavın ilk 5 dakkasını telef ediyordum. o kadar. şimdi duvara astım, imanım zayıfladıkça bakıyorum. mesela dün camide yattım.
  • üniversiteye gidecek öğrencilerin, tüm üniversite hayatlarında kullanacaklarını bilmedikleri web cam ile çekilen fotoğraflarıdır.
    fotoğrafı çekilen kişi elzem bir kan hastalığına yakalanmış gibidir.
    muhtemel bir böbrek hastalığından dolayı vücutta biriken üre asit yüzüne dolmuş, beti benzi atmış, korkmuş, 1 haftadır uyumamış gibi görünür.
    bu kişi fotoğrafta, sevgilisinden dün ayrılmış,gelirken üzerinden araba geçmiş ve okula gelmeden önce ona dikkatli bakan kişiyi beş yerinden bıçaklamış gibidir.
  • çok güzel ya. az evvel facebook'a profil fotoğrafı yaptım. hesap çalındı sandılar.
hesabın var mı? giriş yap