şükela:  tümü | bugün
 • üniversite nedir sorusunu 800 yıllık tarihi ile yaşayarak cevaplamış kurum.

  tabii bu sekiz yüz yıllık tarihin yarattığı problemler de oluyormuş, üniversiteydi, içindeki collegelardı derken bir sürü tebliğ, yasa, yönetmelik çıkmış. kimi yürürlükten kaldırılmış yasaların kimi unutulup gitmiş. söyle bir hikaye dinlemiştim kendisi de cambridge'li olmayan bir hocamdan, ne derece doğrudur bilemem, efsane de olabilir.

  final sınavları sırasında bir öğrenci hocayı çağırır, 'bana bir bardak bira getirin' der. hoca 'ne diyorsun evladım' diyince, 'binaltıyüz bilmemkaçta çıkmış olan ve hala yürürlükte olan şu yönetmeliğe göre bira getirip susuzluğum giderilmezse sınavdan çıkıp gitme hakkım var' der. hemen bira getirirler, yasayı kontrol ederler, hakkaten vardır böyle birşey unutulup iptal edilmemiştir. öğrenci sınavda kendine bira ısmarlatmış olmayla epey övünür, meşhur olur okulda, ama bir hafta sonra yönetimden 100 pound para cezası gelir kendisine. sınava kılıcını getirmediği tespit edilmiştir, ve de bindörtyüz küsürde çıkan bir yasaya göre bu sınav kurallarına aykırıdır.
 • çok başarılı araştırmalara sahip bir okul
  örnek olarak :

  cmabridge üinversitesinde yaıpaln bir arşaıtrmaya gröe, bir kleimedkei
  hafrlrein hnagi sıarda didizlikleri dğeil, ilk ve son hafrlrein dğoru
  yedre olamalrı öenm tşamıatkadır. geirsi taammen kamradaşır ve ynie de
  surosnuz olraak okubanilir. buunn sbeebi isnan benyinin her hafri tek tek
  dieğl kemileelri bir btüün oralak omukadısır.
 • 1209 yılında oxford üniversitesinden ayrılan birkaç eğitmenin temellerini attığı üniversitedir.

  not: osmanlı imparatorluğu 1299'da kurulmuştur.
 • yalan bi üniversitedir. benim lise terk annemden daha fazla bir şey söyleyemiyorlar.

  "cambridge üniversitesi'nde çalışan uzmanlar, aşırı ısınan laptop'larla ilgili kapsamlı bir araştırma yaptı. araştırmaya göre kısa sürede şarj olan laptop'larda aşırı ısınma görülebilirken, aşırı ısınma ise beraberinde patlama riskini getirebiliyor."

  ------

  annem: "oğlum kapatu şunu artık, çok ısınmış patlayacak bak"
 • cambridge universitesinin amblemi kapali bir kitaptir. ayni yerde bulunan cambridge ve oxford universiteleri her zaman kapismislardir. oxfordlular cambridge'in amblemine "bir kere bile kapagi acmadiginizdan akliniz gelismemis" yorumunu yaparlar. cambridge'liler ise oxfordun acik kitap logosuna "sizin beyniniz ise senelerdir ayni sayfada acik duran kitabi bile ogrenemeyecek kadar kucuk" derler. ingiliz iste...
 • türkiye’de bulunmayan bir osmanlı arşivine sahip okul.
 • dünyanın en iyi 5 üniversitesinden biri. hogwarts'ın ilham kaynağı olduğunu düşündüğüm birbirinden muhteşem kolejlere, 300'den fazla klüp ve derneğe, hayal edilemeyecek imkanlara ve dünyadaki tüm üniversitelerden daha fazla nobel ödülüne sahip. artık üniversitem. çaylaklığın bittiği günü bayram ilan etme kararımı değiştiren kurum. onun yerine, cambridge universitesi'ne kabul edildiğim bu günü her yıl şenliklerle kutlama kararındayım. böbürlenme ekşisözük, senden büyük cambridge var.
 • apayrı bi dünyadır. üniversite'nin içine kurulmuştur şehir dersem anlaşılabilinir belki. türkiye üzerinden örnek vereceksem eğer, eskişehir'in içine 31 farklı kampüs koyalım, büyük kampüsleri bizim kampüs üniversiteleri kadar olsun, sadece hukuk kütüphanesi şehir üniversitelerinden büyüktür. kendi içinde collegeları vardır, her college'ın özel sıralamarı vardır, bazıları daha popülerdir bazıları daha özel alanlara yönelirler, ama her college'ın - harry potter'daki binalar gibi düşünün, gryfindor vs. gibi- yoğunlaştığı alanlar biraz daha farklıdır. aklınızı çıkartacak şeyler görebilirsiniz türk üniversite yapısı ile karşılaştırdığınızda, hukuk fakültesinin başındaki efsane profesör murray'in 35 senedir üniversite ile yazılı sözleşme yapmadan üniversite bünyesinde olmasından tutun da, sadece dekanın ve kedisinin basma izni olan çimden, ya da bir gün önce kraliçe ve başbakan ile görüşmede olup kraliçe ile olan kişisel dostluğunu anlatmaya ve hayat üzerine konuşup sohbet etmeye 80 yaşındaki profesör tüm sınıfı evine yemeğe çağırabilir.
  evet cidden apayrı bir dünya, imkanı dahilinde olanın bir dakika düşünmemesi gerekiyor gitmek için
 • hosgeldin konusmasinda ozellikle yabanci ogrencilere defalarca egitimcileri tanri gibi degil is arkadasi gibi gormelerini ve oyle davranmalarini ogutleyen, icinde insanin kendini guvende hissettigi, bir kere kabul edildin mi her turlu destek eksiksiz verildigi icin basarisiz olmanin zor oldugu, hepsinin birbirinden farkli kendine ozel bir havasi ve kokusu olan kolejlerinden hangilerine uye olsan diger kolejlerdeki ogrencileri kiskandigin, tarih kokan, cambridge sehrini asirlik bir cinarin kokleri gibi sarmis, her yerde bir binasi, bir departmani, bir koleji bulunan dunyanin en iyi uc bes universitesinden bir tanesi.
 • barindirdigi otuz kusur koleji (yani fakulte de diyebiliriz) ziyaret edebilmek icin para odenmesi gerekmektedir. buyuk britanya okul, kampus gezmek isteyen insanlara bilet kesmektedir burada. diyeceksiniz ki sen de ne kadar dar goruslusun kurtul su at gozluklarinden degil mi ama. bu kadar eski bir okula her gun kac ziyaretci geliyor kimbilir.
  bir an icin oranin bir egitim kurumu oldugunu ve kampus gezmek isteyen hevesli insanlardan bilet parasi almanin ne kadar gerzekce bir sey oldugunu unutarak olaya objektif ve medenice yaklasmayi deneyelim.
  ve...bu fakulte bahcelerindeki cimlere basmanin yasak oldugunu, daha dogrusu sadece o okulun ust duzey ogretim gorevlilerinin cimlere basma ayricaligina sahip oldugunu ogrenelim. boyle bir ayricaliklar dunyasi, kurallar dizisi, okul ogrencilerinin toparladigi nobel odulleriyle ovunen rehber hanim...hepsi ama hepsi tabloyu tamamliyor. dunyanin en guzel okulu da olsa, yesil de olsa, icinden nehir de gecse olmaz artik cambridge.
  ister kiskanclik deyin ister cekememezlik. sevmedim kardesim hicc sevmedim. ruhu yok bir kere. ruhsuz.
  cambridge, ilim rfan yuvasi. sen mi buyuksun? hayir ben buyugum, ben yasar usta!