• kimse başkasının mayınına basmaz. konvoyun sonundaki eşşeğin hakkıysa alır.

hakkari dağ komando tugayı bülent astsubay.
  • seni öyle sikerim ki boş otobüste ayakta gidersin
  • bahane got gibidir, herkeste bitane bulunur.
  • canınız cennette sikiniz amcıkta bi de size göt mü vereyim lan
  • çok değil geçen kasım ayında denetleme muhabbetine yağmur altında mekik poziyonunda komutanı karşılıcaz diye yağmurda sırılsıklam olmuştuk. bir kaç askerden homurtalar yükselince bölük komutanı bağırarak " asker şeker değilsin erimezsin " cümlesini sarfetmişti. buda böyle bir anımdır.
  • polatlı topçu ve füze okulundayız. 18 günlük acemiliğimizin 8-9. günü. yeni üsteğmen olan ve yaşça çoğumuzdan küçük olan komutanımızla boş bi zamanda diyalog halindeyiz.

- thewarlord en çok neyi merak ediyorum biliyor musun?
    - bilmiyorum komutanım neyi?
    - ya şimdi siz hepiniz okumuş etmiş adamlarsınız. sen avukatsın, kimi mühendis, kimi bildiğin üniversite hocası.
    - e komutanım o yüzden meslek kurasıyız biz?
    - onu merak etmiyorum da bu kadar eğitimli adam şu nizamiye kapısından girerken neden akıllarının %75'ini kapıda bırakıp içeri 15 yaşında çocuklar gibi giriyor onu merak ediyorum.
  • yine polatlı, karlı bir gün. sabah içtiması sonrasında 5-6 kişi kışlanın köpekleri ile patlak topla kar üstünde eğleniyoruz.

komutan: "evladım itle it olmayın"
    bizden biri: e komutanım talim yok dediniz ne yapalım.
    komutan: evladım sana söylemiyorum köpeklere söylüyorum.
  • acemi birliğinde askerin biri tabur komutanına sorar;

komutanım gölcük'e düştüm iyi mi sizce?

komutan cevap verir;

vay amk. sendeki taşak bende bile yok.

edit: imla
  • askerlik yoklama kagidi gelmis. universite sinavina girilmis.
    sonuclar aciklanmadigi icin yoklama nedeniyle muayene olmaya askeriyeye gidilmis.
    en az 200 kisi halicioglu'nun disinda bekliyor. siranin sonlarindayim.

omzunda birkac yildiz, celenk ve bilimum manali sembol tasiyan birkac kisi askeriyeden cikiyor.

sadece bir soru sormak icin sirada beklemek o kadar agirima gidiyor ki... iclerinde en satafatli uniformasi olan rutbeli askere yaklasiyor ve babamin askerlik anilarindaki temiz anadolu genci gururuyla esas durusa gecip selam cakiyor, ardindan bagira bagira:

- sirjohn! xxxx! sinop! bi maruzatim var komtanim!

diyorum.

komutanin yanindaki askerler gulmemek icin kendini zor tutuyor.

komutan tum ciddiyetiyle sag elini sol omzuma koyup.

- rahat evladim. asker degilsin sen.

diyor. uzun siraya bakip bana donerek.

k: henuz... nedir maruzatin?
    s: komtanim, université sinavina girdim. sonuclar aciklanmadi. agustos bitimi kacak olacagim. sonuclar eylulde aciklanacak. askerligimi erteletmeli miyim?
    k: kazanacak misin bir yeri?
    s: (kararsiz bir sekilde) komtanim...
    k: kazanacak misin?
    s: kazanacagim komtanim!
    k: aferin evladim! tebrik ederim! hadi git evine. bu ulkenin gelecegi sizsiniz.

diyor. siradaki askerlere bir kez daha bakiyor.
    tekrar selam veriyorum. komutanin yanindaki askerler bu defa saygiyla gulumsuyor.
    asker olsaydim kac kisiyi oldururdum dusunceleriyle evimin yolunu tutuyorum.

evde babam muayene olmadigim icin tonla laf ediyor.
    komutanla aramizda gecen diyalogtan kimseye bahsetmiyorum...
  • - şurayı imzalayacaksın

- burası değil mi?

- evet.. hadi hayırlı olsun..

-sağolun komutanım.

bizimki öyle bbir birlikti. tek konuşmamız bu oldu teskereyi imzalayan komutanımla. zaten 5 dakika durdum durmadım birlikte.

(yaşayan bilir)
hesabın var mı? giriş yap