• tam bir deli.world at war daki karşılaşmamızdan itibaren sürekli kontrol ettiğimiz dimitri'ye sadistçe emirler verir.

--- spoiler ---
    yapmak ya da yapmamak elimizde olan bu görevler yaralı almanları infazdan tutun da esir almanları molotof ile yakmaya kadar çeşitlenir.görevleri onun dediği gibi yaptığımız sürece yanımızdaki chernov'u bizim gibi olması konusunda sıkıştırır.chernov ise yaptıklarımız hakkında günlük tutar.reznov bunları kimsenin görmesini istemediği için onu azarlasa da, chernov oyunun sonlarında bir alman askeri tarafından yakılınca, defteri alıp "bunu birileri okumalı" der ve son bölümün başında askerlere son hücum emrini vermeden önce okur.yaptığımız aksiyonlara göre(emirlere uyup uymamamıza göre)bir yazı yazmıştır chernov.oyunda sniper olduğunu söyler ama parmağı yaralandığı için taramalı kullanmak zorunda kalır.defalarca öümden kurtulup patlamalardan sağ kaldığımız için metro daki patlamadan sonra şöyle der."we cheated the death... again." çok kral adamdır vesselam

black ops ta ise bu savaştan sonra ihanete uğradığı bir görevde -ki dimitri bu görevde onun deyimiyle bir hayvan gibi zehirlenerek öldürülmüştür- vorkuta ya atılır.başkan kennedy e suikast için beyni yıkanan mason'ı iyice delirtir ve istediklerini yapması için bir daha beynin yıkar.mason oyun boyunca reznov yanındaymış zanneder ama aslında sadece halüsünasyon görüyordur.çünkü reznov kaçış sırasında öldürülmüştür.hatta bir bölümde kendisinin reznov olduğunu söyler

--- spoiler ---
  • bir nev'i tyler durden stayla.
  • ünlü ingiliz aktör ve film yapımcısı gary oldman tarafından başarılı bir şekilde seslendirilmesi yapılmıştır.özellikle gerçek rus aksanı gibi konuşmasıyla dikkat çeken seslendirmeye nisbeten vorkuta'dan kaçarken gaz verici söyleyişlerden sonra gelen reznov'un komutlarını yerine getirmek için dört gözle beklediğimi hatırlarım...
  • cod'un tum eski serilerini bitirip, black ops oynamaya basladiktan sonra, vorkuta'dan kacis bolumunde karsima cikinca, eski bir dostu gormus gibi sevindim, gary oldman'i bilmem ama oynadigim rus versiyonundaki amca o kadar heybetli konusuyor ki, gercek hayatta bir yerde karsilassam, putine karsi, devrim yapmaya ikna edebilir beni, o kadar gaz bir konusma stiline sahiptir kendisi.
  • ilk olarak call of duty world at war'da karşımıza çıkar reznov. stalingrad'tan sonra soluğu berlin'de alır. yanındaki en baba adamı dimitri petrenko ile çekiçli oraklı sovyet bayrağını diker berlin'in üzerine. call of duty black ops'ta dimitri ve emrindeki askerlerle kumpasa getirilir ve askerlerini kaybeder. sonrasında ise vorkuta'da madenlere tıkılır. black ops'taki asıl karakterimiz olan mason ile vorkuta'dan kaçar ve kendisine bu kumpası hazırlayanların peşine düşer. ''dragovich, kravchenko, steiner... all must die'' diyerek oyunun en büyük aforizmasına imza atar.
  • ura diye bağırmayı sevdiğini tespit ettim.
  • --- spoiler ---

vorkuta'dan asla kaçamamış, alex'imize yardım etmek uğruna orada kalmıştır.

--- spoiler ---
  • "now it is their land... their people... their blood..."
  • gary oldman tarafından seslendirilmiş, captain price'dan sonraki en başarılı call of dutykarakteri. "dimitriiii" diye çığırışı hala kulaklarımda.
  • bu adamın bende yeri ayrıdır. berlin sokaklarında ağır topçu altında dimitri yaralandığında ona yardım etmeyen certhnov (yanlışsa düzeltin) a " no one will ever read this!" diye bağırmıştır. black ops un son bölünde dragovich öldüğünde alex masonun zihninde çınlayan reznov " u did it mason , u did what ı could not" dediğinde gözüm yaşarmıştır. onunla stalingradda ilk karşılaşmamızı da dün gibi hatırlarım. parmağını dudaklarına götürmüş ve "şşş" demişti , ardından "just do what ı say " diyerek otoriteyi ilk andan eline almıştı. aynı bölümde girdiğimiz barda yaptığı uzun nutuktan sonra "our people , our land , our blood" sözlerini ileride seelow tepelerine girerken our yerine their kullanarak söylemiştir , bir damla da burda aktı. stalingradı nazilerden temizlerken bir sokakta alman flamethrower ını patlattığımda söyledi " haha excellent aim dimitri !" sözü ve berlim düştüğünde reichtagın tepesine sovyet bayrağını dikerken söylediği "this honor will be yours" sizin de yüreğinizde yer etmedi mi ? beyler ben kendimi bu adama çok kaptırdım ve içinde reznovun geçmediği bir cod oyununu da almama kararı verdim. gary oldman reyiz sensiz olmuyor...
hesabın var mı? giriş yap