• uzaktan nabız ölçme teknolojisine sahip aşmış alet. öyle ki bilekliği çıkarıp masanın üstüne koyuyorum nabzı 85 olarak ölçüyor.
  • ilk fitness tracker akıllı saatimsim olmuştur kendisi. belki benim aldığım üründe antenlik vardır ama sağa sola yukarı aşağı ekranda kaydırma işlemleri ios kadar akıcı değil.

- ekranı güzel bir arayüzle değiştirebiliyorsunuz,
    - stres düzeyini ne kadar doğru bilemem ama bir şekilde kalp atış hızını kullanıp bir formülle ölçebiliyor
    - uykuyu inceliyor, kaydediyor, kalite yorumlar yapıyor
    - kilo ve aktiviteyle ilgili de kaliteli yorumlar yapabiliyor
    - adımsayarı baya işe yarıyor anlık olarak görülüyor
    - biraz kalk dolaş uyarısı yerinde
    - whatsapp, arama, fbook, twitter, reminder, event vb. iphone a gelen bütün bildirimleri gösterebiliyor ekranında. bildiğin telefona baktığım süre çok çok azaldı
    - yakılan kaloriyi de gösterebiliyor
    - fitness salonuna uygun çeşitli egzersizlerde net çalışıyor
    - timer, stopwatch baya kullanışlı
    - spotify şarkıları ve ses düzeyi değiştirilebiliyor
    - tarih saat hava durumu bilgileri de saat gereksinimi ortadan kaldırıyor
    - 2 saatte çok kolay şarj oluyor 7-8 gün gidiyor

çok güzel bir saatim vardı ama bu artık olayı kapattı. apple watch şu anda çok gereksiz pahalı ve benim ihtiyacım yoktu. bu ise adeta tam istediğim gibi.
  • oncelikle bu kadar ucuz fiyata bu kadar fazla ozellige sahip olan, bu kadar fiyat/performans baska birsey gormedim hayatimda diyerek incelememe baslayayim.

urunu merak ediyordum bir suredir, amazon.com.tr'ye guvendigim icin ve aldigim donem fiyati orada bir tik indirimde oldugundan oradan aldim.

ben pek spor falan yapmadigimdan o ozelliklere pek girmeden kendi gozlemlerim dogrultusunda ozelliklerinden bahsedeyim. almayi dusunenlere bir faydam olsun. ıphone kullanicisiyim.

- kendi istediginiz herhangi bir resmi arkaplan olarak ayarlayabiliyorsunuz. farkli temalarda mevcut.

- bu fiyata sirf saat ozelligi icin bile alinir gayet hos, en uyduruk saat bile bundan daha pahali ve bin kat islevsiz

- muziklerinizi buradan kontrol edebiliyorsunuz dinlediginiz sarkinin ismini gorebiliyorsunuz.

oynat/durdur, baska sarkilara gecme, ses duzeyini degistirme ozellikleri var. (spotify'la uyumlu calisiyor)

- gelen hemen hemen her turlu bildirimi gorebiliyorsunuz bildirim geldiginde titresim veriyor.

- gelen aramalari gorebiliyorsunuz, arama geldiginde titresimle uyariyor, aramayi sessize alabiliyorsunuz veya reddedebiliyorsunuz ama cevaplandiramiyorsunuz.

cihazin mikrofonu veya hoparloru olmadigindan dogal olarak cihaz uzerinden telefonla konusamiyorsunuz, ve yine ayni sebeplerden dolayi gelen cagriyi kabul etme ozelligini koymadiklarini dusunuyorum ama bence koyabilirlerdi, kulaklik kullananlar icin, telefondan uzak olan ama telefonla ayni odada olup cagriyi hizlica acmak isteyenler icin, hoparlore almak isteyenler icin bu eklenebilir bence.

keske 10 dolar daha pahali yapip bu ozellikleri koysalarmis muthis olurmus.

- kendi hafizasi yok, uygulama falan yukleyemezsiniz. (zaten boyle bir iddialarida yok, bu fiyatada oyle birsey beklemeyin ama merak eden olur belki diye ekleyeyim dedim) zaten bunlar olsa akilli bileklik degil akilli saat olurdu.

- gelen bildirimlerdeki resim/video ve diger dosyalari bileklik ustunden goruntuleyemiyorsunuz.

ornek olarak whatsapp'tan bir fotograf geldi, bunu goremiyorsunuz, gelen kisinin ismi ve "görüntü" olarak gozukuyor. buda bence eklenebilecek olan onemli bir eksiklik.

- gelen emojileri goremiyorsunuz

- always on display yok. keske olsaymis. bu beni baya hayal kirikligina ugratmisti aldigimda.

- o günün ve sonraki günlerin hava durumunu gorebiliyorsunuz.

- adimsayar var kac adim attiginiz, kac km yurudugunuz, kac kalori yaktiginiz anlik olarak gorebiliyorsunuz bu cok guzel bence. cok basit birsey ama telefonla ugrasmadan direkt gormek hosuma gidiyor.

- reminderlar / eventleri gorme ozelligi var daha denemedim

- dunya saatleri var

- saate dair hersey var. alarm, kronometre, zamanlayici vs.

ama soyle sacma bir durum var alarm saatlerini uygulama ustunden onceden ayarlamaniz gerekiyor daha sonra saatleri sectikten sonra saatten on/off olarak alarmi kuruyorsunuz. bu kismida sevmedim. yeni bir saat araliginda alarm kurmak istediginiz zaman bu islemi sadece mi band'i kullanarak yapamiyorsunuz.

- ekran kilidi var.

- ekran parlakligini istediginiz gibi ayarlayabiliyorsunuz.

- bileginizi kaldirdiginizda ekranin isigi yaniyor diger zamanlarda ekran kapali.

- do not disturb modu var bu moddayken saat titremeyi ve bildirim vermeyi kesiyor.

- kamera ozelligi var telefonun kamerasini actiktan sonra mi band ustundeki tusa tiklayarak fotograf cekebiliyorsunuz.

- nabzinizi olcuyor ve kaydini tutuyor.

- uyku takibide yapiliyormus ama ben uyurken bilegimden cikarmayi tercih ettigimden bu konuda birsey diyemiyorum.

- sporla ilgili birtakim ozellikler varmis bunlarla ilgili de spor yapmadigimdan yorum yapamiyorum.

- stres falanda olcuyormus bunlada pek isim olmadi, zaten stresliyiz surekli olcse ne yazar. pek inandiricida gelmedi bana zaten.

- sarji abartildigi kadar gitmedi bende, ama yogun kullanmazsaniz muhtemelen daha uzun gidiyordur bana cok fazla bildirim geldiginden sarji cabuk bitiyor muhtemelen. buna ragmen bu durum beni rahatsiz etmiyor cunku birkac gun gidiyor sarji ve sarja taktiginizda cok hizli sarj oluyor. tamamen doluncada titreyip sizi uyariyor.

- find my device diye bir ozelligi var buda hosuma gitti ama bazen calismiyor. telefonunuzu bulamadiginizda saat ve telefon hala birbirinin kapsama alanindaysa saat uzerinden find my device'a tiklayarak telefonunuzu caldirip bulabiliyorsunuz. (tam tersinide yapmaniz mumkun, telefon ustunden bilekligi bul ozelligi mevcut, bileklige titresim gonderiyor)

edit : ayrica bileklik su gecirmez onuda ekleyelim. dusa girdigimde cikartmiyorum bir sikinti yasamadim.
    -

sonuc olarak tam bir fiyat/performans canavari. olumsuz yonleri, eksiklikleri tabiki var ama fiyatina gore aldiginiz verim muthis. resmen bedava.

kesinlikle tavsiye ediyorum.
  • notify for mi band ve sleep as android uygulamaları ile uyku takibinizi tamamen otomasyona alabileceğiniz bileklik. çakışma yaşanmaması için mi fit uygulamasındaki tüm ölçümleri kapatmanız daha iyi oluyor.

bu bileklik ve programları birlikte kullanmaya başladığımdan beri uyku nabzım normale döndü. örneklendireyim:

uykuya geçtiğiniz zaman bileklik sayesinde sleep as android programı otomatik bir şekilde bunu algılıyor, uyumanız gereken verimli süreyi hesaplıyor ve sizin için alarm kuruyor (erken uyanacaksanız kendi alarmınızı kurabiliyorsunuz) ve horlama seslerini dinlemeye başlıyor. siz bir kaç kere horladığınızda bilekliğinize ufak bir titreşim göndererek sizi uyandırmadan uyku pozisyonunuzu değiştirmenizi sağlıyor. hatta bu sesleri kaydediyor. sabah uyandığınızda hangi zamanlarda horladığınızı ve bilekliğin titreşim sesini duyup yatağınızda döndüğünüzü duyabiliyorsunuz. bu programların sabaha kadar çalışır vaziyette olduğunda şarj konusu problem olur diye düşünüyordum ama 4,500mah'lık bir telefonda saat başına %2-3 civarı telefon şarjı yiyor. bu da ortalama bir uyku için %20 civarı yapıyor. bilekliğin şarjına olumsuz bir etkisi yok.

ayrıca bileklik hafif uyku ve derin uyku takibi yapabildiği için sizi en uygun saatte uyandırıp daha dinç kalkmanızı sağlıyor.

1 aylık kullanımdan sonra gördüm ki bu programlar ile, normalde gece ortalama nabzım 90 civarı iken, şu an 70'lere kadar düştü ve derin uyku sürem arttı. sabahları en uygun vakitte uyandırdığı için daha dinç uyanıyorum. şarj süresi tüm özellikler açıkken yaklaşık 15 gün. 2 saatte tam doluyor ve su geçirmezlik özelliği var. duşa girebiliyorsunuz. telefona gelen tüm bildirimleri ve aramaları bileklikte de görmek için ayarlayabiliyorsunuz ama benim için gereksiz, telefonunu çantasında taşıyanlar için güzel olabilir. koşu esnasında müzik değiştirmek için de kullanılabiliyor. ben daha çok uyku için kullanıyorum.

edit: mi band 4 kullanıyorsanız arkadaşlarımdan gördüğüm kadarı ile çok da bir fark yok aralarında. fakat benim gibi mi band 2 kullanıyorsanız, bu bilekliğe geçince çağ atlamış gibi oluyor.

edit2: şarj konusu ortalama 15 gün dedim ama şu an whatsapp, outlook ve twitter bildirimlerini ekrandan okuma özelliği açık. nabız ölçer aralığı 5 dakikaya ayarlı. yani her 5 dakikada bir nabzımı ölçüyor ve ayarladığım rakamın üstüne çıkarsa titreyerek uyarıyor. sürekli gelen bildirimleri kapatır ve nabız ölçeri 10-15 dakika yapar ya da hatta tamamen manuele çekerseniz en az 20-25 gün şarj etmeden kullanabilirsiniz.
  • bayadır kullanıyorum ama hiç arkadaş eklememiştim. geçenlerde bir arkadaşım da aynı bileklikten alınca ekledim kendisini.

dürtme özelliği çok hoşuma gitti lan! dürtüyorum karşıdakinin bilekliği titriyor. sabah akşam dürtüyorum.
  • #111363607 kendini zengin sanan bazı malların saat üzerinden insanları hakir görmesine sebep olan akıllı bileklik. allah değilsen sus senden zengini de var ezik.
  • ilk akıllı bilekliğim. herhalde 4-5 ay önce media markt'tan almıştım. hala kullanıyorum. genel olarak memnunum elbette ama olumsuz yönleri de yok değil. ilk başta "yaa buna da takılır mı" denilebilecek türden hususlar evet ama, bunların sürekli olarak meydana geldiği düşünülecek olursa gerçekten can sıkıcı olabiliyor. benim açımdan da öyle olmadı desem yalan olur. herkes hep olumlu yönlerinden bahsetmiş, ben burada olumsuz yönlerinden de bahsetmek istiyorum.

ama önce olumlu yönlerinden bahsedeyim, herkes üç aşağı beş yukarı hepsini yazmış olduğu için, ayrıntıya girmeden yazıp geçeceğim bu kısmı.

olumlu yanları nelerdir?

1- pil ömrü

gerçekten en mükemmel özelliklerinin başında gelir bu. rahatlıkla 10 gün kadar gidiyor.

2- nabız ölçer

ilk aldığımda defalarca kez 2 farklı tansiyon aletiyle teyit ettim, gayet doğru ölçüyor, hiçbir sorunu yok.

3- dayanıklı ekran

kaç defa kapı eşiğine vurdum, daha bir tane çizik bile olmadı üzerinde.

4- spor modları ve etniklik çeşitliliği

ulan kürek çekme makinesi var kürek çekme makinesi... yoga var ulan... daha ne olsun yani, neredeye her şeyi düşünmüş elemanlar.

5- uyku izleme özelliği

aynen nabız ölçer gibi bu da gayet doğru ve tutarlı ölçüm yapıyor.

6- manyetik şarj özelliği

kullanmadım ama sanırım bir önceki versiyonunda yokmuş bu, şarj edebilmek için bilekliğin ekranını kordondan çıkarmanız gerekiyormuş. bunda öyle bir gereklilik yok, gayet rahat.

7- adet döngüsü takibi

elbette ben kullanmıyorum çünkü çüküm var ehe ehe... öhhöömmm, neyse, bu inanılmaz harika espri bir yana kadınlar ya da kız arkadaşı/nişanlısı/eşi olan beyler için kullanışlı olabilir*.

8- animasyon desteği

bu da çok güzel bişe... yani harici programlardan çok güzel animasyonlu ekran yüzleri indirebiliyorsunuz, acayip eğlenceli oluyor.

9- nispeten daha geniş ekran boyutu.

nispeten daha geniş ekran boyutu...

10- gelen arama ve bildirim bilgisi

ilk bilekliğim olduğu için, belki önceki muadillerinde bu tür bir özellik yoktur diye ekleyiverdim bunu da. sonuçta güzel yani. whatsapp'sa whatsapp, telegram'sa telegram; mi fit üzerinden hangi uygulamayı tanımlarsanız onun bildirimlerini size gösteriyor.

11- kişisel etkinlik bilgileri toplama

bunu da kullanmadım ama sanırım bu da sağlam bişi... sitesinde "kişisel zindelik endeksi cinsiyet, yaş, kalp atış hızı ve diğer veriler kullanılarak hesaplanır ve
    puanınızı yükseltebilecek etkinliklere yönelik öneriler sunar" yazıyor. sizi sürekli etkinliğe itiyor bu uygulama. ama pil ömrünü bayağı azaltıyor bilginiz olsun.

eveeeeett ve gelelim benim asıl anlatmak istediğim yere. olumlu yanları hakkında atladığım bir şey kalmadı diye umuyorum. zaten yukarıda da dediğim gibi, bu bilgileri zaten bu başlık da dahil olmak üzere birçok yerden edinebilirsiniz. ama birazdan anlatacağım olumsuz yönlerini inanın her yerde bulamazsınız.

peki nedir bunlar? başlıyoruz:

1- durduk yere bluetooth bağlantısının kopması.

en çok da benim gibi telefonunu sessizde kullananlar için sorun yaratıyor bu husus. şu bilekliği almamdaki bir sebep de telefonu sessiz kullanabilmek. biraz da iş gereği telefonum çoğunlukla yoğun olduğu için bir yerden sonra artık zil sesine ve bildirim sesine tahammül edemez oldum. malum cepteyken de anlaşılmıyor telefonun titreşimi, ama bileğinizdeki bileklik titreyince hemen fark ediyorsunuz.

ama tabi siz farkında olmadan bluetooth bağlantısı kopmuşsa, millet arıyor da arıyor ama sizin tabi haberiniz bile yok. kaç sefer müdürümden azar bile işittim bunun yüzünden. beni en gıcık eden olumsuz yönü bu yüzden bu işte. telefonumu sessizde kullanırım diye aldım ama ya bağlantı kopar da fark etmezsem endişesiyle kullanamıyorum... bir de bunun olması için hiçbir şey de yapmanıza gerek yok bakın, ne telefonunuzu ne de bilekliğinizi yeniden başlatmışsınız, ya da bileklikle telefon arasında bağlantı sorununa neden olabilecek bir mesafe koymamışsınız. yani akla gelebilecek hiçbir şey yok. ama bluetooth kendi kendine kopmuş gitmiş. telefon çalmış da çalmış ama bilekliğin bundan haberi yok; dolayısıyla da benim...

2- kamera fonksiyonunun çoğu zaman ilk seferde çalışmaması

bu da aynı bluetooh kopması gibi bir şey. ya şu lanet olası kamera fonksiyonuna ne zaman ihtiyaç duysam ilk anda kullanamadım. arkadaşlarla pikniğe mi gittik atıyorum? "yaa nasıl foto çekilelim olmuyor" falan diyorlar, hemen atılıyorum "durun bakiim durun, sakin olun, açılın şöyle" diye kuruyorum tezgahı, her şeyi ayarlıyorum, açıyorum bileklikten kamera fonksiyonunu, basıyorum ama çalışmıyor, basıyorum çalışmıyor... hep bir ağızdan tabi "aaaaaaa" sesleri ve incinmiş onurum...

ne yapmak gerekiyor? bilekliği yeniden başlatmak gerekiyor. ancak o şekilde düzeliyor, başka bir yolunu ben şahsen bulamadım. yani bu mereti her kullanmak istediğimde bilekliği yeniden başlatmak mı zorundayım ben? inanılmaz derecede sinir bozucu bir durum olduğunu belirtmem lazım.

not: bu arada telefon uyumsuz olabilir falan diye mesaj atmayı düşünen arkadaşlara peşinen söyleyeyim, telefon da xiaomi mi 8.

edit: bu arada bilmeyenler olabilir biraz açayım bunun ne olduğunu, direk lönk diye yazmışım; bu fonksiyondan kastettiğim şey uzaktan kumandalı deklanşör arkadaşlar. sanırım telefonunuz uyumlu olması gerekiyor**. yine mi fit uygulamasından gerekli ayarlamaları yaptıktan sonra bilekliğinizi, bluetooth kapsama alanı içerisinde deklanşör olarak kullanabiliyorsunuz. yani mesela benim piknik örneğindeki gibi bir ortamdasınız diyelim, milleti diziyorsunuz bir yere, telefonu da karşıya bir yere koyuyorsunuz ve grubun yanına gidip bilekliğinizden deklanşöre basıp fotoğraf çekebiliyorsunuz. bu yani. "e bunu zamanlayıcıyla da yapabiliriz" demeyin, üzerim... sadece selfie değil, başka amaçlar için de kullanılabilecek bir şey sonuçta.

3- kafasına göre adım sayan adımsayar.

hadi bu nispeten anlaşılabilir bir durum. yani alet ne yapsın anasını satayım, ayak bileğine takmıyorsun ki sonuçta.

ama sonuçta sorun sorundur. bazen oluyor, oturduğum yerden adım sayıyor. örneğin çalışıyorum ya da evde oyun oynuyorum; masanın yanındaki suya uzandım ya da mesela şöyle bir gerindim diyelim, "zaarrrtt" titriyor. yahu titresin, elbette titresin ve bana mesela her zaman yaptığı gibi "uzun süredir oturuyorsunuz" desin, eyvallah. ama bir bakıyorsun "günlük hedefinize ulaştınız" diyor mesela. arkadaş yürümedim ki, oturuyorum ulan*.

4- yürüme sonrası açılan rota çizgisi

ya bu çok komik*. yani bunu size nasıl anlatayım bilmiyorum açıkçası; örneğin bir yürüyüş yaptınız, hedefinize vardınız ve bilekliğinizden etkinliği bitirdiniz diyelim. etkinlik sonrası mi fit uygulaması üzerinden telefonunuza rapor geliyor ya hani işte kaç km yürüdünüz, kaç adım attınız, ortalama ne hızda, yaklaşık kaç kalori yakmış olabilirsiniz falan filan. bir de bunların yanında işte yürümüş olduğunuz rota geliyor böyle çizgiyle işaretlenmiş şekilde.

rota geliyor gelmesine de, harita yok... yani aynı leyla ile mecnun dizisindeki "şu an buradasınız" sahnesi gibi*. çok güzel örnek oldu vallahi*. keşke ekşi up, bir yıllık uğraşım üzerine bana bir onay maili göndermiş olsaydı da oraya upload edip size gösterebilseydim bu durumu, yani gerçekten trajikomik bir şey*. yürüdüğüm ya da koştuğum yolların çizgileri var böyle, ama bir boşluğun üzerinde; yani yılan oyunu gibi aynı; haritadan mesela hangi sokaktan geçtiğinizi falan göremiyorsunuz, sadece çizgiler var*. bunun normalde de bu şekilde olması gerektiğine dair endişelerim var.

5- alarm

bu benim sorunum olabilir, o yüzden bunu en alta yazdım. yani şimdi günahını da almak istemem aletin. ben bu telefona kaç defa alarm kurduysam uyanamadım. artık çalmıyor mu, çalıyor da ben mi hissedemiyorum, bilmiyorum. ama kız arkadaşımın bilekliğini* yalnızca bir kere denemiştim ve uyanmıştım, gayet net hatırlıyorum bunu. onda olan şey bunda neden olmuyor bilmiyorum. acaba sorun bende mi yoksa gerçekten bileklikte mi, inanın hiçbir fikrim yok.

evet arkadaşlar, yaklaşık yarım senelik kullanımım neticesinde benim tecrübe ettiklerim bunlar. sonradan aklıma gelen maddeler olacak olursa edit'lemek suretiyle ekleyeceğim.

memnun muyum? oldukça... tavsiye eder miyim? şayet spor yapan birisiyseniz evet. ama benim gibi spordan ziyade çeşitli ufak kolaylıklar* sağlaması açısından alacaksanız hayır.

bu tecrübe etmiş olduğum olumsuzluklar farkında olmadan yapmış olduğum yanlış kullanımdan da kaynaklanıyor olabilir, doğrusunu yazın da bilelim gencolar.

eyyorlamam bu kadar. alacak kullanacak herkese hayırlı olsun, güle güle kullanın. hayırlı forumlar.
  • iki markanın fanboyları gelmiş çatışıyorlar. hiç sevmem bu fancıları. ama itiraf edeyim apple cılar ayrı bir beyinsiz çıkıyor. aç lan telefonunu diyorum hangi aplikasyonları kullanıyorsun?!

instagram, tiktok ve bir kaç çöp uygulama ve oyunu görünce. bir şey dememe gerek kalmıyor.

telefon akıllı ama sen akıllı mısın bakalım? hesap makinesi versek o da yeter ama farkında değil!
  • tek kapalı özelliği pai, geri kalan her şey full + full açık ve 17. günün şafağında şarj etmek gerekti artık.

ayrıca akıllı saat değil, az akıllı adım ve nabızsayar bilekliktir. kimsenin bu cihaza akıllı saat muamelesi yaptığını zannetmiyorum. akıllı saat bambaşka bir kategori olup ilgilenenlerin apple, samsung, garmin, fitbit, fossil gibi markalara yönelmesi gerekmektedir.
  • mi band 4 kullanıcısı olarak merak ettiğim; adım sayacı doğru çalışıyor mu? şayet 4'ün adım sayacı neredeyse %25 fazla adım sayıyor.
hesabın var mı? giriş yap