şükela:  tümü | bugün
 • milli takıma hazır, formda oyuncu göndermek için ve de gerçek manada altyapıdan oyuncu yetiştirmek için yeniden düzenlenebilir:

  - en fazla 11 yabancı oyuncu transfer edilebilir.
  - sahada aynı anda en fazla 8'i oynayabilirken 3'ü de yedek bekleyebilir.
  - her futbol takımı, kendi altyapısından yetiştirdiği (başka takımın altyapısından transfer edilenler geçerli değil) en az 3 futbolcuyu bir futbol sezonunda (ister türkiye kupası ister süper lig'de) en az 10 maçlık süre olan 900 dakika oynatmak zorundadır.
 • galatasaray'ın ligi domine etmeye başladığı zaman akıllara gelen sınır. aynen kardeşim "şampiyon takımda istiklal marşını okuyacak adam yok" ayneennn.
 • bak hep buna karşı argüman geliştirilirken "ya almak zorunda değilsin" deniyor ama olayı üç büyükler özelinde irdelediğinizde, taraftar baskısı yüzünden almak zorunda kalıyorlar. kaldı ki yönetici de taraftar gibi, cahil. bana ne lan benim param mı, alın gitsin diyor. taraftar seviniyor, başkan kral adam oluyor. yıldırım demirören, ünal aysal, aziz yıldırım...hep bu minvalde adamlar.

  dolayısıyla sınır aslında taraftara ve yöneticiye geliyor. yönetici biraz basiretli olsa, taraftar aklı başında insan olsa evet, sınır gelmesin. ancak şu ekonomik durumda ve bu cehaletle baş etmenin en kestirme yolu sınır koymak. bu kulüplerin akıbetini korumak için tek çıkar yol mevcut durumda sınır getirmek. o kadar salak bir kitle var ki, şimdiden de başladılar; duyum var mı, ya bir yudum duyum, abi kim gelecekmiş, önce ben duydum, duyum, duyum, duyum...bu salak kitle, ki üç büyüklerin taraftarının yüzde doksan dokuzu bu kitleye dahil, prangalanmadan üç büyüklerin batışı önlenemez. bunun da tek çıkar yolu maalesef sınırdır.

  bir ihtimal daha var tabii. sana ne sen muhasebeci misin beyinsizliğinde olmayıp, biraz akılların başlara devşirilmesini sağlamak. bana imkansız geliyor bu tabii. üç büyük kulüp taraftarından hiçbir şey olmaz zira.
 • https://twitter.com/…oll/status/1132986604879060993

  sözde vizyoner yalı çocuğunun nihat abisiyle birlikte azaltmaya çalıştığı sınır.

  boşuna çer çöpü doldurmadı takıma elbette.

  bunların vizyoneri de bu kadar oluyor işte. 'ben beceremiyorsam rakibimi de aşağıya çekeyim'
 • bu garabeti gerçekten kulüplerin ekonomik durumu kötü diyerek destekleyenler bu söylediklerine kendileri inanıyor mu acaba merak ediyorum.

  gelmesi durumunda olacak şey belli. üç büyükler, minik alper potukları, ismail köybaşıları ve tarık çamdalları transfer edebilmek için milyonlarca euro harcamaya başlar. anadolu kulüplerinin kel müteahhit başkanları ellerini ovuşturarak bekliyordur eminim gelmesini. kulüplerin mali durumu yabancı sınırı gelince düzelecekmiş. güldürmeyin milleti arkadaş. ülkeden yurtdışına yapılmış en yüksek bonservis bedelli transferler bu sınır yokken yapıldı. bırakın rekabet artsın.

  iki maç iyi oynayıp kapağı büyüklere atınca yatış moduna geçen türk topçular tam bitti derken bunlar yüzünden yine türeyecek.
 • öncelikle bazı gerçekleri hatırlayalım:

  beşiktaş, yabancı oyuncu sınırı varken cenk tosun'u bonservis bedeli olmadan almıştır. yine oğuzhan özyakup'u 500 bin avroya, veli kavlak'ı 600 bin avroya almıştır.

  galatasaray yabancı serbestliği varken mbaye diagne için 10+ milyon avro ödemiştir. yine yabancı serbestliği varken fenerbahçe tolgay arslan için 3 milyon avro ödemiştir.

  yönetimlerin saçma işlerini yabancı sınırına karşı argüman olarak sunarken biraz daha düşünmeli.

  peki yabancı oyuncu sınırı olmalı mıdır? illa ki olmalıdır. her ülkede vardır. önemli olan sınırlama kriterleridir. sadece miktar üzerine kriter koyarsan yapıcı bir iş yapmış olmazsın. mesela 22-23 yaş altı, potansiyelli ve kendi ülkesinin milli takımında oynamamış olup türk milli takımında oynayabilecek olanlar sınırlama dışı tutulabilir. bir marcao'yu, bir ekuban'ı milli takıma kazandırabilsek fena mı olur? (ekuban milli takımında oynuyor mu bilmiyorum) bir de didier drogba gibi, samuel eto'o gibi, mario gomez gibi dünya çapında oyuncular da sınırlama dışında tutulabilir. bunun kriteri nasıl oluşturulabilir bilmiyorum ama yabancı serbestliği ile ligimizin 30 yaş üstü 3. sınıf futbolcularla dolması engellenmelidir.

  özellikle gelmesi gereken kriter de bir takımın 11'inin tamamen yabancı oyunculardan oluşmasının önüne geçilmesidir. gelişmiş liglerde öyle bir takım yok. hiç ispanyol oyuncusu olmayan bir real madrid, hiç ingiliz oyuncusu olmayan bir manchester city, hiç italyan oyuncusu olmayan bir juventus, hiç alman oyuncusu olmayan bir bayern münih göremezsiniz.

  galatasaray, işgüzarlık yapıyor. önlerini kesmek için yabancı sınırının getirileceğini söylüyor. değil. sen yerli oyuncuya tamamen sırtını döndüğün için zorluğa giriyorsun. bugün 10 tane iyi yerli oyuncun olsaydı, fenerbahçe'de de 14 tane çok iyi yabancı oyuncu olsaydı rolleri değişecektiniz. herkes kendi çıkarını düşünür. kaldı ki ligin kalitesinin arttığı da görecelidir. biz görmeden galatasaray 14 süper yabancısıyla şampiyonlar ligi kupasını aldıysa bilemem tabi.

  edit: "yabancı sınırı kalktıktan sonra pek çok türk futbolcu yurtdışına gitti"

  kısmen doğru. bu daha çok değişen futbol ekonomisi ile ilgili bir durum. daha önce everton cenk tosun'a 22 milyonu şak diye veremiyordu. leicester, çağlar söyüncü için 20-30 milyonları gözden çıkaramıyordu. ronaldo, bale transferleri sonrası para muslukları iyice açıldı. takımlarımız hiç olmadığı kadar yerli-yabancı oyuncu sattı.

  bir de sürekli verilen tarık çamdal örneği iyice sıktı. yabancı oyuncu sınırı 3 olsa bile tarık çamdal için 4.75 milyon bonservis ödemek ve 5 yıllık sözleşme yapmak yönetim salaklığıdır.
 • bunu savunanı engelleyin. beyni yoktur. yazdığı entrylerin bir faydası olamaz.
 • bunu savunanlarla akpli kör kahvehane dayılarının farkı yoktur.

  hiçbir argümanları yok. olsun işte diyorlar. ki bu sınır azaltığından beri kaliteli türk oyuncular herbir köşeden fırladı. örneklerini biliyorsunuz. resmen ihracat yapmaya başladı futbolumuz. ekonomimiz için bile etkisi oldu.

  mesela bugün serdar gürler “sınır gelmeli. 1’e gideceğime 7’ye giderdim.” dedi. işin özeti bu. birilerinin cebine paralar girecek tek dertleri bu.

  cagne örneği çok saçma olmuş. galatasaray bu adamı çok rahat aldığı bedele satar. boyu fiziği istatistikleri yeterli. ismi ve senegalli oluşu bile 10 milyon mesela.

  türk futbolcu reklamı da avrupada çoğalıyor. piyasamız artıyor. ozan kabakları abdülkadirleri 10 milyondan fazlaya satamıyoruz. ama zamanla bu da yıkılacak. ha yabancı sınırı gelirse bir sikim olmaz. üçer beşer milyon euro alır yatarlar kulüplerde.
 • klasik galatasaray arayı açma durumları oluşunca hemen ortaya atılan ve gerçekleştirilen eylem. nihat beyimiz de bunun için gelmiyor mu zaten.