şükela:  tümü | bugün
 • en bilindik rolü kaygısızlar dizisindeki eleman'dır. 80 kuşağı entel türk filmlerinde çocuk oyuncu olarak boy göstermiş daha sonraları eğitim için yurt dışına gitmiş tiyatro, sinema, tv dizileriyle oyunculuk hayatını devam ettirmiştir.

  oynadığı belli başlı filmler
  (bkz: talihli amele)
  (bkz: yusuf ile kenan)
  (bkz: ıslak mendil)
 • keloğlanı canlandırmışlığı da vardır
 • 1966 doğumlu olması ile bana dumurların dumurunu yaşatmış insan.
 • 80'lerde akbank cocuk tiyatrosu'nda oynuyordu.
 • 1966 doğumlu olduğuna bir türlü inanamadığım iyi bir oyuncudur. 1986'da yayınlanan ve muhtemelen 85-86 çekimli, aydan şener'li çalıkuşu'nda zeyniler köyü'nde 13 yaşındaki bir öğrenciyi oynarken, 19-20 yaşında göstermediği gibi taş çatlasa 15-16 göstermektedir.

  zamanında yasemin yalçın skeçlerinde de oynamışlığı vardır. kendisini ekranlarda daha çok görmek isteriz.
 • oyunculuk açısından oldukça yetenekli ve farklı bir yüze sahip olmasına rağmen günümüz projelerinde neden yer almadığına şaşırdığım oyuncu.
 • şöyle de ilginç bir hikayesi varmış ağabeyi şevket avşar'la beraber:

  http://www.sabah.com.tr/…lik-bir-fikri-takip-oykusu

  haber metni:

  ''konusu isveç'te geçen filmde 6-7 yaşında bir çocuğu oynayan yalçın avşar'ın 14'ünde olduğunu öğrenen isveçliler, şaşkınlık yaşamıştı. işte o küçük yalçın ile ağabeyi şevket, isveçli "gangster" yardımıyla cücelik tedavisi görüp, "dev aktör" oldular.

  şimdi size anlatacağım öykü tam 30 yıllık bir fikri takip öyküsü... o günler türkiye'nin zor günleriydi ve binlerce yurttaşımız siyasi sorunlardan dolayı ülke dışına çıkmıştı. şimdinin ünlü sanatçısı zülfü livaneli de bunlardan biriydi. yerleştiği isveç'te bir yandan müzik çalışmaları yapıyor bir yandan da kendi insanının içinde bulunduğu sıkıntılara duyarlık gösteriyordu. o dönemlerde bir hikâye yazıp yayınladı. zülfü'nün "arafat'ta bir çocuk" adlı bu öyküsünü barbro karabuda senaryolaştırıp yönetti ve çekilen tv filmi, isveç başta tüm avrupa'da olay oldu.

  küçük çocuk harika
  filmde, anadolu'dan stockholm'e göçen 7 çocuklu bir ailenin en küçük oğlunun gözünden isveç'te yaşam ve uyum sorunları akıcı bir dille aktarılıyordu. bu filmde rol alan küçük yalçın ise oyunculuğu ve boyuyla dikkat çekiyordu. boyuna bakıp herkes 6-7 yaşında sanıyordu. bir tv programında 14 yaşında olduğu anlaşılınca isveçliler bir kez daha şaşırdı. çocukta büyüme gelişme hormonları çalışmıyordu. türkiye'de tedavi imkansız, ilaçlar ise çok pahalıydı. bu kadavradan alınan emzimlerle yapılan bir ilaçtı. tüm ülke, yoksul bir türk ailesinin evladı olan küçük yalçın'ın derdine çare aramaya başladı. kısa süre sonra 2 yaş büyük ağabeyinin de aynı derdin kurbanı olduğu ortaya çıktı.

  gangsterden gelen yardım

  o sırada isveç'te defalarca banka soymuş, yıllarca hapis yatmış, dışarı çıkınca hayatını anlatan kitap yazarak servete kavuşmuş ünlü gangster tore karte, tövbekar olmuş, servetini yardım kuruluşlarıyla paylaşmaktaydı. yalçın'ın oynadığı rolü izlemiş hayran olmuş, durumuna kederlenmişti. 1982'de yalçın'ın pahalı tedavisini üstlendi ve bu girişimi ülke çapında sansasyon yarattı. o zaman milliyet'te genç muhabirdim. gelişmelerden rastlantı eseri haberdar oldum ve çocuklarla aileyi bulup haberler yaptım. önceki gün de 30 yıl sonra yalçın ve ağabeyi şevket avşar'ı tekrar arayıp buldum.

  boy atmışlar

  ilaçlar işe yaramış, eski gangsterin yıllarca yaptığı yardımla çocuklar makul boya ulaşmışlardı. ağabey şevket'in 1.92 santimetre boyunda oğlu bile vardı. yalçın da evlenmiş 2 çocuk babası olmuştu. bu moral destekle sinema tiyatro işine devam eden avşar kardeşler, önce şehir tiyatrosu çocuk kadrosuna, ileriki yıllarda da ana kadroya geçip aktör oldular. şimdi ikisi de tiyatronun göz bebeği. yalçın bu sezon anton çehov'un 'sevgili doktor'unda baş rol oynarken ağabeyi şevket hem yönetmenlik yapacak hem de aziz nesin'in toros canavarı'nda başrolü (canavar) oynayacak.

  isveç'e teşekkür...

  iki kardeş, 30 yıl önceki olaya minnet duygularını şu sözlerle dile getirdi: "savaş ağabey, insanlığın milliyeti yok. insanlara önyargılı yaklaşmamak gerekiyor. o eski bir gangsterdi ama bizim iyilik meleğimiz oldu. sizin bu yaptığınız haberin de isveç gazetelerinde yer alacağını biliyoruz. bu sayede minnet duygularımızı isveç'e ulaştırıyoruz."

  'eleman' rolüyle hafızalara kazındı

  yalçın avşar, (d. 1966) tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu. 1978'de tiyatro ile tanışarak sanat hayatına başlayan avşar, çocuk tiyatrolarında oynadı. lise eğitiminin ardından yurt dışında fransızca eğitimi gördü. tiyatro ile sınırlı kalmayıp, kamera karşısına da geçen sanatçı, sinema ve dizi filmlerde rol aldı. "kaygısızlar" dizisindeki "eleman" karakteriyle iyice tanındı. tiyatrodan da kopmayan yalçın avşar, çocuk tiyatrolarında rol almaya devam ediyor.

  rol aldığı oyunlardan bazıları

  sevgili doktor: istanbul şehir tiyatrosu - 2011
  kafes (oyun): istanbul şehir tiyatrosu - 2010
  yaşar ne yaşar ne yaşamaz: istanbul şehir tiyatrosu - 2008
  yedi kocalı hürmüz: ist. şehir tiyatrosu - 2005
  küçük nasreddin: istanbul şehir tiyatrosu - 2005
  keloğlanın fendi: m.y.m tiyatrosu - 2000
  yarın bütün dünya - ist. şehir tiyatrosu - 1978

  filmografisi

  ıv. osman: semra dündar - 2009 - çaycı
  şeytanın pabucu: turgut yasalar - 2008
  tarık ve diğerleri: gürsel ateş - 2006
  paydos (tv filmi): ülkü erakalın - 2004
  hayal avcıları: ümit ardabak - 2002
  kara kafalılar: barbro karabuda - 2000
  affet bizi hocam: halit refiğ - 1998
  ilişkiler: avni kütükoğlu - 1997
  çalıkuşu: osman seden - 1986
  ıslak mendil: osman seden - 1982 ''

  bu entry'i yazdıktan hemen sonra tesadüfen bir tiyatro çıkışı karşılaştım kendisiyle; kilo almış bu aralar iyice toplamış.

  edit: haber metni eklendi.
 • yaşar ne yaşar ne yaşamaz müzikalinde yaşar yaşamaz karakterini canlandıran 1966 doğumlu oyuncu.