şükela:  tümü | bugün soru sor
 • haldun tanerin hem enfes bir kısa hikayesinin hem de hikayenin içinde bulunduğu kitabın adıdır.
  hikaye, sabahları erken kalkmanın getirebileceği güzelliklerden ve bunu başaran insanların hayattan nasıl bir zevk alacaklarından dem vurur. ancak bunun yanı sıra başka bir sürü güzel şey de anlatır çaktırmadan.
  kitaptaki diğer hikayelerin her biri bambaşka tatlardadır. içlerinde şeytan tüyü ve yaprak ne canlı yeşil adlı olanlar, naçizane fikrimce en lezizleridir.
 • sabah uykusunu uykuların kralı bellemiş beni, saat 5:30'da kalkmaya heveslendirmiş öykü -ve kitap.

  "insan üçüncü katta oturunca, olacakları sezdiği kuruntusuna katılıyor. şu martı bu kayadan kalkacak, onun yerini sağdaki martı değil de soldaki alacak. şu motor bu gidişle gizli kayaya bindirecek. güzel başlayan ve bu uzantıda gideceği kuruntulanan bir gün burada heba olacak. buradan bakınca o delikanlının hangi tav usullerini kullanacağını; ama sonunda tavlanır görünen o ufak tefek biblo gibi kızın öksesine düşüp tavlanacağını, o işgüzar karı kocanın bu çalışma coşkusunun asıl kimlerin kesesine yarayacağını, bunu göremesinler, sezemesinler, her sabah bu hevesle koşa koşa işe gelsinler diye de burunlarına primlerden terfilerden, buzdolabı, çamaşır makinesi, murat arabası gibi imrenilebilir nice standart oltalar uzatılacağını, buradan tepeden bakan siz anlayıp gülümseyebiliyorsunuz.
  ...
  tepeden bakmak insanı bir önbilmişliğin, bir kehanetin, gözleme dayanan bir deneyimciliğin ukalalığına itiyor.
  üçüncü kat, insanı benbilirimci yapıyor."

  "hayvanlar dünyasında acımasız yok ediş vardır. vahşet vardır. ama eziyet ve işkence yalnız insanlara vergi. hem de sunturlusu."
 • içinde yalıda sabah,küçük harfli mutluluklar,karşılıklı,şeytan tüyü,sonsuza kalmak,neden sonra...,yaprak ne canlı yeşil adlı yedi öyküden oluşan (bkz: haldun taner) in öykü kitabı.

  "kız yeni şu halde.yeni olmasa köpek onu koklamazdı.belli ki oğlan burayı platonik sevişmelerin garsoniyeri yapmış.ne yapsın fakir,evi yok ki götürecek.ilişki biraz gelişince sinemaya,diskoya,oradan da bodrum katında bir arkadaşının odasına.filmlerde gördükleri gibi öpüşme,sarılışma ve çiftleşme numaralarıyla oğlan ona ustalığını,kız da ona sözümona masunluğunu,acemiliğini belgelemek için çabalayacak.ne dünyadayız yahu.sevişirken bile doğal olamıyoruz.her şeyimiz numara."
 • haldun taner'in son öykü kitabıdır aynı zamanda, vefatından 3 yıl önce yayımlanmıştır.