• yalnızlık allah'a mahsussa yalnızlığına sahip çıksın, yıllardır yalnızlığı bende duruyor, atıp satamıyorum da, suçlusu ben olacağım diye. bir gün de merak edip aradığını, "yalnızlığım sende kalmış, almaya geldim" dediğini görmedim, duymadım.
  • "o zaman bu bendeki ne?" diye sorup durabilir insan.
    büyük bir yalandır, kendimden biliyorum.
  • hayattaki en saçma sözlerden biri. ne telkin, ne dünya üzerindeki toplu yaşama övgü ne de tanrı'yı yüceltmek değildir.
    yalnızlık, allahlık ve mahsusluk üçlemesi "evet öyle"vari bir boyun bükme ve sus pus kalma kıskacı oluşturuyor. kaldı ki, eğer allah'ın kendine yetebilirliğine durduğum saygı duruşundan boyun fıtığı olmadan kalkabilirsem ben de hayatımı yaşayabileceğim, gerçekten. üstelik veysel, dost dost diye nicesine sarılmaktan öte kara toprağa övgü düzerken bir yandan toprak altına girmiş olmayı da kastetmiş olmalı.

yalnızlığı ondan çalmayınız. yok ya.

"benim için endişelenmeyiniz".
  • çok iddialı bir söz.. yalnız kalmak istiyorum deyince allaha dönüşüyorsunuz.
  • külliyen yalan.bu devirde yalnızlık umumidir yani kimseye mahsus değildir.yalnızlık sokak lambasında, masanın başında, şemsiyenin altında ve bilumum halk otobüslerinin camlarındadır.

yalnızlık bazı insanların gece baş ucundadır, onsuz uyuyamazlar.yalnızlık bazı insanların sofrasındadır.bazılarının da arkasındadır, öyle ki bakınca sadece yalnızlık görürsün.
  • bekarları evlenmeye teşvik etmek için söylenen cümle. ama bence hatalı. çünkü hiç bir şekilde yalnız değil. varlık hiyerarşisinde en tepede. eşi benzerinin olmaması sebebiyle tek evet ama asla yalnız değil. dünyada milyarlarca insan, evrende kim bilir ne kadar varlık var. hepsi ona dua edip bir şeyler istiyor. kendisini zikreden melekler. yalnızlık bunun neresinde ??
  • yalnız kelimesini "tek, yegane" gibi düşünebilirsek ne demek olduğu fazla zorlanmadan anlaşılacaktır.
  • bence yanlış bir sözdür. tarihte bir sürü insan hayatını yalnız olarak idame ettirmiş ve yalnız olarak da ölmüştür. o halde tüm bu insanlar allah mı oluyor? bir sürü kişi yaşamını çeşitli sebeplerden yalnız olarak sürdürme kararı alıyor. örneğin travis bickle, hayatının her döneminde yalnızdı. her yerde. barlarda, arabalarda, kaldırımlarda, dükkanlarda... her yerde. o halde travis bickle, allah mı oluyor? ya da christopher mccandless... bence bu söz, yalnız olan insanları ikna etmek için kullanılmamalı.
hesabın var mı? giriş yap