• 0km fiyatı 12.150tl olmuş. abssiz ktm 200 duke 12.500tl. şu fiyatlarla kim takar yamahayı diyorum.
  • ilk görüşte aşık olarak yamaha bayisinin yollarını eskittiğim, sonunda kavuştuğum, yaklaşık olarak bir yıldır kullandığım can'ım metem.

yaşanılan sorunlardan bahsetmek gerekirse en önemlileri şunlar olacaktır;
    arka çanta koyacaksanız motora iniş ve binişler sorun olacak unutmayın, zaten çanta olunca artçı taşımak imkansız (işime geliyor aslında)
    sanki çok rahat binebiliyormuşum gibi depo üstü çantasını da alıp taktım, motora binerken, etraftan izleyenlerin, bana götüyle güldüğüne eminim. yamaha'ya bir tek bu konuda kırgınım.

motor koruma demiri ve elcik korumalar çok işe yarıyor almamazlık etmeyin.

uzun yolda sollamalara falan girişmeyin, sakin sakin yolunuzda gidin. 250cc'lik bir motorun ardından mt'ye ilk bindiğim zamanlarda bol bol gaz kestirme nedenimin, gazı açınca aynı tepkileri verecek olması beklentisinden kaynaklı olduğunu farkettim. hızlanamıyorsunuz, sadece gaz kesiyorsunuz.

hala üzerinde gelen lastikleri kullanıyor olsam da, arka lastiğin kayıp, motora göt attırdığı anlardaki tavan yapan adrenalinimle michelin'e de buradan selam çakıyorum.

ben kalp mt-125
  • pazartesiden itibaren kendisi şartlı, ruhsatlı resmen benim oluyor.

hakkındaki tecrübelerimi bu entryde fırsat buldukça yazacağım.

buyrun
  • kendisi başlangıç motorları arasında bir "oh bebek".

kesinlikle şekil şemal on numara beş yıldız. trafikte "600'lük mü?" sorularına alışırsınız. haliyle 125 cc olması sebebiyle gitmiyor. gitmek gibi bir derdiniz varsa size göre değil ama büyük motor keyfi sürerek başlangıç evresini atlatmak istiyorsanız kesinlikle tavsiye ederim.

neyini beğenmedim;
    -vites göstergesi yok.
    -arka teker çabuk kitliyor (bu biraz da benim beceriksizliğim)
    -fiyatı. (çok fazla "o para etmez"ci laf soktu)

nesi güzel;
    -şekli.
    -yakıt tüketimi (100km/1.8lt)
    -ön frenleri.
    -üzerinde gelen lastikler (michelin pilot street, ayrıca masraf çıkmadı)
    -vergisi, sigorta gibi giderlerinin ucuz olması.
  • hayatımda gördüğüm en güzel 125 cc'lik motor. şansa karşıma çıkmasıyla vespa almayı düşünen aklıma karpuz kabuğu düşürmüştür. keşke biraz daha ucuz olaydı.
  • yaklaşık bir buçuk aydır kullandığım ve "kerata" adını verdiğim gri-mavili* bebeğim. yeni başlayanlar için biçilmiş kaftan olmasının yanı sıra etraftaki insanların fazlaca ilgisini çeken bir makinadır. deposunun üzerinde yazan "125" ibaresini farkedene kadar 125cc olduğuna inanmakta güçlük çeker ilk görenler. yol tutuşu, yakıt tüketimi ve tek silindirli olmasına rağmen akranlarından çok daha az olan titreşimi ile gönlüme taht kurmuştur. sadece boyu kısa olanlar için sele kısmısı biraz yüksek kaçmaktadır -ki onu da yetkili servisinde makul seviyeye düşürebilmekteler. rampalarda vites küçültünce hemen atarlanması, devrini bulduğu sürece tork ve ivmelenmesi memnun ediyor. şehir içi kullanımı için gerçekten en güzel seçeneklerden biri olduğunu belirtmem gerek.
  • temmuz başında alıp 3.000 kilometreyi üzerinde devirdiğim ve yakın zamanda da hafif bir kaza atlattığım alettir kendileri.

kaza, bir viraj çıkışı hatalı sollama yaparak ters yönden gelen araca kafadan girmemek için motoru şarampole sürüp, şarampol çıkışının yüksek olmasından dolayı dengenin kaybolması sonucu yan yatmak ve hafif bir sürüklenme yaşamam oldu. ekipmanlarım üzerimde olduğundan dolayı bu olayı elde hafif çizikler ve çarpan noktalardaki küçük ağrılar ile atlattım. ama motorsikletin bazı parçaları hasar gördü tabi.

o yüzden sizlere ilk tavsiyem , ilk defa motor alıyorsanız parayı önce ekipmana gömmeniz arkadaşlar. herşeyiniz tam olsun. bu tahmin edemeyeceğiniz kadar önem arzediyor. siz motoru düzgün sürseniz bile, o yollarda tek başınıza ya da herkesin bilinçli olarak araç sürdüğü şekilde olmayacaksınız. ve eğer ellerimde eldiven, ayağımda korumalı pantolon, sırtımda mont ve kaskım olmasaydı o şarampoldeki kumluk alanda sürüklenmekten her yanım soyulmuş veya parçalanmıştı. muhtemelen parmaklarımın bazıları da kırılmış veya çatlamış olabilirdi. ki motor şarampole girip yan yattığında hızım frenlemeden sonra en fazla 20-30 km idi.

kazadan öncesini anlatacak olursam;

4 yıldır motorsiklet ehliyetim var ve tatillerde memlekete gittiğimde oradaki commuter ile belli bir km yapmış biri olarak artık istanbul'da da almak farz oldu diyip uzun süren psikolojik ve maddi hazırlıklar sonucu henüz 900 km'de olan temiz bir ikinci elini bulup aldım.

normalde niyetim ortanca abisi mt-25 idi, fakat hem mt-25'in bir tık yüksek fiyatı hem de bu aletin her nedense beni çok daha fazla cezbetmesi neticesinde kararımı bundan yana verdim. o para farkı ile de kaliteli bir kask, aynı değerde mont ve diğer gerekli ekipmanları gönül rahatlığı ile aldım. zaten son hız olarak aralarında çok fazla fark yok ve ben de öyle hız manyağı bir arkadaş değilim. otobanda bile olsa 100-110 arası hızlar bana yeterli olduğu için bu alet bu iş için biçilmiş kaftan. gideceğiniz yere dolmuş-otobüsten daha ucuza götürüyor. şu an 100 km başına ortalama yakıt sarfiyatım 1.9 lt. yazı ile bir nokta dokuz litre arkadaşlar.

bunun yanında mt serisinin en güzel özelliği olan atikliği, kıvraklığı ile birleşince özellikle istanbul trafiğinde acayip işime yaramakta. gaz tepkimeleri şahane, fren konusunda düşük hacimli bir motor olarak inanılmaz güzel bir performansı var. lastikleri kaliteli. bu özellikleri ile motora düşük cc ile ve bilinçli bir şekilde başlamak isteyen arkadaşlar için biçilmiş kaftan kendisi çünkü hem performans olarak belli bir km yaptıktan sonra size motor yükseltme isteğini çok oluşturmuyor hem de parçalarının kalitesi yönünden size güven veriyor.

eksik kaldığı yönleri, aynaların görüş açısı ve arka çamurluk diyebilirim. aynalar bir derece fakat arka çamurluk konusunda resmen çuvallamışlar. yağışlı bir havada bu motor ile dışarı çıkacaksanız arka tarafınız komple çamur olacaktır benden söylemesi.

uzun lafın kısası küçük ama verimli ve görünüşü on numara bir motor istiyorsanız bu alet size ideal. motorsiklete yeni başlayacak biri iseniz ve bu tarzı seviyorsanız çok ideal.

lakin aklınızdan çıkarmamanız gereken bir konu var. özellikle yeni başlayanlar için söylüyorum. maddi imkanınızı sadece motorsiklet ve ekipman almak için planladıysanız kenara bir de amortisman hesabı gibi bir şey açmanız gerekiyor. çünkü çoğunuz bu motordan düşeceksiniz. hafif ya da ağır bir şekilde de olsa, kısa ya da uzun zamanda da olsa bu olacak. olduğunda da bilmeniz gereken şeylerden birisi bu makinanın seksi görünümünü sağlayan o parçaların baya bir pahalı olduğudur. karar mekanizmanızı oluştururken bunu da göz önünde bulundurmanız gerekiyor.

edit: bir senelik kullanım sonucunda üzerinde 12.500 km’yi devirip sattığım alet oldu kendileri. alan arkadaşa da bakımları hep zamanında yapılmış ve çok temiz bir alet verdiğimden içim de rahat çok şükür. kafamda uzun kilometreli seyahatler olduğundan dolayı daha büyük bir motor alma planlaması olduğundan satmak durumunda kaldım. eğer maddi olarak kasmasa kenarda tutup, şehir içi kullanımlarda binmek üzere daha uzun yıllar kullanırdım. özlüyorum be sözlük, çok sevdim be...
  • kredi cekmeden motor alma hayaliyle insani butun haftasonu freelance e mahkum eden, "ciksa da alsak" diye heyecanla beklenendir.
  • türkiye fiyatı belli olmuştur. kemiksiz 9950 türk lirası.

mt-07 17 lirayken bu kadar uçuk bir fiyata sahip olmasında emeği geçen tüm devlet büyüklerimize saygılar.
  • marmaris yamaha bayiinde plaka+ruhsat herşey dahil 10400 tl fiyat aldığım motosiklet.

illa arabayı sattıracaklar bana, bunu istiyorlar.
hesabın var mı? giriş yap