• "tecrübe ettiğimiz dehşetin çapı o kadar genişti ki, onu bir ucundan tutamıyor, bir yerinden anlamaya başlayamıyor, üzüntünün uçsuz bucaksız uzayında toz zerrecikleri gibi dönüp duruyorduk." m.kesmez
  • yansın o amına koduğumunun yeri de kurtulalım.kaç gündür ne ağaçlar yandı, ben biz ömrümüz boyunca bir daha orada orman göremeyeceğiz.hala santral derdine düşmüş sikikler var.santrallerinize, betonlarınıza, yapılaşmalarınıza, tekkenize dergahınıza sokayım.
  • kaos sever ekşici tayfa başlığı beddua çöplüğüne çevirse de bazı bilgiler paylaşalım.

santralin etrafı 50 metre kadar temizlenmiş ve gerekli araçlar müdahale için bekliyor, bahsedildiği gibi jeneratör soğutmada kullanılan hidrojen ki en tehlikeli gazlarda birisidir boşaltılmış.

bir de detay bilmesem de santralin kendisinin de etkili bir yangın söndürme sistemi de vardır.
  • eşim aradı az önce, etrafından dolandı yangın dedi.
    dedim rüzgar
    rüzgar terse esiyor dedi
    ya dönerse rüzgar dedim
    dönmez dönmez dedi
    ya gerçekten tehlike azaldı
    ya eşim 3. günündeki uykusuzluktan artık saçmalıyor
    ya da zaten ölüyoruz hanım da üzülmesin dedi
    velhasılı bir sonraki telefonunu bekliyorum
    ölmez sağ kalırsa

00:03 editi: eşim aradı, santral güvende, yangın mazıya döndü, hava durgun kaygılanma dedi. e o zaman gidin dinlenin dedim yeniköye gidebilir buradan bekleyeceğiz dedi. herkes kazma kürek çalışıyormuş.

00:59 editi: yeniköy dediğim yeniköy termik santrali.

03:01 editi: eşim geldi şükür, termik santral güvende dedi. yeniköyde de gerekli tedbirler alınmış.
  • bir proses mühendisi olarak yazılanları görünce kısaca bilgi vermek istedim. bir santral tasarlanırken tüm olası riskler değerlendirilir (hazop-qra-fera). bunun sonucunda inşaata geçilir. bu risklerden en dikkat edileni yangındır. bu sebeple santrallerin çoğu yeri ballast proof olarak inşa edilir. ek olarak çoğu ekipman ve enstrüman da fire safe yapılır. bu sebeple yangında bir patlama durumu olası değildir. ancak ilgili santral kömür santrali olduğu için kömürlerin tutulduğu silolarda yangın olabilir ancak bunlar da kapsamlı söndürme sistemleri ile donatılmıştır bunlar da burada oluşacak yangını söndürmek için işlevli sistemler olarak iş görecektir. ayrıca tüm santrali çevreleyen yangın suyu-köpük sistemleri mevcuttur bunlar da yangının kontrol altında tutulması için gerekli imkanı sağlayacaktır. yine bu sistemin parçası olan fire monitor de yangının söndürülmesi için kullanılacaktır.

bu sebeplerle maddi zarar dışında korkutucu bir durum olmayacaktır. endişeye veya dedikodulara mahal vermeyiniz.
  • lan koca ormanlar yanmis kafayi bozmussunuz santralle. cernobil mi bu, sanki yaninca ulke cokecek. o kadar agac hayvan oldu, sigortasi olan ozel sektor santraline mi agliyalim?
  • marmaris delikliyol'da yaşanan yangını şuan buradan canlı olarak izleyebilirsiniz.
  • o kadar ağaç o kadar canlı telef olmuş gıkları çıkmadı. cengiz holdingin termik santrali umurumda değil.

edit: limakınmış farketmez.
  • milas degil kemerkoy term8k santrali.

milas denen ufacik ilcede 3 tane termik santral var.

hemen 30 km ilerisinde yatagan termik santrali var. cevreye cok zarar verir mi bilmem ama vermiyorsa hepsi yansin kul olsun
  • o termik santralin sorumlusu da imam hatip mezunu değildir umarım. işi bilen biri olsun lütfen
hesabın var mı? giriş yap