şükela:  tümü | bugün soru sor
 • evlilerin, sevgililerin, korunmadan dikkatsizlikle v.s yaptıkları ilişkiden dolayı gelişen hamilelik süreciyle yaptırılan kürtajın etik olup olmadığını felsefik olarak sorgulamak istediğim bir olgudur.

  doktor değilim fakat herhangi bir yaşam belirtisi göstermediği söyleniyor. düşününce sadece bir et parçası diyorsunuz. öte yandan, doğmasına izin verilirse belki dünyada iz bırakacak önemli birisi olacak en kötüsü yaşam her ne kadar zor olsa da güzel olmasının yanında bu tadı alabilecek.

  bana kalırsa kürtaj etik değil. yaşama şansının verilmesi taraftarıyım ve bu sizin ellerinizde. isterseniz bu hakkı vermeyebilirsiniz ama veredebilirsiniz. mavi ve ya kırmızı hapı doğacak kişi değil siz seçiyorsunuz.
 • roportajdir o.
 • kürtaj degil kuretaj dir o

  tanim: yanlislikla çocuk yapılmaz. dolayısı ile çocuk aldirilamaz.

  kuretajin ülkemizdeki yasal siniri 10 haftadır.

  10 haftaya ya kadar cocuk degil, döllenmiş yumurtadir. bu kurete edilebilir.

  10 haftadan sonra şekillenir ve cinsiyeti de belli olur. bundan sonra kurete etmek yasal değildir.

  etik boyutuna gelince: bu kuretaj işi genellikle evli olmayan gencler ( ergenlik caginin sonuna yaklasanlar, 18-24 yas arasi) de sık görülen bir durumdur. ister kabul edin ister etmeyin bizim gençlerimiz (kiz - erkek farketmez) firsat bulduklarinda sevisiyorlar. ve bunun icin firsat yaratmaya calisyorlar. toplumumuzda tabu olmasindan dolayi gencler kondom almaktam cekiniyor ve bütün cinsel.iliskide korunmak icin geleneksel yontemlere yöneliyorlar. bu da korunma oranini once yuzde 60 lara, tecrubesizlik de yuzde 40 lara dusuruyor.

  durum budur.
  yasal olan 10 haftaya kadar ki bu eylem cocuk aldirmak degil kuretaj yaptirmak eylemidir.
 • bak 155’i ararin. hain vatan haini.
 • cinayettir o. insanin kendisini bir halt zannedip yaraticinin vucuduna emanet olarak yerlestirdigi o canim yavrunun katledilmesidir. tibbi olarak yapilmasi gerekli durumlar haricinde (anne sagligini tehlikeye atmak gibi) katillikten vahsilikten baska birsey degildir.

  sokaktaki sahipsiz kediye bile - elbetteki edilmeli- merhamet edip duyar kasip mangalda kul belirli bir kesim konu bi taraflarina hakim olamayip hamile kalmasi sonucu o kiymetli varligi katletmeye gelince benim bedenim benim kararim sacmaligi altinda bayraktar olurlar.

  ne kadar kabul etmeseniz de zorunuza gitse de o bedenin sizin olmadigi gibi o kiymetli yavru da sizin degil. o canina kiydiginiz yavru da ayni bedeniniz gibi size yuce yaraticinin bir emanetidir.