• klibi çekilmeyen, radyolarda patlamayan, yaşar ın insanın içini acıtan, dağıtan, ağlatan harika şarkısı
  • "her zaman böyle bitimsiz ol, kimi zaman da öyle hüzünlü" diyebilen şarkı. bir damla gözyaşın sularımı beyaz eder de diyor. yıllar sonra bile aynı tadında, uzun uzun dinlenesi.
  • "vazgeçmek elimde değil, gerisi boş..."
  • her gün saatlerce tam karşısında oturduğum bir ağaç var. kocaman bir ağaç, çok yaşında. dört mevsimi giyindi gözlerimin önünde. çiçeklendi, yeşillendi, sarardı, yapraklarını döktü. yalnız bakıyorum da şu zamanda hala dalına tutunan yapraklar var bizim koca ağaçta. yağan kara, yağmura, esen rüzgara, takatinin kalmamış olmasına aldırış etmeden hala dalına tutunmaya çalışan, belki biraz kaderine karşı gelen yapraklar. sonra küçük bir rüzgar esiyor. çok küçük. "bir şey kopuyor" yapraktan, "şey, her şeyi tutan bir şey." bir tel kopuyor ve ahenk ebediyen kesiliyor. bunca zaman dalına tutunabilmiş, en sert rüzgarlara direnmiş o yaprak bırakıyor kendini boşluğa. usul usul, döne döne, süzülüyor havada, hiç acelesiz konuyor yere. bir yaprak düşüyor. "ölümden anlayan ciddi bir yaprak."
    ve dala gelince.
    onun hikayesi düşen bir yaprakla bitmiyor elbette.
  • "vazgeçmek elimde değil, gerisi boş" diyo ya şarkının geri kalanına gerek yok, tek cümleyle vuruyo.
  • 'hoşçakal diyor gözler, ah
    yaprağım, düştün mü ?'....

ortasında ve sonundaki keman solosuyla insanı alıp götüren yaşar günaçgün şarkısı.
  • normal insanlar için aşırı derece hüzünlü parça, bir de yaşarın sesiyle bu duygu ikiyle çarpılıyor, benim için de öyle başlıyor taa ki bitimsiz ol kısmına gelene kadar, ilk dinleyişimde biçimsiz ol olarak anlamıştım. aa ne saçma diyip doğrusunu öğrendim ama nafile. her dinleyişimde aklımdan biçimsiz geçiyor, parçada duygusallık, hüzün, aşk acısı kalmıyor, affedersiniz ama ben böyle hafızayı sikeyim, parçayı murdar etti.
  • düşüp çürür, evet... de doğru yere düşerse, yeşerecek başka yapraklar için şahane besin olur.
    düşüp çürüyen bir yaprak, yeşerecek olan binlercesinin umududur.
  • "yeşile bakar
    sarıdan çekinen her şey gibi
    ve yine sarı olur
    her yeşilin akıbeti."*
  • muhteşem bir yaşar şarkısı. yıllar sonra bile çok etkileyici, insanın içine işleyen cinsten..
hesabın var mı? giriş yap