• ''çölü güzel yapan" dedi küçük prens, "bir yerlerde bir kuyuyu gizliyor olması"
  • juan jose millas‘ın da dediği gibi aile.

“ben öldüm. ama ailem üzülmesin diye yaşıyor gibi yapıyorum.”
  • bahçede soğukta titreye titreye sohbet ettik bugün. *
    “yarın da gelsene kağıt oynarız” dedi. * iki ekmek yapmıştım birini götürürüm. güzel bir iftar sofrası olur. * *
    yaşamak güzel şey, bazen “nal ile mıh arasında” olsa da.
    *
  • bir yerlerde sana ihtiyacı olanlar var. belki karnı aç olan bir kedi, belki sevgiye aç bir köpek, belki hep dışlanmış ve sadece konuşmaya ihtiyacı olan bir insan, belki aile sevgisi görmemiş bir çocuk, belki duyarsız evlatları olan yalnız bir yaşlı, belki susuzluktan ölmek üzere olan bir çiçek...

belli ki kendinize faydanız olmamış, yaşamak için sebep kalmadığını düşünüyorsunuz. başkalarına faydalı olmayı deneyin belki onların mutluluğu biraz olsun size de mutluluk katar da hayata bakış açınız değişir.
  • çok fazla kedi beslemek ve geleceklerinden endişe etmek.
  • gönlü güzel bir abimizi yad ederek katkıda bulunayım ben de.'ne demiş şair: yaz sıcağında mevsimi değiştiren bu sağanak yağışa kayıtsız kalmak mümkün mü, bir sonraki baharı yaşayacağımız kesin değilken.' (bkz: emre gönlüşen) mekanın cennet olsun güzel insan.
  • burdan kitap okumak, gezmek, deneyimler gibi şeyler sayabilirim ancak yazma sebebim başka. geçen haftasonu van’a gittiğimde kedilerle uzaktan saygılı bir ilişkisi olan ben van kedisini görünce ve kucağıma alıp sevince bir kez daha anladım ki yaşamak çok güzel.
  • dünya'da gezilecek bir sürü güzel yer olması.
  • her canlı gibi, hayatta kalmak üzere kodlu olmamız. yaşama sebebimiz bu olmasa da yaşamımızı sağlayan, intihar etmemize engel olan budur: yaşama dürtüsü...

yaşamak için sebep, tamamen beyindedir. bazen kişinin kendinden kaynaklanır, bazen genetiktir. evet, genetik. yeni yapılan bilimsel araştırmalara göre insan kanında “intihar geni” bulundu. yani depresif olmak, sizin elinizde olmayabilir. ya da hayattan zevk almanın temelinde olan “libido” örneği... bu da çoğunlukla genetik, yani östrojen/testosteron hormonu elbette sağlıklı beslenme ve spor ile artırılabilen bir şey olsa da temelinde olan potansiyel genetiktir.

yaşamak için somut sebep sunmak fevkalade zordur; birini seversiniz, onun için her şeyi yaparsınız, hayatınızın anlamının o olduğunu düşünürsünüz, ama bir gün sizi aldatır, ayrılırsınız. bu durumda hayatınızın anlamının kaybolduğu savı çıkar ortaya, ama intihar etmezsiniz (elbette düşünebilirsiniz ama yüksek kortizol zamanla etkisini kaybeder, ve yavaş toparlarsınız). ya da bir şeye sahip olmak için yaşarsınız, on yıllar geçer ve onu elde edersiniz, aslında elde ettiğiniz şeyin hiçbir anlamı yoktur. bir işte kariyer yapmak için yaşarsınız, zaman geçtikçe aslında bunun suni bir oyun olduğunu fark ederseniz...

yaşamak için bulduğunuz tüm somut sebepler, zamanla yok olur, bu bir entropidir.

bana soracak olursanız, yoktur.
  • yaşamaktan bıkmış insanlara iyi geleceğine inanılan sebeplerdir.
hesabın var mı? giriş yap