şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: ozefagus)
 • (bkz: nefes borusu)
 • kezzap, tuz ruhu ve bilumum asitleri içince yanan kıkırdak doku. kalın bağırsaktan alınan dokularla yenisi yapılabiliyor.
 • özefagus ( yemek borusu ) ;

  uzunluğu yaklaşık 20 - 25 cm
  kesici dişlerden z çizgisine (özefagus epitelinin mide epiteline değişim gösterdiği yer) kadar boya göre değişebilir olmakla beraber yaklaşık 40 cm
  c6 seviyesinde farinksten ayrılık
  t10 seviyesinde diaphragmayı deler
  t11 seviyesinde mide cardiasi ile birleşir...
  üst 1/3 lük kısmı çizgili kas , alt 2/3 lük kısmı ise düz kas
  mukus salgısı olmayan ki bu sebeple asit'e duyarlı

  organımız.
 • histoloji dersi icin ipucu:
  mikroskopta ilk baktığınızda cok benzerdir uretra ve eusophagus. lakin uretra cevresindeki adipoz doku eusophagus'ta yoktur.. bu da kimi bolumlerin rotasyon sinavlari icin ufak bir ipucudur efendim.
 • bu arkadaşımız ağlarken ve öncesi sonrası yutkunurken, geçsin diye beklerken müthiş bir boşluk hissi ile titriyor.. ben karnım bilemedin midem zannediyordum o titreyen yeri, değilmiş hiç; yemek borusu burası, o acıyor, oram titriyor gibi.. ahaha, şu an hem ağlayıp hem entry girmiyorum, ama orası hassas bir yer bence, onu farkettim de.. acımtırak..
 • yarılması felaket ağrılı olan pek değerli gıda yolu.
  özefajit diyollaa bu yarılma, yara ya da tahriş hadiselerine tıp camiasında.

  bendeniz başardıydım bunu vaktin birinde.
  kapsül ilaçlar (özellikle tetra serisi antibiyotikler) bol suyla içilmediği zaman sebep olabiliyormuş meğersem.
  bir yudum suyla içtiğimden mütevellit, sabah göğsümde feci bir ağrıyla uyandım. kas spazmı sandık önceleri, ama baktık yutkunamıyorum aynı zamanda, şüphelendi bazı merciler ve sonum endoskopide bitti. netice itibariyla, o kapsül az suyla içildiği için taaa aşağılara gidememiş.
  yapışmış yemek borusuna. önce açılmış, içindeki tozlar mahvetmiş yapıştığı yeri, sonra da aşağı kayarken kapsülün kenarı sen al caaart diye yırtıver iyicene...yemek borusu lan bu, dikkatli olsana.
  3,5 santimlik yarıkla 1 ay yaşadım ben öyle. 11 kilo verdim, orası ayrı.
 • ana anlamı değil ama özekin yemek borusuyla ilgisi var.

  şorolop ses olarak sıvımsı bir yiyeceğin yemek borusundan aşağı mideye inmesini çağrıştırır. o bakımdan sessel bir sözcük sayılır. lop bitişi mideye inmeyi simgelemek üzere. ham hum şoroloptaki öncülleri ham ve hum ise lokmaların ağızda çiğnenmesini, iç edilecek* olmasını akla getirir. hani casus filmlerindeki yazılı belgeyi kaptırmak istemeyen ajanın yutuvermesi gibi. bu arada, bir şeyi yiyerek ortadan kaldırmak, var olanı yok ederek yalan atmaya* girebilir.

  (ilk giri tarihi: 14.12.2015)

  (bkz: hulk/@ibisile)
 • özofagus'un epiteli ekdoderm kökenlidir. kasları ise mezoderm kökenlidir.

  yani dışarıdan içeriye giren her şeyin kökeni ekdoderm'dir.

  özofagus'un 1/3 üst istemli kasları 4.faringeal arkus'dan kaynaklanır. kalan düz kas yapısı ise ekstraembriyonik splanknik mezoderm kaynaklıdır.