şükela:  tümü | bugün
 • ikinci emevi halifesi.
  raviler derler ki "babasının öldüğü ve kendisinin halife olduğu haberi getirildiğinde, eline bir mızrak almış ve duvardaki kuran'a doğru savurup saplamış. sonra da 'artık senin hükmün değil benim hükmüm geçecek' demiş" ayrıca bir isyanı bastırmak için mekkeye giderken "kabenin üzerinde şarap içeceğim" dediği de rivayet edilir. hz. hüseyinin kellesi buna getirildiğinde elindeki asa ile ağzını dürtmüş. bunu gören bir sahabe de "o senin asayla dürttüğün ağzı ben allah resulünün defalarca öptüğünü gördüm" deyip postayı koymuş ve huzurundan çıkmış.
 • alevillerde rastlanmayan bir isim olmasi dogalken turkiye'deki sunnilerde de rastlanmiyor olmasi sunnilerimizin guzelligindendir. buna mukabil araplarda ve berberilerde hala kullanilan bir isimdir.
  (bkz: zinedine yazid zidane)
 • o çirkin günden beri* islam coğrafyasında ismi birkaç istisna haricinde konulmamıştır. soyunu bilmem ama ismi kurumuştur. gerçek ebter yani soyu kesik olan yezit'tir.

  kevser/3: asıl sonu kesik olan, şüphesiz sana hınç besleyendir.
 • tarih konusunda yapmış olduğum kaynaklara dayalı araştırmalara göre! zat-ı şahanelerinin yaptıklarını düşünüyorum uzun uzun, burada yazılanları okuyorum, halk arasında dolaşan hikayeleri hatırlıyorum ve benim balatanın hangi noktada sıyıracağını merak ediyorum zira yenilir ve yutulur cinsten değil bu, her kim hangi mezhepten olursa olsun nasıl bir intikam ve iktidar hırsı bünyeyi sarmıştırki sen git peygamber torunlarını en cani ve onursuz bir şekilde işkence ederek öldürmeye niyetlen, insan düşünmeden edemiyor peygamberin kanından ve etinden olan torunlarını öldürmek nasıl bir arzudur. düşünüyorum zira kullanacağım kelimelerin medeni insan ölçülerinde olmasına dikkat ediyorum zira aklıma gelenler her insanın ilk anda duyup ta sindirebileceği cümleler ve hakaretler değildir. ne diyelim kendisi hakkında hüküm verilmiştir.
 • fitnesi ve acımasızlığı ölmeyen adam...

  ardında bıraktığı miras cisimlenmiş ve hala, durmaksızın can almaya devam ediyor.. aynı topraklarda yüzlerce yıldır düşmanlık tohumları ekiyor.. lider olacağım, baş olacağım diye mesnetsiz bahanelerle oluk oluk kan döken takipçileri, miladi 2014ncü yılda aynı hain, sadist ve zalim metotlarla karartıyorlar günümüzü..

  kan, feryat ve göz yaşı ile yırtıyorlar şafağımızı.. umudumuzu alıyorlar elimizden..

  güneş her gün ölü doğuyor.. ölü bebek doğuran kadın gibi, umut doğuracak yerde azap ve kahır doğuruyor..

  her doğan gün sayılarla anılan ölümleri getiriyor bize: 37 kişi kurşuna dizildi, 124 kişi patlamada can verdi, yüzlerce kişi katledildi, başları kesildi, işkenceyle öldürüldü, infaz edildi, sokak ortasında vuruldu....

  ...

  yezid ölmedi.. adı başka, soyu başka, dili başka başka binbir farklı bedende yeniden doğup duruyor..

  yezid ölmedi..
  ve galiba, ölmeyecek gibi duruyor..
 • mekke'de hac görevi için bulunduğu sırada içki içmiş ve o sırada gördüğü hz hüseyin'e "gel sen de iç" diyerek teklifte bulunmuştur. hz hüseyin'in de "sen içkini iç, gözüm kalır diye düşünme!" dediğini ibn esir rivayet eder ki bazıları bunu, yezid ve hüseyin'in arasındaki husumetin başlangıcı sayarlar.
 • hz. huseyin (a.s. ) yezit halife ilan edildiginde şöyle demiştir: “artık islam’la vedalaşmak gerekir; çünkü ümmet yezit gibi bir yöneticiye duçar olmuştur ..."
  mes’udî şöyle yazıyor: yezit, ayyaş birisi idi; köpek, maymun ve avcı kuşları besliyordu; içki içiyordu ... onun zamanında, mekke ve medine’de şarkı ve zina yaygınlaşmış, halk açıkça içki içmeye başlamıştı.
 • bütün şiiler ve bazı sünniler tarafından "lanetullahı aleyh" gibi korkunç bir sözle anılan emevi hükümdarı.
 • adı yeryüzünden silinen. lain.

  (bkz: lain)
 • bir türk hükümdarı olan timur, şam'a geldiği zaman bunun mezarını yakıp yıkmış, üstüne askerlerini işettirmiştir.

  timur şam'a geldiğinde bazı sahabelerin mezarlarının viran halde olduğunu görür. şehrin diğer tarafında ise görkemli bir türbe vardır. bu türbenin yezid'in türbesi olduğunu öğrendiği an sinir krizleri geçirir. askerlerine o meşhur emrini verir. askerler de gerekeni yapar.

  en iyisi, murat bardakçı'dan okuyun...

  http://www.haberturk.com/…ogrenecekleri-cok-sey-var