şükela:  tümü | bugün
 • oldum olası özendiğim ve hiç denk gelmediğim işyerleridir. ne güzel lan, üç ayda bir çift maaş alıyorsun, lokum gibi. bir de bunlar öyle haftasonuymuş, resmi tatilmiş filan çalışanlarına izin de verirler. bildiğim kadarıyla bazı büyük bankalar * bu grubun içinde.
 • bazıları fazla mesaiye ücret ödemezler...
 • bir de sadece bir kez maaşın 3/4'ü kadar ikramiye verip hiç fazla mesai ödemeyenleri vardır.
 • düşük maaş politikası uygularlar, yılda 16 maaşi 12'ye böldüğünüz de yılda 12 maaş veren muadili kurumlarla hemen hemen aynı maaşa denk gelir.
 • dip toplamda üç aşağı beş yukarı ikramiyesiz firmalarla aynı ücrete tekabül eder. eğer bunun dışında prim veriyorsa başka tabi. misal bizde ikramiye yok, yılda bir kez performansa dayalı iki ila dört brüt maaş ikramiye var.

  (bkz: buna da şükür)
 • çok da özenilmeyecek işyeridir.
  şirketler de salak değil, senin hakkettiğin maaşı hesap edip vergi vb avantajları olduğu için senin gelirinin bir kısmını prim/bonus/ikramiye olarak gösteriyorlar.
  şöyle;
  örneğin x kişisine net 4 bin değer biçtiler. arkadaşa net 3 bin + 3 ayda bir çift maaş diyorlar. olay bundan ibaret.
 • kamuda işçiler alıyor.
  kendimden biliyorum
  yalnız paranın alım gücü çok az olduğu için bi halta yaramıyor
 • bir de her yıl düzenli olarak 1 maaş verirken geçen seneye yarıya indiren, bu sene de ikramiye vermek zorunda değiliz diyenleri vardır.üstüne hatta 400 vekil vermezseniz daha da kötü olacak şeklinde sıvayanları mevcut.
 • ikramiye adı altında çalışanlara para ödeyen ancak buna bağlı olarak maaşları düşük tutan iş yeridir. parayı bu şekilde dağıtmadan elinde tutar ve vade farkından faydalanır.

  nasıl mı?

  20.000 çalışanlı ve her personeline 2.000 tl ödemeye razı büyük bir şirket üzerinden anlatmaya çalışayım.

  sevgili kapitalist şirketimizin kasasında 120.000.000 tl vardır ve çalışanına normal maaş olarak 2.000 tl öderse 3 ay sonunda ayda 40.000.000 tl'den kasa sıfırlanacaktır. burada şirketin hiç para kazanmadığını hayal ediyoruz. ancak bunun yerine bu şirketimiz her çalışana 3 ayda bir çift maaş uygular ve maaşlarını 1.500 tl olarak açıklar. çalışanlar bu sayede net 2.000 tl kazandıklarını düşünebilirler zira 3 aylık toplam gelirleri 6.000 tl olacaktır. (1.500+1.500+3.000=6.000)

  ancak işin özü şudur; 20.000 çalışana aylık 1.500 tl'den 1. ay 30.000.000 tl öder ve aradaki fark olan 10.000.000 tl'den aylık mevduat geliri elde eder, bu gelir yaklaşık olarak bu örnekteki rakamlarla 90.000 tl'dir. bir sonraki ay aynı senaryo tekrarlanır ve bir 90.000 tl de şirket buradan faiz geliri elde etmiş olur. 2.ay sonunda 180.000 tl şirketin kasında kalmıştır. bu paraları çalışanlara dağıtmayarak onların gelir elde etme veya parayı erken kullanma hakkını gasp eder.

  ticarette bir malı 60 gün vadeli alırsanız aynı fiyata alamazsınız ancak kapitalist şirketler emeklerimizi 60 gün vade ile bırakın fazla fiyattan olmasını hak ettiklerimizin çok altında değerlerle satın alır.

  bu para aslında şirketin değil çalışanın hakkıdır, kapitalizm her şeyi olduğu gibi kendi çalışanını da bunun gibi yöntemlerle maddi olarak ve diğer bir çok sinsi yöntemle manevi olarak sömürür.