• borsacılar arasında kısaca "yatırım tavsiyesi değildir"i özetler.
  • anlamının "yatırım tavsiyesi değildir" olduğunu ispatlamak zor bir şey değil. işini bilen bir avukat kolaylıkla mahkemede ispatlayabilir bu durumu. ama gidip de "şu hisse yarın en az %10 artar. ben şu kadar lot aldım, almayanlar çok şey kaçırır" deyip, en sona da ytd yazarsan, komik olur.

o yüzden ytd yazıp yazmaman bir şeyi değiştirmez, yazdığın cümlede tavsiye/telkin anlamına gelen bir ifade varsa, ytd değil de açık açık büyük puntolarla "yatırım tavsiyesi değildir" de yazsan, o tavsiyedir. hukuken sen tavsiye değil dedin diye tavsiye olmaktan çıkmıyor o ifade.
  • ks. “yatırım tavsiyesi direktifidir”. mutlaka uyulması gereken yatırım tavsiyelerini belirtir. uymamanın cezası vardır.
  • sözlükte boku çıkarılan kısaltma. örnek vermek gerekirse:

elinizdeki btc'leri mutlaka tutun. sakın eth almayın. elinizde btc hariç neyiniz var neyiniz yoksa bch'ye basın. bu yatırımları yapmayan en adi şerefsizdir. gerizekalının önde gidenidir. aksini iddia edenin yedi sülalesini... dediklerimi yapıp da kar edemezseniz adresim ve tel no'm şudur. gelin beni bulun, her türlü zararınızı karşılamaya hazırım. bununla beraber karlarınız üzerinde de hak iddia etmiyorum. ben sadece sizin iyiliğinizi istiyorum. yalvarırım yatırımlarınızı yazdıklarımı dikkate alarak yapın.

ytd
  • realitede hiçbir önemi yoktur sadece niyet beyanıdır, okuyanlara ''bana tavsiye verdi iddiasında bulunamazsınız'' bilgisinin önceden verilmesidir.

herhangi bir kişiye tavsiye verseniz bile sizden bir talepte bulunamaz; bir talepte bulunabilmesi için tavsiye verdiğiniz kişinin size bunun için ödeme yapıyor olması, ortada bir anlaşma olması ve sizin verdiğiniz tavsiyede kötü niyetinizin tespiti gerekir daha basitçe ifade edilirse sizden tavsiye alana a hissesini sat deyip siz alırsanız bunun tespiti sorun oluşturur.

sosyal medyadaki yorumların da tavsiye kapsamına giriyor olabileceği yorumları da var ama o durumda da aynı durum geçerli; internette dolar uçacak diye yorum yapmanız değil ama dolar uçacak diye yorum yaparken dolar satmanızın tespiti size sorun yaşatabilir ya da hiçbir temele dayanmayacak şekilde dolar uçacak, tl uçacak veya çökecek, a hissesinin iflası söz konusu gibi yorumların ardından gelen ytd'nin de bir anlamı yoktur.

''ytd'' yazmak diğer suçlardankorumaz.

''a şirketi battı, hisseleri çökecek, iflas isteyeceği konuşuluyor. ytd'' diye bir ifade yazılan ytd'nin bir anlamı yoktur ya da böyle bir ifadenin kaynağı olmasanız bile sadece yaymanız(retweet !) bile size sorun çıkarabilir.
  • ing. no information in this analysis should be considered as being business, financial or legal advice. each reader should consult his or her own professional or other advisers for business, financial or legal advice regarding the products mentioned in the analyses.
  • sanki yatirimini sikleyenler varmis gibi entrylerin sonuna eklenen hede.
  • a: vatandaş
    b: ekonomist

a: selamün aleyküm kardeşim.
    b: aleyküm selam. ytd
  • yazılmaması durumunda spk denen çapsız kurum ile başınızı belaya sokabilecek üç harf.

hatta ytd yerine açıkça yatırım tavsiyesi değildir yazılmalı.

para kaybedip, sözlükteki falanca nickli suserın yorumu bana zarar ettirdi deyip, sizi spk'ya şikayet eden bir manyak, para cezası almanıza neden olabilir.

sözlükte bir örneği olmadı hiç ancak hisse.net vs borsa forumunda geçmişte çok yaşandı.
  • adam grafik ciziyor destek direnç veriyor hedef gösteriyor sonuna, "ytd....."
    yeni halka arz edilen kağıt için 10 kat yapar endeks yükselince bu kağıdı taşıyan bayram eder demiş, sonuna "ytd....."
    bunu yazarak dokunulmaz olduğunuzu sanıyorsunuz ya çok komik oluyorsunuz ytd......
hesabın var mı? giriş yap