• çok şükür parazit olduğumu da öğrendim sabah sabah. sağol ekşi sözlük, artık hayatımı domestos'tan kaçarak sürdüreceğim.
  • benim bu.

7 yaşındayken en yakın arkadaşım boğuldu, cesedini gördüğüm için 2 ay boyunca uyuyamadım. binalarının yakınından geçemedim.

arkadaşım boğulduktan 1 hafta sonra karşı apartmanda oturan arkadaşımın babası boğuldu.

sonraki süreçte bulunduğumuz semtten 3-5 delikanlı daha boğuldu.

bu süreçlerin ardından bırak denize girmeyi, gemiyle karşı kıyıya geçmeye bile korkuyordum.

sonra yendim bu korkuyu ama bi' türlü adam akıllı yüzemiyorum. suyun içine girip abidik, gubidik hareketler yapıyorum.
  • çok farklı değişkenlere bağlı olarak öğrenememiş olabilir. türkiye gibi bir ülkede ilköğretim aşamasında devlet desteğiyle zorunlu yüzme öğretilmesi söz konusu değil. ancak ailenin vizyonu küçük yaşta çocuğu yüzme dersleri gibi aktivitelere yönlendirebilir. sosyolojik, ekonomik, kültürel unsurlar da önemli. ülkenin üç yanında denizler olması demek herkesin yüzme öğrenme imkanına sahip olabildiği anlamına gelmiyor. ebeveyn yaklaşımı birincil etken. bir çocuğun nitelikli şekilde eğitilmesinin topluma kazandırılmasının her şeyden önce coğrafi sosyolojisi var. çokkültürlü bir ülkede kültür içinde kültürler vardır. öyle ki büyük şehir dediğiniz kentlerde stabil yiyecek temin edemeyen ailelere dahil çocuklar var ve bunlar çocuk yaşta çalışmaya başlıyorlar. bu çocuklar kendilerini bildiklerinden itibaren aile ekonomisine katkı sağlamak adına çalışıyorlar. yetişkin oldukları zaman ne yazıktır ki yüzme öğrenememiş oluyorlar. çünkü onları alıp denize giden ve yüzme öğreten ekonomik durumu müsait bilinçli bir baba figürü yok. şimdi bu insanı yargılamak için biraz şey olmak gerekir değil mi? işte bu boş laflar hep yaşadığı ülkenin sosyolojisini tanımamaktan ve temelsiz öz güvenden

elbette bunun dışında su fobisi (hidrofobi) olabilir. fobilerin detayına girmek istemiyorum. fobilerin derinliği çok diplerdedir ve fobilerin asıl kaynaklarını bilenler bilir.

yüzmenin küçük yaşlarda öğrenilmesi idealdir. tabii ki yeterince kararlı, azimli biri ileri yaşta da öğrenebilir. bu noktada komplekse kapılma gibi negatif duygu durumları devreye girebileceği için kişi genellikle çekinir ve projeyi pratiğe geçiremez. bu da biraz psikolojiden anlamayı gerektiriyor.

bilmeyenlere "parazit" falan diye hitap etme cüretini nereden alıyorlar anlayamadım. bir de "diploma"dan bahsetmiş. nezdinde (nezlinde yazmış) diyemeyen varoşun bu kadar müşkülpesent olmasının nedeni hem kel hem fodul olmakla ilgili. biraz sosyoloji biraz psikoloji bilimini inceleselerdi kifayetsiz muhterislik yapmazlardı belki. sonuçta saha çalışmaları yürütün demiyor hiç kimse. . cahil cüretiyle atıp tutmaktan imtina etmek için sadece bir miktar teori bile yeter.

edit: şahıs, “ nezlimde” yanlışını değiştirmiş, ama yağma yok. görsel
  • aha ben.
    8 yaşına kadar aksaray'ın bir köyünde büyüdüm. bizim köyde değil havuz boklu dere bile yoktu çöl gibi bir yer zaten.
    8 yaşındayken aksaray'a taşındık ve o yıl bisikletle şehirler arası yola çıktım kamyon altında kaldım ve 6 günü yoğun bakım olmak üzere 25 gün hastenede yattım. ailem beni küçüklüğümden beri “aman onu yapma şu olur bu olur” gibisinden telkinlerle büyüttü, tabi yaptığım kazanın etkisi büyüktü ayrıca babam da çok yüzme bilen biri değil 40 sene çöl gibi bir yerde yaşamış sonuçta.
    durumumuz kötü olduğu için havuz falan da görmedim. küçükken hatırlıyorum derede boğulan insanları falan annem hep tembihlerdi “sakın gitme dereye” diye.
    18 yaşında üniversiteye gideceğim zaman antalya'da okumak istedim, en büyük sebeplerden biri yüzmeyi orada öğrenirim diye düşünmüştüm.
    antalya'da arkadaşlarımın bana yüzmeyi öğretme yöntemi beni suya atmaktı.
    bu yöntem en kolay yolu gibi görünüyor ama belli bir yaşa gelince ölüm korkusu sanki daha bi ağır basıyor.
    4 sene önce amerika'ya geldim burada da havuzda öğrenmeyi denedim ve bir arkadaşım nasıl kulaç atılacağını, ayaklarımı nasıl kullanmam gerektiğini öğretti ancak suyun üzerinde kalmayı bir türlü beceremedim, beceremiyorum.
    arada sırada havuzda deniyorum ama bu yaştan sonra olmayacak sanırım.
    biraz ebeveynlerime de suç atmak istiyorum ama onuları da anlıyorum. ilk okul 5. sınıf diploması olan insanlar ve hayatta görmeyip yaşamadıkları şeyleri bana öğretmelerini beklemem biraz haksızlık olur sanırım.
    atlantik'ten pasifik okyanusuna gitmiş biri olarak umarım bir gün bu ayıbı düzeltir burayı “yüzmeyi öğrendim”diye editlerim.
    ama çok zor be sözlük.
  • seni cok iyi anlıyorum genç
    ben de bilmediği kelimeyi kullanmakta ısrar edenlere saygı duyamıyorum
    (bkz: nezlimde)
    onlar tedavi olsun sen de sözlük kullan bi' zahmet
    üslup konusuna değinmiyorum bile bak, onu hayat ağzını burnunu kıra kıra öğretir nasılsa

tanım: bilmemelerinin nedenleri değişkenlik gösterecek erkeklerdir
    isterlerse öğrenebilirler, hiçbir şey için geç değildir
  • bana yönlendirin. 6derste sat komandosu gibi yüzme öğreteyim
  • kiminle sevgili olacağına dikkat etmesi gereken erkektir.

(bkz: #127500481) bu malca entryde yazılanlara bakıp da 5 para etmez insanlar için kendinizi tehlikeye atmayın.

ilginiz varsa kursa gider öğrenirsiniz. yoksa da kendini duvardan duvara vurdurtacak insan arayisindakilerin gazına gelmeyin.
  • hele boğulduysa daha da iticidir.

edit: ironi tabi ki arkadaşlar bunu da yazdırtmayın artık
  • bazı insanların bu durumla alay ettiği erkektir. bu alaylar, kınamalardan dolayı çok iyi, fedakar bir insanın 2 hafta önce öldüğünü bilmeden hem de. evet o bahsettiğim kişi arkadaşlarının ya gir 'hadi ne olacak?!' demesiyle nehre girdi ve boğularak can verdi. o kınayan insanların hepsi arkasından göz yaşı döktü. yaşadığı yerde deniz yoktu. köyde yaşayan biriydi ne kursuna gidecekti ki.. komik değil mi 23 yaşında yüzme bilmeyen bir erkekti o. belki diğerleri tatil yaparken o inek sağıyordu, tavuklara yem veriyordu. üniversiteyi kazanınca arkadaşlarıyla o da eğlenmek istedi ama arkadaşları 'yüzmeyi bilmiyor musun gir, hadi' diye güldüler. neden şimdi gülemiyor hiç biri, neden gülemedim ben buna...
hesabın var mı? giriş yap