• artık zamane gencleri arasında iyice ayaga du$mu$ ve eski manevi anlamını yitirmi$ eylemdir..5-10 yıl oncesinde butun ciftler her normal cift gibi aileler arası bir soz kesimi oldugu zaman yada herhangi bir ni$an olayından sonra yuzuk takarlardı..yuzuk onların bu i$i aile ortamına yaydıklarına ve ciddile$tirdiklerine dair topluma kar$ı verdikleri nesnel bir mesaj idi..fakat bugun kafamı kaldırıp bakıyorum,yuzuk takma eylemi tam anlamıyla bir simgesel karma$a icerisinde..
    nereye gitsem birilerinin parmagında yuzuk..ya$ları 16-20 arasında degi$en kızlı-erkekli bir guruhun parmagında soz yuzukleri..noluyoruz arkada$..sen daha 17 ya$ındasın..ne ara birini tanıdın,ne ara sevdin,hangi arada fırsat buldunda yuzuk taktın..
    ilk zamanlarda dejenere lumpen tipler arasında hortlayan bu yuzuk takma akımı,$imdilerde butun gencligi oyle yada boyle etkisi altına almı$ durumda..neden yuzuk takıyor bu genc ya$taki kızlar,erkekler..nedir amacları..$uphesiz ki topluma kar$ı vermek istedikleri bir mesaj var..
    genelde kızlarınkiı; "benim bir sevgilim var,bana yakla$mayın"..
    erkeklerinki ise ;"ben kız arkada$ıma yuzuk takayım,ona kimse bakmasın" $eklindedir diye tahmin ediyorum..
    olabilir..
    nedir peki olayın mantıgı ve durumun vehameti..
    erkek,kendi hemcinslerinin du$unce tarzını kendisinden dolayı iyi bildiginden doganın kanunu geregi kendi sevdigi ki$iyi etraftan sakınmak istiyor..ve bunun icinde kadının duygusal noktası olan yuzuk hassasiyetini kullanıyor..

bugun yuzuk takmak,bir kalkan ta$ımak gibi yada kızlar icin erkeksavar,erkekler icin capkınlıkonleyici meta haline gelmi$tir..aslında yuzuk kısmende olsa bir metadır..yani yuzuk takmak sembolik bir eylemdir..objektif olarak du$unulurse $u ya$larda hic bir anlamı yoktur..ve hic bir $ekilde insanın icine,ozune dogrudan giremez..her$ey insanın icinde biter,beraber oldugun di$iye kar$ı duydugun ilgi,samimiyet,saygı bunlar hep insanın icinde sakladıgı degerlerdir..yani yuzuk takınca bu duygular insanın icinde birden bire alevlenen duygular degillerdir..yada yuzugun sayesinde ki$iye enjekte edilmiyorlardır..hali hazırda bulunan bu duygulara kapak olarak simgesel bir yuzuk takma eylemi gercekle$tirilir..
    ha kimileri vardır ki yuzuk takınca sevdigimden bir parca yanımda gibi hissediyorum,onu anımsıyorum surekli,zihnimde canlanıyor der,saygıyla onumu ilikler,$apka cıkarırım..fakat bir kesim vardır ki hic bir $ey hissetmemesine ragmen sırf suru psikolojisi ile hareket eden "aaa x ile y yuzuk takmı$ bende takmalıyım" diyerek gosteri$ amaclı takmaktadır ve bunun yanında bir diger amacları di$i kesime kimsenin asılmamasını garanti altına almak icin yuzuk takarlar..ve ne acıdır ki bu kesim insancıkları kendi parmaklarında ta$ıdıkları yuzuk ile saga sola bakarak salya akıtırlar..
    ote yandan..
    artık [tak-cıkar] yalama olmu$ yuzuk takma muhabbetlerinden veya yuzuk taktıktan sonra ya$anan $iddetli bir ayrılıgın devamında cogu genc erken ya$ta tanı$tıkları bu sembolik nesneden soguyacak ve tahminimce bir sonraki ili$kilerinde yuzuk takma eylemine pekte sıcak bakmayacaklardır..
  • birkaç ergen ilk gördüğü karşı-cinsiyle yüzük takıyor diye genç çiftlerin kendi aralarında yüzük takmasına kötü gözle bakılması acımasızca.mesele takmak değil bunu herkes biliyor. o yüzüğü takıp yıllar boyunca çıkarmamak olay. sözlenirken,nişanlanırken,evlenirken "eheh bunu biliyorduk zaten" gülümseyişi yapabilmek dudakta.o mutluluğu yaşamak kötü mü ? yoksa elbette gerek yok, evli olup takmayanlar bile varken.

birde kıskanıpta laf edenler var ki onlar en fenaları."evlendiniz mi lan ehuehueheue" diyip geçiştirmeler."özentilik abi bu" diyip cool laf sokanlar."bizimde vardı bu biliyon şimdi körfezde yüzüyo" diyip kendi yanlış seçimini genelleyenler.diğer tarafta bi cidden hakeden çiftler bide "bi git öl ya" dedirten çiftler.ayırması kolay zaten. uzar gider bu örnekler.

bu kesin takıyo dediğinizi duyar gibiyim ...
  • (bkz: söz)
    (bkz: sözlenmek)
    sevgilimin arada teklif ettiği bir önerme.
  • ara ara şu yüzüklerin de takıldığı vardır:

(bkz: cock ring)
  • nbade sampiyon olmak anlaminda kullanilan bir argodur. kimileri vardir ki yuzuk takabilmek icin ruhlarini satmislar da gene de basarili olamamislardir.

(bkz: karl malone)
    (bkz: gary payton)
  • yillarca cikarmadiginizda bir o kadar zaman iz birakacak olan eylem.
  • yuzuk denen takinin elin parmaklarindan birine gecirilerek takilmasi hadisesi olabilecegi gibi, mecazi anlamda iki sevgilinin sozlenmesi, nisanlanmasi anlamina da gelebilir.
  • (bkz: evlenmek)
  • guzel parmaklı ınsanların parmaklarını daha bı guzel yapma cabaları.zaten sembolık bı sey olan evlılıgı sembolıklestırme durumu
  • bunu takıp ortalıkta hala yediği haltın farkında olmayıp “ah o senelerim!” diyerek diz dövenlerin geçmişe dönmek için can attığını gördüm.
    bunlara çölde vaha olsanız, sizi kuruturlar.
hesabın var mı? giriş yap