• göbeklitepe esnafı zambiya bayrakları yakmaya başladı.
  • insanlığın sadece homo sapiens'den türediği palavrası çürümüştü zaten. önce "modern insanla melezlenmeden soyu tükendi" dedikleri neandertal geninin insanlığın gen havuzunda varlığının devam ettiğini istemeye istemeye (a.k.a. sike sike) kabul etmek zorunda kaldılar.

sonra denisovan insanı kalıntıları bulundu. onu da inkar ettiler ve ardından aborjinlerle denisovan insanının akrabalığı olduğu ortaya çıktı.

bu olayda da "homo sapiens’in evriminden önceye dayanan buluntular" diye hık mık ediyorlar ki muhtemelen yeni bir insan türü daha keşfedildi.

"tüm insanlığın kökeni aynı" palavrası bir gün tamamen çökecek.

sadece afrikada değil dünyanın pek çok yerinde birden fazla insan türü evrimleşti. kiminin soyu tükendi, kiminin genetik mirası başka türlerle karışarak günümüze geldi.

akademi üzerindeki 50 yıllık baskı ve sansüre rağmen gerçekler ortaya çıkmaya başladı.

9-10 yaşımda bir çocukken bile afrikada bir vadiden tüm dünyaya yayılan 20-30 bireylik bir sürünün tüm insanlığın tek atası olduğu masalına inanmamıştım. aslına bakılırsa bu teoriyi destekleyen yeterli kanıt da yok.

sadece bazı tahminler ve ideolojik saptırmalardan oluşan bu teori yıllardır, hatta şu an bile "bilim" diye pazarlanıyor.

gerçeklerin üzerini daha ne kadar örtebilecekler merak ediyorum...
  • göbeklitepe'nin yaklaşık 12000 yıllık olduğu kabul ediliyor.

karbon yöntemi c-14 50000 yıla kadar gidebiliyor.

dinozor fosilleri ise yaklaşık 250 milyon yıl öncesine gidiyor.

kitaplı dinlerden bazılarına göre ise hz. adem 5700 yıl önce yaşamış.

tüm herşeyi alt alta yazınca iki şey ortaya çıkıyor.

ya keşif yanlış, ya da bildiklerimiz.

büdüt: kitaplı dinler konusuna baya yazar mesaj atmış; tevrat harici hz. adem'in dünyaya gelişi tarihlendirilmemiştir diye. bu keşif doğru ise; tevrat patlıyor zaten.

kutsal kitapları zaten birbirini tamamlayıcı nitelikte olduğunu gözlemliyoruz. hiçbiri, bir öncekini yalanlamıyor hatta destekliyor.

tevrat'ın ilk kitap olduğunu kabul ediyorsak, gerçekten büyük bir sorun var.

aşağıya kaynak atıyorum bakın işte.

kuran-ı kerim'de geçen tevrat ayetleri

büdüt 2: bilimin en büyük metaforu zaten yanlışlanabilir olması. o yüzden gelişime açık, diğer dogmalar gibi değil.
  • arada espriler bittiyse meraklısına luminescence dating (bkz: luminesan tarihleme) tekniğinin çalışma prensibini çok kısaca yazayım. ben de şimdi öğrendim.

şimdi mineraller, kuartz gibi yapılar zamanla ışıma yapma özelliğine sahipler. buna (bkz: luminesans) deniyor. bu ışıma için koşulumuz, bu mineraller güneş ışığı ya da sıcaklığa maruz kalmayacak. ışık ya da sıcağa maruz kalmayan bir mineral zamanla luminesans özelliğini artırır. tabi bu 1000 yıllar alır. her yıl yavaş yavaş giderek artar. mesela 500.000 yıl sonra maksimuma ulaştığını varsayalım. bu mineraller eğer ışığa maruz kalırsa luminesans sıfırlanır ve tekrar karanlıkta kaldığı zaman baştan başlar. luminesan tarihleme de bunu kullanır: normalde güneşe maruz kalan mineraller ahşap vb. malzeme üzeri kapatıldığında sıfırdan luminesans özellik göstermeye başlar. luminesans şiddetinden ne kadar sene önce ışığa maruz kaldığı hesaplanır.

olay nasıl olmuş? insanlar bu ahşabı işleyip işi bitince atmış (öyle bişey). bu ahşap kum, taş, kuarts vs. üzerini kapatmış. bunlar da ışık görmediğinden luminesans yapmaya başlamış. bilşm insanları da luminesans şiddetinden ne kadar zaman geçtiğini hesaplanmış.

isteyene kaynak da bıraktım.
  • daha once de israil'de 780.000 yillik zimparalanmis bir kalas ve almanya'da da 300.000 yillik tahta aletler bulunmus. bilim dunyasini sarsacak bir sey degil yani.

kaynak: https://www.science.org/…ure-made-by-ancient-humans
  • indiana jones kristal kafatası krallığı filminde uzaylılarla tanışan ırina spalko 'bilmek istiyorum! her şeyi bilmek istiyorum ' diye gözlerini uzaylılara kilitlediğinde aşırı yükleme sonucu devrelerini yakmıştı. gerçekten, ben de bilmek istiyorum ya. her şeyi öğrenmek istiyorum. bedeli ne olursa olsun her şeyi.

adamın biri çıkıyor yarım milyon yıl önce bilinçli ve becerikli varlıkların çardak yaptığını söylüyor. bu gerçekse din ve bilimi uzun mesailer bekliyor.
  • ne olur bu başlık altına sikim sokum aptal espirilerinizi paylaşmayın. bırakın bilgi sahibi olanlar yorumlarını yapsın, bizlerde okuyalım.

tanım: insanlık tarihini baştan yazabilecek bir buluş.
  • luminescence dating metoduyla tarihlendirilmiş (ilgili nature makalesi) arkeolojik bulgu.

luminescence dating de şuymuş (uykum var çevirmeye üşendim ama ):

sixteen samples for dating were collected at site blb by hammering opaque plastic tubes into the sediment. a combination of field gamma spectrometry, laboratory alpha and beta counting and geochemical analyses were used to determine radionuclide content, and the dose rate and age calculator was used to calculate radiation dose rate.

makalede çok detaylı anlatmış nasıl tarihlediklerini.

t: gerçekse 476 bin yıl önce de insanların modern insan gibi çevresini şekillendirebilecek bilince sahip olduğunu düşündürebilecek keşif.

edit: bahsedilen tarihleme metodu 0 - 500 bin yıl aralığı için kullanılıyormuş.
  • "buluntuların tarihlemesi aberystwyth üniversitesi’ndeki uzmanlar tarafından üstlenildi. uzmanlar, ahşapların yaşını belirlemek için, buluntuları çevreleyen kumdaki minerallerin en son ne zaman güneş ışığına maruz kaldığını ortaya çıkaran yeni lüminesans tarihleme tekniklerini kullandılar."

arkeofili.com
hesabın var mı? giriş yap