• çoğu lise mezunu gibi beni de maskara eden stüdyodur. yalvardım çekimden önce '' normal şeyler olsun. çok şekile gerek yok. kafam yeterli. tek pozisyonla bitirelim şu işi '' dedim. ama dururlar mı? oraya buraya yüzükoyun sırtüstü yatırdılar, ayakları hava diktirdiler, dizüstü çökerttiler, ağzımı açtırdılar, tavana baktırdılar, eller yukarı donlar aşağı yaptırdılar, domalttılar neler yapmadılar.

sonuçta ilerde çocuklarıma gösteremeyeceğim mezuniyet fotoğraflarım var. '' baba yarak gibi çıkmışsın '' deseler haklılar o derece.
  • yıllık resimleri çektirmesiyle ünlü fotoğraf sütüdyosu.

bir gün arkadaşlarla boş derslerden birinde bilgisayar odasındaki telefondan orayı burayı arayıp işletiyorduk.
    o sıralar zümrütte yeni fotoğraflar çekilmiş yıllığa verilecek felan.
    ne yapalım diye düşünürken "zümrütü arayalım ulan" dedik.
    olay söyle gelişti:

-buyrun zümrüt.
    -merhablar, ben geçen hafta yıllık fotoğrafı çektirmiştim. müsait olamadığım için bir arkadaşım aldı fotoğraflarımı...
    -evet?
    -şey diycektim, söylemesi ayıp, macar götü gibi çıkmışım. (ardından toplu yarılma, ve kahkahalar)
    -..............(zümrütteki beyfendinin küfür dağarcığının geniş olduğunu anladığımız sansürlü kısım)

(bkz: fotoğrafçılarının güldürmek için yaptıkları)
  • psikolojik olarak hazırlıklı gidildiği sürece yapılan türlü şebeklikleri, artistik poz verdirtme çabalarını, dakikada 30 kez "güzel kız" 40 kez "bebişim" hitap şeysilerini, iğrenç esprileri daha bir rahat kabullenebilip, çekimin daha rahat ilerlemesini sağlayabiliyorsunuz ama ne yaparsanız yapın içses'in bir yerden sonra devreye girmesine engel olamıyorsunuz.

- kızz, o çocuğa da bu bakışından mı attın da tavladın...
    şlappsss
    - o çocuk görsün de bu fotoğrafları aman aman amann...
    şlappsss
    - kafanı aşşa indir, şimdi bana bak, ay kız öyle bakma aşık olucam sana şimdi, sonra o çocukla uğraştırma bi de beni...
    şlappsss
    - şimdi o çocuğu tavladığın bakışından istiyorum yine...
    şlappsss
    içses: kim? o çocuk kim? o çocuk kim???
  • "ben efendi gibi poz vermek istiyorum. eğmeyin bükmeyin beni!" diyemezsiniz.

fotoğrafçı: ellerini birleştiriyorsun. çenenin altına koyuyorsun. hafifçe sola dönüyorsun. yüzün sola dönük vaziyette bana bakıyorsun.
    gosalyn mallard: yo yoo.. bana bu pozu verdiremezsiniz!
    fotoğrafçı: verdiririm ben. hadi gülümse bebeğim!
    gosalyn mallard: bebeğim? noluyoruz leen!
    fotoğrafçı: işte bu! şahane oldu..

kardeşim ben yıllıkçı arkadaşlarımın kurbanıyım. istemiyorum ki yüzü sola bakarken kendisi şaşkın şaşkın sağa bakan gülben ergenvari afiş fotoğrafım olsun. yıllık için bu adamlarla anlaşıldı diye türlü maymunluklara bürünmemiz şart mı yani bizim? farklı poz kategorileri olsun. meşhur olmak için evden kaçan kız modelleri bir grup, anasının kuzusu kız modelleri bir başka grup olsun. analar kızlarının mahsun kırmızıgül tipi italik duruşlarıyla şoka girmesin, yuvalar yıkılmasın!
  • zaman zaman okul yilliklari icin anla$ilan bir fotograf studyosudur (cogu diger fotograf studyosu gibi).

ancak pahali fiyatlari yuzunden tepki de cekerler. ornegin 2003 yili kal mezunlari'nin yilligina goz atma $ansiniz olursa (bana verilen bilgiye gore yatili okuyan) bazi ogrencilerin kendi aralarinda uygulamaya koyduklari yontem cok guzel ve komik olmu$tur.

insanlari ayni tornadan cikma gibi gosteren onlarca fotografin sag alt ko$esinde dana gibi zumrut yazmaktadir, bunu zaten biliyoruz daha onceki kar$ila$malarimizdan.

ancak yilliktaki bazi ogrencilerin dijital fotograf makinesi ile cekilmi$ daha amator fotograflari carpar gozumuze, sag altlarinda ise dana gibi zugurt yazmaktadir.
  • -vucut saga,omuzlar sola,bas da tam ortaya denk gelmelidir.
    -surattaki ifade,begenmediginiz bir hediye aldiginizda,ayip olmasin diye sergilediginiz ve "ayy hic geregi yoktu,en sevdiiiiim..." cumlesiyle suslediginiz ifadenin aynisi olmalidir.
    -fotografcinin cekmeye alistigi kaliplara uymayan bir saca sahipseniz,bu sizin sucunuzdur,elestirilmeyi goze almak zorundasinizdir.
    -yapilan kotu esprilere gulmezseniz,bu resminizin de kotu bir espriye donuseceginin teminatidir.
    -fotograf cektirmekten hoslanmadiginizi fotografciya sezdirirseniz,bunu kisisel birsey olarak alabilir fotografci,surati dusebilir.yapmayin,etmeyin o yuzden,kirk yillik artist gibi bakin kameraya.
    -yuzunu oldugu gibi seven,kendisiyle barisik bir insansaniz,kusura kalmayin o zaman,onlar o yuzu kendi sevdikleri forma sokacaklardir rotuslarla.sonra gidip de 'e benim burda ben'im vardi,noolmus o' derseniz,ekistireterrestiriyal yaratik gormuse donerler.
    -goz renginin kahverengi olmasi ayiptir,banaldir,olmazdir ama neyse ki caresi vardir,resimlerde mavi,yesil,turuncu,patlican moru...artik neyse ne bir renge donusecektir o gozler.
    -paranizi guzel guzel,surat yapmadan odeyiniz,polemige girmeyiniz.
  • genc kizlari kirk yillik orospu gibi gostermekte ustune olmayan ve bunun icin ozel bir caba harcadiklarindan emin oldugum pahali sacmaliklardan biri.
  • alternatif olabilecek kardes studyosu yagkutda(neden yakut degil de yagkut cozemedim) da aynı cıvık fotografcıları bulmak mumkun

fotocu: kızım ne bu surat gul biraz bak seni kimse almıycakkk! seni alan yandı vallaha
    magdur: almasın, cok da derdimdi. ben oyle sırıtık pozlar vermem banane
    fotocu: bak bana maymun gibiyim dimi ihihihihhihihhhhiih
    magdur: hııı. hadi cek
    sakkk!
  • ülkede liseli soykırımı olduğunda batacak ilk kurumlar.
  • bu esnada airbug hocamin bir lafini bana hatırlatan kurum kurulus ve kamu ıktısadı tesekkuludur.. ne diyordu hadisinde.. zumrutten fotograf cektiren hatun a guven olmaz derdi kendisi..tee senseilik donemlerinde.. bu acidan

"insanların güvenini kaybetmektense kendi fotografımı kendim çekerim"

aleksandir foto$op
hesabın var mı? giriş yap