• 1898 yılında filipinler ispanya'dan bağımsızlığını ilan etti.
    1971 yılında cumhuriyet başsavcılığı türkiye işçi partisi'nin kapatılması için anayasa mahkemesi'ne başvurarak özgürlükler tarihimize günün ilk notunu düştü.
    1980 yılında polis izmir inciraltı öğrenci yurduna baskın yaptı. polisin ateş açması sonucu 5 öğrenci öldü.
    1981 yılında istanbul emniyet müdürlüğü eşcinsel şarkıcıların hiçbirinin sahneye çıkamayacağını açıklayarak özgürlükler tarihimize bir not daha düştü.
    1984 yılında urfa'nın adı şanlıurfa olarak değiştirildi.
    1992 yılında ramazan ve kurban bayramında günlük gazeteler çıkmaz ve yalnızca gazeteciler cemiyetinin hazırladığı bayram gazeteleri yayımlanırdı. bu gelenek sabah gazetesi tarafından bozuldu. sabah gazetesinin kurban bayramı süresince yayımlanması, tartışmalara neden oldu.
  • amasya'nın kurtuluşu. aslında mustafa kemal'in havza'dan amasya'ya geçtiği gündür (12 haziran 1919)
  • uluslararası çalışma örgütü’nün (ilo) çocuk emeğine karşı mücadele günü.
  • hayalet oğuz ve demir özlü'nün, galatasaray'da ingiliz sarayı karşısındaki baba fischer'ın kızının işlettiği lokantada içmeye karar verdikleri ama neye içeceklerini bir türlü bulamadıkları gün. 12 haziran 1971. güneşli bir gündür. ceplerinde bol para olmasına rağmeni coşkuyla içecek gücü bulamamışlardır. bugün neye içsek diye düşünürler. arkalarında duran takvime bakarlar: 12 haziran. neyin yıldönümü olabilir? anlamsız bir gün. ve o günü hayalet oğuz'un günü seçerler, bugün senin günün olsun derler ve kadehlerini hayalet için kaldırırlar.
  • değişimin 2. perdesinin tarihi.

(bkz: 3 kasım 2002)
    (bkz: 12 haziran 2011)
  • '88 yılında bu tarihte ekacaddesi dünyaya gelmiştir. seçimdi seçimdi diye yiyosunuz beynimi 22 yıldır doğum günü diye kutluyorum yahu ben bugünü.
  • türklerin bir günlüğüne politik olacakları gün. 2011 yılı içinde cereyan edecektir.
  • 2011 yılında yaşanacak olanından beklentim aziz nesin'i haksız çıkarmasıdır.
  • (bkz: rusya gunu)
hesabın var mı? giriş yap