• türkiye cumhuriyeti'nde yaşayan her vatandaş türkiye cumhuriyeti'nin yasalarına uymakla mükelleftir. kolluk kuvvetlerinin görevi ise uymayan vatandaşlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktır. polis kendi görevini yapmayınca iş vatandaşa düşmüş. olan bu.

eğer ülkede gerçekten tarafsız bir yargı olsa idi önce o sarıklı polis tarafından uyarılır, uyarıya rağmen sarığını çıkarmıyorsa gözaltına alınıp hakkında gerekli işlemler başlatılırdı, eğer polis bunu yapmıyorsa orada görevli tüm polislerin her biri için de görevi ihmalden hakkında soruşturma açılırdı. eğer bu videoda türkiye cumhuriyeti kanunlarına göre suçlu aranıyorsa öncelikle o sarığıyla etrafta dolaşan zat, sonra da onun hakkında gerekli işlemleri yapmayan polislerdir!

edit: bazı arkadaşlar bu yasaya metruk demiş. hayır bu yasa metruk falan değildir. sizi hukuk fakültesinden mezun eden hocalarınıza tek tek selam söyleyin! devletin resmi personelinin ayırt edici bir kıyafeti vardır. polisin üniforması ayrı, subayın üniforması ayrı, (diyanete bağlı) din adamlarının (yasada sözü geç ruhanilerin) üniformaları ayrıdır. devletin resmi polisi olmayan birisinin nasıl polis üniforması giymesi yasak, devletin subayı olmayan birisinin nasıl subay üniforması giymesi yasak ise devletin resmi din adamı olmayan kişinin de din adamlarının kıyafeti olan sarık ve cübbeyi giymesi yasaktır! her yasada olduğu gibi bu yasanın da sebebleri vardır. bunlardan bir tanesi de vatandaşların kötü niyetli insanlarca mağdur edilmemesidir. bu sarıklı ve cübbeli ama ne idüğü belirsiz adam (veya bunun gibi giyinenler) dükkan dükkan gezse "ben bilmem ne camiinin imamıyım bilmem nereye bağış topluyorum" dese bu gibi adamlara para kaptıracak milyonlar var. ama bu sarıklı ve cübbeli adam(lar) tamamen alakasız, ateistin teki topladıkları tüm parayı cukkalayacan tipler de olabilir! bilemezsin! o yüzden bahsi geçen kanunda devlet demiş ki, ruhban kısmına ait üniformaları (=sarık cübbe) sadece benim onayladığım kişiler giyebilir, o da sadece mesaileri başında, dolayısıyla eğer öyle birisini görürsen güvenebilirsin. teminatı benim. benim verdiğim teminatı çarşıda pazarda satılan cübbe sarıkla gezip suistimal eden olursa da cezasını çeker demiş. aynı şeyi sonraki maddelerde asker üniformaları için de demiş. sonra kasaba üniversitesinden mezun olmuş sözde hukukçu gelmiş buraya "o kanun metruk bi kere diye" bilmişlik taslıyor. ülkenin geldiği duruma bak!

edit2: türkiye cumhuriyeti'nde yasa yapıcı mercii, yasama organı tbmm'dir. ortada bir kanun var ve memnun değilseniz bunu değiştirecek mercii meclis. yazarsınız bimer'e cimer'e 15 senede ihale kanununu onlarca kez değiştiren, milletvekili maaş artışlarında tek yürek olan hükümetin milletvekilleri meclis çoğunluğuyla kanunu çat diye değiştirir. hatta neredeyse 2 senedir tbmm'ye , milletin vekillerinin iradesine bile gerek duyulmuyor, khk ile bir gecede ne kanunlar çıkıyor değişiyor. istiyorsanız sizi bir nebze koruyan bu kanunu değiştirin ama bu ülkede sözde dini bütün diye fetö'ye hocaefendi diye kanan milyonlar varken, gene dinibütün laflar ediyor diye güvenip çiftlikbank'a milyonlarını kaptıran onbinler varken (ki ikisi de sarıksız, cübbesizdi) ıı. mahmud döneminden beridir devletçe sadece ruhban sınıfına ait bir simge olarak imtiyazlı verilen sarık ve cübbeyi çarşıdan pazardan alıp insanları dinibütün diye dolandıranların sonunu alamazsınız. sonra "kandırıldık. devlet bize yardım etsin" diye ağlamayın ama.
  • ya orası hava limanı.her yerde sakallı cübbeli adam olmaz orada olabilir. hatta papaz, yöresel kıyafetli kabile üyesi vs.her milletten insan yöresel kıyafetleri ile orada bulunabilir. ben şahsen acayip kıyafetli kişiyi hava limanında görsem garibime gitmez. araplar da beyaz kıyafetlerle biniyor uçağa
  • havalimaninda hep pozitif ayrimciliga alismis islâmci zirildamasi. öf yemin ederim gina geldi islamcinin bitmek tukenmek magduriyetinden. sorulari sordugunuz sari cicek size hep "kanayan gul olun" mu dedi? hepiniz satafat, ayrimcilik icinde, torpilin gobeginde yasiyorsunuz. tamam iste istediginiz oldu, her yer tayyip, her yer imam hatip dolar 4, euro 5, tarim bitti, kadinlar tiyatro sahnelerinden indiriliyor. hayalini kurdugunuz "sey"e her gun bir adim daha yaklasiyorsunuz, daha ne istiyorsunuz yani? azcik bi susun ya. kafa bizimki de kafa. sisti. zirlamaniz aglamaniz bitmedi daha.
    bunu yapan insanlarin destekcileri kalkip hâlâ "herkes icin adalet" falan diyor haahah ölürsün yaaa... islâmcinin herkes icin adaleti, kendi adalet topuzunu eline gecirinceye kadardir be canim. bunlar icin bu kadar idealizm kasmaya gerek yok.
  • kadının yaptığı davranış ve sahip olduğu ideolojiden bağımsız olarak, bu olayın bu şekilde haberleştirilmesi en hafif tabirle terbiyesizliktir. kullanılan haber dili, provokasyonun dik alasıdır. ayrıca başlığın "laikatak nöbeti" şeklinde açılması ve altındaki girdilerin de kadın tek başına "laiklik"i temsil ediyormuşçasına yazılması da yine büyük bir terbiyesizlik ürünüdür.

laiklik, 1923 yılında kurulan cumhuriyetin, yönetim ve idare şekli olarak osmanlı imparatorluğu'ndan ayrılmasını sağlayan en önemli kavramlardan biridir. laiklik eğer bu ülke kültürünün dokunulmazlarından biri olmasaydı, 2018 yılında muhafazakar kesmin, karşıt kutuptaki kesme yönelttiği hakaret ve suçlamalar devlet eliyle daha da meşru bir hale gelebilirdi. bu nedenle, hala bu ülkede laikliği hatırlayan ve hatırlatan kişileri "laikatak hastası" gibi yakıştırmalarla anmak, kendini bilmezlikten başka bir şey değildir.

başta da bahsettiğim gibi. bu girdiyi bu olay özelinde yazmıyorum. bu olay ve kadının tutumu hakkındaki yorumumu okumaya değer bulmuyorum çünkü bu başlık altında biriken liberalizm sevdalılarını. liberalizm kesvesi altında hissettirilmeden uygulanan faşizmi çözümleyemeyecek kadar analiz kabiliyetinden ve düşünme yetisinden uzak insanlarla kavramsal bir tartışmaya girmenin de aynı şekilde gereksiz olduğunu düşünüyorum.

yalnızca şunu söyleyeyim, olayda yaşanan anayasayı sesli şekilde okuma durumunu hakaret olarak algılayan bir zihin varsa, lütfen düşünmeden yaşamaya devam etsin, düşündüğü zaman iyi şeyler üretemiyor çünkü kafatasının içinde taşıdığı şey.
  • şükela entry'lere bakıyorum da ilk entry'lerde "bu olay atatürk sevgimi azalttı" diyen mi ararsın, "kemalizm işte budur, biz hep bunu dedik" diyen mi ararsın...

sözlük bitmiş beyler bayanlar. geçmiş olsun hepimize.

tanım, format falan da yok. çok da umrumdaydı artık amk.
  • bir twitter fenomeni vardı, her olayın iktidara yaramasına "akp vakumu" ismini vermişti çok hoşuma gitmişti. bu tip olaylar da neticede akp seçmenini konsolide eder başka bir şeye yaramaz. ayrıca kılık kıyafette dayatmada bulunan bir kanun olmamalıdır. sizden olmayanın da şahsi haklarına saygı duymazsanız o da size duymaz ve bu kavga sürüp gider.
  • aktrollerin kendi kendilerince yazip fav ladigi entry leri iceren bir adet konu basligi.
  • "laikatak nöbeti" ifadesi ile ne kastedildiği bile belli değil, ve yazım yanlışı da var ifadede.
    haberdeki videonun başlarında sarıklı adam "sen demokratik misin?" diye soruyor kadına. kilit nokta burası bence. demokratik isen her şeye müsamaha göstereceksin. oysa aynı soruyu adama soracak olursan, "ben demokratik değilim, müslümanım, dinim bunu emrediyor" diyerek senin özgürlüklerini gözünü kırpmadan kısıtlayabilecek.
    mesela yarın bir gün, farklı şartlarda yönetilen bir yerde mini etek giyen bir müslümana, başını örtmeyen bir müslümana, kendince, toplum tarafından cezalar verilebilecek. ve bu yapılırken kimsenin ağzından demokrasi kelimesi bile çıkamayacak.
    bizlerin demokrasiyi anlayış ve yaşayış şeklimiz çok farklı maalesef. kendi kuyruğunu yutmaya başlayan yılan gibi, demokrasi de kendisine yutturuluyor malum çevreler tarafından. demokrasiyi koruması gereken kurumlarımız maalesef güçlü ve etkili değil. o yüzden ciddi sıkıntılar yaşıyoruz ve daha fazlasını da yaşayacağız.
    daha geçenlerde artuklu üniversitesi rektörü ahmet ağırakça’nın hazırlattığı ilahiyat ansiklopedisi’nde, `:“kâfirlerin uydukları islâm dışı ideolojilerin doğru olduğuna inanmak; anıt, mezar ve ölülere tapınmak; yahudilik, hristiyanlık, komünizm, kapitalizm, demokrasi, sosyal demokrasi vb. şirk düzenlerini doğrulamak. allah teâlâ, bunların hepsinin küfür olduğuna hükmetmiştir. buna göre bunların küfür olduğunu kabul etmeyen, kuran’ı, sünnet’i ve icma’ı yalanlamıştır. müslüman olduktan sonra, bu şekilde düşünmeye başlayan kimse irtidat etmiştir.” "müslüman’ın irtidadı; görülmesi, duyulması, itiraf etmesi veya iki âdil müslüman tarafından şahitlik edilmesi hallerinde sabit olur. mürtedin cezası, eğer tövbe etmezse öldürülmektir. mürtede had uygulanmadan önce, tövbe edip islâm’a dönmesi telkin edilir. fakat bunun ne şekilde uygulanacağı hakkında ihtilaf vardır. alimlerin çoğunluğunun görüşüne göre, üç defa tövbe etmesi istendikten sonra öldürülür."` ifadeleri yer aldı. hadi çık işin içinden çıkabilirsen.
  • gene beni ikilemde bırakan olaylardan bir tanesi. ilk önce özürlükçü damarımla olaya bakıyorum ve diyorum ki: "evet saçma sapan, estetik dışı bir kıyafeti var adamın ama kime ne ki? kadın durduk yere olay çıkarmış, milleti germiş. adama ayıp edilmiş."

ama sonra adamın sünni müslüman olduğu ve dinden çıkanın öldürülmesi gerektiğini savunduğu aklıma geliyor ve sonra beynim yanıyor.
  • artık kanun okumayı dahi saldırı olarak algılayıp mağdur olanları gösteren olay. ilgili kanuna göre yapılan eylem suçtur. ve bunun da sebebi ahmakların sandığının aksine kılık kıyafet değildir. baş örtüsü giymek özgürlüktür fakat sarık ve cübbe bir üniformadır.
    bu kıyafet devletin görevlilerinin kıyafetidir ve bu kıyafeti giyen kişi devleti temsil etmek zorundadır. bu bir üniformadır ve bu üniformanın sorumluluğu vardır. dolayısıyla isteyen asker, polis veya din adamı üniformasıyla gezemez.
    ha bu ahmaklara göre devlet bu yasayı kaldırsın demek çok basittir. sonrasında olacakları düşünmekten aciz bunlar. sokakta çıkacak din temelli kavgaların, zira yahudi ve hristiyanlar da kendi kıyafetlerini giyecekler, 'ben imamım ve falanca camii'ye yardım topluyorum' diye insanları tokatlayacak olanların sorumluluğunu alırlar. 'allah' diyerek burada milyonlarca lira tokatlıyor insanlar da, ki yakın örnek tosuncuk, kendine imam diyen ne tokatlar siz bir de bunu düşünün. gerçekten kafanız bu kadar sığ iken bu yaşa nasıl geldiniz, bu bir tez konusu.
    koca devlet yıllardır kaldırmıyor bu kanunu, çünkü bu kanunun kaldırılmasının vebali büyük olur.
    ayrıca birileri de 'bu ülkenin gerçek sahibi biziz' diye goygoy yapmış. itiraf ediyorum çok güldüm. bu ülke atatürk ve silah arkadaşlarının türk milleti ile beraber kurduğu ülkedir ve bu ülkenin sahibi sadece türk milleti'dir. gerisi ancak ve ancak goygoy olur.
hesabın var mı? giriş yap