• ışık hızında gidebiliyorsa sadece 1 saniye çalışmış demektir. fazla düşünmeyin.
  • 1. viteste 300 bin km yapmış araba mi yoksa 5. viteste 300 bin km yapmış araba mı olduğunun büyük önem arz ettiğini düşündüğüm arabalardır.
    örnek vermek gerekirse;
    istnabul trafiğinde sabah ve akşam işe gidip gelirken kullanılan ve yoğun trafikle haşır neşir olan bir araç ortalama olarak 2. viteste gidiyordur. 4 ve 5. vitesleri çok nadir görür bu tip araçlar.
    şimdi hesap yapalım.
    2. viteste saate 20-30 kilometre hızla giden bir araç* ortalama 2000 devir/dakika yaptığını varsayarsak bir saatte 30 km lik mesafe gittiğine göre ve dakikada 2000 devir yapıyorsa saatte* (60*2000=120.000 devir) yapmış olur.
    şimdi 30 kmde 120 bin devir yapan şehir içi aracı 300 bin km'de (10.000*120.000=1.200.00.00=1 milyar 200 bin devir)
    şimdi bunu şehir dışında yoğun kullanılan ya da istanbul gibi yoğun trafik olmayan şehirlerde çoğunlukla 4 veya 5. viteste giden bir araçla hesabımızı tekrar yaparsak
    4. viteste ortalama 70-80 km gidiyorsa ve buna göre saatte 70 km ye göre hasaplayacak olursak.
    70 kmde (60*2000=120.000 devir) ve 300 bin kmde (4,286*120bin=514.320.000=514milyon 320bin devir) *

şimdi karşılaştırmamızı yapalım.
    300 bin km yol yapmış bir araç bunu
    şehir içinde yapmışsa: 1.2 milyar devir ile
    şehir dışında yapmışsa: 514 milyon devir ile yapmış oluyor.
    buradan hareketle rahatlıkla diyebiliriz ki,
    şehir içi 300 bin yapan bir araç ile şehir dışında 600 bin yapmış bir araç hemen hemen aynı motor aşınmasına sahip olacaktır.
    hatta şehir dışında gitmiş olan aracın eğer yüksek devir ve hararette uzun süre kullanılmadıysa motor aşınması daha bile az olabilir.
    sonuç: kilometre hiç bir şey ifade etmez. aracın genel haline bakın, yaşlılık belirtileri * * ve buna göre karar verin.
    300 bin altı araç alayım derken şehir içinde 280 bin yapmış aracı alıp şehir dışında 350 bin yapmış aracı kaçırmayın.
  • (bkz: mercedes benz e200 kompressor avangarte)

motor daha yeni açılıyor yahu!
  • bazı ülkem şoförlerine göre hiç bir araç.

1. örnek : adama göre 80000-90000 km'nin üzerinde dizel araba alınmazmış, 90000 km'de dizel motor bitermiş. yarım saat multijet ve multijet 2 teknolojisini, tık demeden 600000-700000 km yapan dizel taksileri, hyundai'nin sorunsuz dizel motorunu, hdi teknolojisini anlattım adamın verdiği tepki şu. "dedem oto tamircisiydi 80000 in üzerinde dizel araba alınmaz diyor"
    30-40 sene öncesi ile günümüzün motor teknolojisini kıyaslayan adama hiç bir şey denilmez ve facepalm moduna girilir.

2. örnek : araba alım satım işiyle uğraşan bir arkadaşa 912000 km'deki 2006 model fiat albea gösterilir. amaç motorun ne kadar dayanıklı olduğunu göstermektir. adam aracı görür görmez ellerini ovuşturarak "abi bu araç 11.200 etmez en fazla edeceği 7-8 milyar"
    adama göre 2. el araba = sıcak para olduğu için umrunda mı motor teknolojisi.

3. örnek : bütçe azdır ve 90 model civarında araç bakılacaktır. çevreden gelen tepkilerden birisi "abi 70000 km civarında olsun araç"

4. örnek : 290000 km'de mercedes ilanına bakılmaktadır. araç hakikaten temiz durmaktadır. ama kimse araca bakmaz gelen tepkiler "oooo 290000 de araç mı olur kesin motoru bitmiştir bunun"

işte ben, kilometre takıntısı olmayan biri olarak galerilerin deli gibi km düşürmelerini çok iyi anlıyorum. zira bu ülkede isterse 30 yaşında olsun aracın 120-130 binden fazla olmaması bekleniyor. adam sözde 90000 km'de araç alıyor, 3-4 bin km gitmeden araç motor istiyor sonra "yaaa nasıl olur bu araba 90000 deydi daha"

gerçi 2. el aracı yatırım olarak düşünen bir ülkeden ne beklerim ki
  • amerika'da yapılan araştırmaya göre en uzun süre kullanılan araçlar aşağıdaki gibi:

(türkiye'de satılan modeller)

honda accord
    toyota camry
    toyota corolla
    jeep grand cherokee
    honda civic
    honda cr-v
    toyota rav4
    hyundai elantra
    nissan rogue (x-trail)
  • (bkz: hyundai accent) ama era olanından, blue almayın elinizde kalır, onun motoru farklı

bu arkadaştan bir adet bende var, 10 yaşında ve 250.000km'de. 4 yıl önce 170.000km'de aldım. anladığım kadarı ile bana kadar sanayide bakılmış, ben de ilk yıl sanayide bakımını yaptırdım, 3 yıldır yetkili serviste bakım yaptırıyorum. şimdiye kadar hiçbir sorunu olmadı.

bunu kullanan taksicilerler konuştuğumda, accent era motorunun çok rahat 500.000 km'i gördüğünü, iyi bakılırsa 1.000.000'e kadar çıktığını söylediler.

ankara'da taksilerin 80%'inin accent era olmasının en önemli sebebi bu.
  • ikinci el bir aracın 300bin km'de alınmaya değer olup olmadığını tek başına markası belirlemez. hepsinden önce 300bin km'ye kadar geçmişte nasıl kullanıldığı belirleyici olmalıdır.
  • mercedes dışında yanıta sahip olmadığını düşündüğüm soru.
  • 1.000.000 km otomatik şanzıman garantili bir mercedes ya da 70 model bir volvo olabilir.
  • mercedes benz actros 1844
hesabın var mı? giriş yap