• görsel
    valla rezalet gibi rezalettir.
    varın bir yol anlatayım size de, siz de diyin bana rezalet miymiş değil miymiş acaba

her şey, kurumsaldır diye güvenerek mart ayı içerisinde, ben, eşim ve iki bebemiz için tatil arayışımızı, jolly tur firması üstünden sonuçlandırma hatamızla başladı.
    keşke mahalle arası çırçır sehayat ve turizm acentesinden falan alsaymışız. kesin daha kurumsal olurmuş aq.

erken rezervasyon kampanyasından faydalanıp, haliç park otel'den tatilimizi aldık.

sonra malum pandemi dönemi... ay nolacak bizim bu tatil falan derken birgün telefon acı acı çaldı.
    arayan jolly tur müşteri temsilcisi idi. haliç park otelinin bu sene açılmayacağını bize üzülerek bildirdi ve bunun yerine bize tatil çeki vermeyi önerdi. elbette ki tüketici hakkım olarak, kabul etmedim. iptal işlemi yapalım dedim. tamam dediler.

bu görüşmenin ardından bir haftayı aşkın zaman geçti, ne bi iptal, ne bi arayan, ne bi soran...
    ben dedim bare bi arayayım şu müşteri hizmetlerini
    aaaaa.. ara ara kapı duvar...
    üç beş ivr anonsu, üstüne aman efnm şöyle yoğunuz böyle yoğunuz anonsu.
    siz telefonunuzu bırakın arayalım anonsu.

tabii ki aramadılar! ya ne olacağidi!

twitterda yazınca, dönüş aldım erhamdürü....

arayan hanımkızımız da ilgili otelin bu sene açık olmayacak olması hasebiyle, tatilimizin iptal olduğunu, içinde bulunduğumuz pandemi dönemi nedeniyle de, bakın burası çokomelli, bugüne dek (hiç gitmeyecek olduğum bu tatil için) ödediğim rakamın iadesi ile ilgili hiiiiiçbişi söyleyemeyeceklerini!, iadenin nasıl ne zaman yapılacağına dair bir netlik olmadığını, hatta kartıma yansımaya devam eden taksitlerin de (hiç gitmeyecek olduğum bir tatil için) yansıtılmaya devam edeceğini, gaaayet rahat, pervasız ve fütursuzca dile getirdi.

içinde bulunduğumuz olağanüstü hal, koşullar, turizm firmalarının etkilenmesi falan birsürü zırvadan sonra, koca bir elde var sıfır!

kurumsal diye güvendiğimiz, türkiye seyahat acenteleri birliğinin 3001 kayıt nolu üyesi jolly tur, iptal ettiği bir tatil için ödediğimiz rakamı cebren gasp etti!
    üstüne yattı!
    dahası, ben bu ay da, sonraki ay da, bana sağlanmayacak olan bu tatil hizmetinin taksitlerini ödemeye devam edeceğim!

çünkü ben kıçıkırık bi çekirdek aile olarak, koskoca jolly tur patronlarının etkilendiği bu olağanüstü pandemi hali mal kaybını, kendim şahsen üstlenmek zorundayım!
    adamlar çok etkilendi canım!

bu şekilde iade edilmemiş eminim ki milyonları bulan rakamları, 3 ay daha ellerinde tutup da iade etseler, siz düşünün o aradaki kur yahut faiz rantını.

vallahi rezalet başlığı açsam mı açmasam mı tereddütteydim.
    ama biraz kurcalayınca neti, bu duruma düşürülmüş çok fazla insan olduğunu da görüp açayım başlığı dedim.
    şimdi siz diyin bana bu bir rezalet mi değil mi!

bir gün sonra editi: bugün firma tarafından arandım. iademin en geç 14 işgünü içerisinde yapılacağının sözünü verdiler. göreceğiz...
    iki gün sonra editi: bugün bankamda açık provizyona düşmüş iade işlemi. yani karta yarın öbür gün yansıyacak belli ki. keşke ben bu hakkım olan iadeyi bu kadar telefon görüşmesi ve taaa buralarda başlık açarak carlamak zorunda olmayarak alsaydım.
    keşke muz cumhuriyetinde yaşamasaydık da, kurumsal olduğunu düşündüğüm bir firma, paramın iadesini zorlaştırmak yerine tatilimi iptal ettiği için binbir özür dileseydi.
    gerçek bir kurumsallık ve ideal bir dünya bunu gerektirirdi. netekim bu cümleleri de birebir kurdum buradaki entry i görüp de arayan jolly tur yetkilisine. ha kendisinin de bi suçu yok. hele ondan önce konuştuklarımın hiç de suçu yok. garibimlere çiziyolar sınırları. veriyorlar konuşulması gereken texleri... naapsınlar ki.
    neyse arkadaşlar destekler için teşekkürler.
    şahsi açımdan tatlıya bağlandı, bu ve benzeri sorunları bu veya diğer firmalarla yaşayan herkese çözüm diliyorum
  • bu rezalet degil, nitelikli dolandiriciliktir. hatta soygundur.
  • şehirlerarası yolculuklar başladı diye tur bakıyordum. bu rezalet sayesinde nereden tur satın almayacağımı artık biliyorum.

puanım 10/10.

not: tura benle birlikte gelmek isteyen yazarlar yeşillendirsin.
  • rezalet gibi rezalet. buna puanim 10 kanka. bu tur durumlarda hemen tuketici hakemine basvurmak lazim, anca onlar hakkindan gelir bunlarin. oyle alismislar ki milleti duduklemeye! en yakin zamanda magduriyet giderilir umarim.
  • (bkz: hırsız var)
    bundan sonra 100 tl'ye 2 kişilik maldivler seyahati verse gidilmez. en hafif tabirle merdivenaltı, amatör ve şark kurnazı olduğunu açıkça gözler önüne sermiş jolly tour. daha fazlasını söylemek içimden gelse de yeri değil.
    rezalet puanım 10/10.
  • pandemi sürecinde fırsatçılık yapan bir firmanın açtığı rezalet. benzer bir sıkıntıyı ben de yaşadım. iptal olan 21 mart'taki fideles konseri için aldığım üç biletin ücreti hala iade edilmedi. firma son iki aydır üç maymunu oynuyor.

neyse bu başlık sayesinde tur firmalarına güvenilmeyeceğini anlamış olduk. zaten bu pandemi sürecinde otel tatili sakat.

fırsat bulursam bu yaz scooter'ımı arkaya atıp yıllardır ertelediğim ege turunu yapacağım. katılmak isteyen sözlükçü varsa yeşillendirsin.
  • turist olarak tavsiyem, ey tur firmaları! bu erken rezervasyon kampanyalarını yapmaktan vazgeçin. çıkarttığınız sorunların çoğu burdan çıkıyor. bikaçbin az müşteri adeti yapın ama zamanında, en fazla bi hafta sonraya tur satın. yoksa iade talebi gelince gelip ağlamayın.
  • jolly tur kendine verilen hakkı kullanmaktadır. uçak firmaları "uçuş yasağı kalktıktan sonra 60 gün içinde iade ederiz" falan gibi bir şeyler diyordu bir ara.

devlet bu turizm ve havayolu şirketlerine öyle esnek davrandı ki, siz olsanız o şımarıklıkla "hahaha öptüm kib bye" bile dersiniz kapatırken.

o para iade edilecek. ama tur şirketleri önce devletin izin verdiği müddetçe güzelce işletip faizlerini değerlendirecekler. siz birikiminizi harcamışsınız, başka yere mi gerekti, hiç önemli değil.

lakin iptal sigortası aldıysanız, o şekilde çok daha hızlı paranıza kavuşabilirsiniz. varsa onu kullanın derim

edit: iptal sigortası varmış, ama pandemi var diye bu sigortayı da geçersiz sayıyorlarmış.
  • burada mağduriyetin asıl kaynağı devlet. turizm sektöründeki şirketlere iade konusunda esneklik sağlandı, onlar da bunu sömürüyorlar tabii.
  • sadece sizin değil başka insanların da parasını sigorta ettirmelerine rağmen iade etmeyen firma. bir arkadaşım sırf takındıkları tavır yüzünden belki tatil parasından daha çok para bile harcayacağını düşünerek mahkemeye verecek, bir avukat ile görüşüyor şu an.
hesabın var mı? giriş yap