new york film eleştirmenleri birliği *
-
new york bazlı gazete ve dergilerdeki film eleştirmenlerinin oluşturduğu birlik. her yıl aralık ayında verdikleri eleştirmen ödülleri, los angeles film eleştirmenleri birliği'ninkiler ile birlikte en önemsenenlerden.
http://www.nyfcc.com/ -
bu senenin en iyilerini seçmişler. liste şöyle:
en iyi film: milk
en iyi yönetmen: mike leigh, happy-go-lucky
en iyi aktör: sean penn, milk
en iyi aktris: sally hawkins, happy-go-lucky
en iyi yardımcı aktör: josh brolin, milk
en iyi yardımcı aktris: penelope cruz, vicky cristina barcelona
en iyi senaryo: jenny lumet, rachel getting married
en iyi sinematografi: anthony dod mantle, slumdog millionaire
en iyi animasyon: wall-e
en iyi ilk film: frozen river, courtney hunt
en iyi yabancı film: 4 months, 3 weeks and 2 days
en iyi belgesel: man on wire
not: karşılaştırma olması adına 2008'in los angeles film critics association (lafca) ödüllerinin listesinin olduğu linki de ekliyorum. (en iyi film olarak wall-e'yi seçmişler!)
http://www.lafca.net/years/2008.html -
2012'nin en iyilerini sectmisler.
en iyi film
zero dark thirty
en iyi yönetmen
kathryn bigelow (zero dark thirty)
en iyi erkek oyuncu
daniel day-lewis (lincoln)
en iyi kadın oyuncu
rachel weisz (the deep blue sea)
en iyi yardımcı erkek oyuncu
matthew mcconaughey (bernie and magic mike)
en iyi yardımcı kadın oyuncu
sally field (lincoln)
en iyi senaryo
tony kushner (lincoln)
en iyi görüntü yönetimi
greig fraser (zero dark thirty)
en iyi animasyon
frankenweenie
yabancı dilde en iyi film
amour
en iyi belgesel
the central park five
en iyi ilk film
how to survive a plague
http://bantmag.com/news/?p=19446 -
2013'ün kazananlarını belirlemiş olan birlik.
en iyi film: american hustle
en iyi erkek oyuncu: robert redford, all is lost
en iyi kadın oyuncu: cate blanchett, blue jasmine
en iyi yönetmen: steve mcqueen, 12 years a slave
en iyi senaryo: eric singer ve david o. russell, american hustle
en iyi yardımcı kadın oyuncu: jennifer lawrence, american hustle
en iyi yardımcı erkek oyuncu: jared leto, dallas buyers club
en iyi görüntü yönetimi: bruno delbonnel, inside llewyn davis
en iyi belgesel: stories we tell
en iyi ilk film: fruitvale station
yabancı dilde en iyi film: blue is the warmest color (fransa)
en iyi animasyon: the wind rises
özel ödül: frederick wiseman -
2017'nin kazananlarını açıkladılar.
film: lady bird
yönetmen: sean baker | the florida project
erkek oyuncu: timothée chalamet | call me by your name
kadın oyuncu: saoirse ronan | lady bird
yardımcı erkek oyuncu: willem dafoe | the florida project
yardımcı kadın oyuncu: tiffany haddish | girls trip
senaryo: phantom thread | paul thomas anderson
görüntü yönetimi: mudbound | rachel morrison
animasyon: coco
yabancı film: bpm (beats per minute)
ilk film: get out | jordan peele
belgesel: faces places
özel ödül: molly haskell
http://www.oscarboy.com/…7/11/30/nyfcc-odulleri-17/ -
84. edisyonun kazananlarını açıklamışlar.
http://www.oscarboy.com/…8/11/29/nyfcc-odulleri-18/
en iyi film: roma
en iyi yönetmen: alfonso cuarón | roma
en iyi erkek oyuncu: ethan hawke | first reformed
en iyi kadın oyuncu: regina hall | support the girls
en iyi yardımcı erkek oyuncu: richard e. grant | can you ever forgive me?
en iyi yardımcı kadın oyuncu: regina king | if beale street could talk
en iyi senaryo: first reformed | paul schrader
en iyi görüntü yönetimi: roma | alfonso cuarón
en iyi yabancı film: cold war
en iyi animasyon: spider-man into the spider-verse
en iyi belgesel: minding the gap
en iyi ilk film: eighth grade | bo burnham
özel ödül: david schwartz -
86. edisyonun kazananlarını açıklayan film eleştirmenleri birliği.
en iyi film: first cow-kelly reichardt
en iyi yönetmen: chloe zhao-nomadland
en iyi erkek oyuncu: delroy lindo-da 5 bloods
en iyi kadın oyuncu: sidney flanigan-never rarely sometimes always
en iyi yardımcı erkek oyuncu: chadwick boseman-da 5 bloods
en iyi yardımcı kadın oyuncu: maria bakalova- borat subsequent moviefilm
en iyi senaryo: eliza hittman-never rarely sometimes always
en iyi görüntü yönetimi: shabier kirchner-small axe
en iyi yabancı film: bacurau
en iyi animasyon: wolfwalkers
en iyi belgesel: time
en iyi ilk film: radha blank-the forty-year-old version
özel ödül: kino lorber ve spike lee
https://www.indiewire.com/…2020-winners-1234605471/ -
bu sene en iyi ilk film ödülünü aftersun'ın; en iyi animasyonu ise marcel the shell with shoes on'un aldığı tören. kazananları takip etmek için şuraya göz atabilirsiniz. *
film tár
yönetmen s.s. rajamouli | rrr
erkek oyuncu colin farrell | after yang & the banshees of ınisherin
kadın oyuncu cate blanchett | tár
yardımcı erkek oyuncu ke hey quan | everything everywhere all at once
yardımcı kadın oyuncu keke palmer | nope
senaryo the banshees of ınisherin | martin mcdonagh
görüntü yönetimi top gun maverick | claudio miranda
uluslararası film eo
animasyon marcel the shell with shoes on
belgesel all the beauty and the bloodshed
ilk film aftersun | charlotte wells
ek. karinca beli iş bu entrye eklenen türkçe içerik için umur çağın taş'a (oscar boy) teşekkür eder ve saygılarını sunar. -
89. edisyonun kazananlarını açıklayan film eleştirmenleri birliği.
https://www.oscarboy.com/…/11/30/nyfcc-odulleri-23/
en iyi film: killers of the flower moon
en iyi yönetmen: christopher nolan | oppenheimer
en iyi erkek oyuncu: franz rogowski | passages
en iyi kadın oyuncu: lily gladstone | killers of the flower moon
en iyi yardımcı erkek oyuncu: charles melton | may december
en iyi yardımcı kadın oyuncu: da’vine joy randolph | the holdovers
en iyi senaryo: may december | samy burch, alex mechanik
en iyi görüntü yönetimi: oppenheimer | hoyte van hoytema
en iyi uluslararası film: anatomy of a fall
en iyi animasyon: the boy and the heron
en iyi belgesel: menus-plaisirs – les troisgors
en iyi ilk film: past lives | celine song
ekşi sözlük kullanıcılarıyla mesajlaşmak ve yazdıkları entry'leri
takip etmek için giriş yapmalısın.
hesabın var mı? giriş yap