• aradaki fark şudur; ona dünyada konuşabilen herkes ismiyle hitap edebilir, ama o sadece bir kişinin abisidir ve ona abi deme hakkı teorik olarak sadece size aittir; bunun anneye veya babaya ismiyle hitap etmekten farkı yoktur, sadece kendinizi diğer insanlarla aynı kefeye koyup aranızdaki kan bağının yarattığı sıcaklığın üzerine bir bardak soğuk su dökmüş olursunuz.
  • birisinde "neea ?!" diye bir cevap duyarsınız, birisinde de duvara çivilenirsiniz.
  • odevde yardim istemek vs. verdigi borc parayi geri istemek arasindaki farktan cok farkli degildir.
  • abi, dünyadaki en yakınınıza, en özel hitap şeklidir. hiçbir isim bunu yerini dolduramaz.
  • birinde başı sıkışmıştır, işi düşmüştür - durumdan faydalanılarak fuzuli işler yaptırılır, bakkala gönderilir.
    birinde havalanmıştır, artistleşmiştir - havası alınır, dünya itinayla zindan edilir.
  • deneme gerektirecek bir mevzu..

- abi ceketini bu akşam ben giyebilir miyim?
    - sigid git lan! bacaksız!

hımm.

- taner, ceketini bu akşam ben giyebilir miyim?

pekala..

- taner yıldırım, ceketini bu akşam ben giyebilir miyim?

yoksa?

- abi saat kaç?

tahmin edildiği gibi.
  • 'kalk bana su getir' diyalogları ile kurulu bir abi-kardeş ilişkiniz varsa isterseniz ismi ile hitap edin veya ne derseniz deyin yine abinin* dediği olur.fark yoktur.siz yine evde su getirmeye mahkum kişisinizdir,küçükken gerçekten beni çingenelerden mi aldılar acaba sorusunu zihninizde tekrarlamaya neden olabilir bu durum.her şey normaldir bu aşamada.
  • abi ya da ağabey sıfatları statü katar elbette, mesafe koyar ister istemez. mutlak samimiyet, yüzde yüz bütünlüğe engeldir. ismiyle hitap etmek yakınlık, samimiyet göstergesidir. aynı seviyede olduğunuzun ifadesidir. abi yerine isimle seslenmek kompleksten değil, samimiyetten ileri gelir.
  • biri ataerkilliktir, diğeri medeniliktir.
  • biri özeldir digeri siradan...
hesabın var mı? giriş yap