şükela:  tümü | bugün
 • helvasını en az yedi kişinin karıştırması gerekir, karıştırırken de dilek tutulur. eğer dilek gerçekleşirse, fazla bekletmeden o kişinin de bir acele bacı seansı düzenlemesi gerekir. bir de karıştıran insanların (ki tahmin edileceği üzere hepsi kadındır) adet dönemlerinde olmamaları gerekir.
 • bugün katıldığım helva ve pastasını yemekten başka bir şey yapmadığım olay. yapılan helvanın şekeriyle 1 yıllık glikoz ihtiyacımı karşılamış oldum. işin ilginci bu seansa katılıp helvayı karıştıran kadınların hiçbirinin fazla şekerden konuyu açmamasıydı. sanırım karıştırma,dua etme ve şeker katma işini yaparken transa geçilmiş ve şeker abartılmıştı. hadi dileğim olur böyle bir seans düzenlemek zorunda kalırım korkusundan helvayı karıştırma tekliflerine hayır cevabı vermek zorunda kaldım.
 • eskilerin bildiği, günümüz gençlerinin dersler çıkarması gereken dini hikayelerden biri. ben de bir birkaç gün öncesine kadar bilmiyordum. bir yerden iş görüşmesine çağrılınca anneannem "sana bi helva yapiyim, hatim indiriyim" dedi. bir de ekledi, "aceleci bacı irmik sever.". ben de güldüm tabi ama gülmemle ayarı yiyip anneannemin gönülden inandığı aceleci bacı'nın mucizevi hikayesini dinlemem bir oldu.

  "bir yerlerde eskiden çok zengin ama kötü niyetli bir kadın bir de onun çok saf ve iyi hizmetçisi varmış. zengin kadın çok dindarmış hizmetçisi de buna özenirmiş. ev sahibi kadınla birlikte dualar okumak kaynaşmak istemiş hizmetçi bir gün. ancak buna hemen karşı çıkan kötü kadın sen anca tuvalette edebilirsin duanı demiş. hizmetçi de hiç şikayetçi olmadan tuvalete gidip orlarda harıl harıl dua etmeye başlamış (sanki bu tuvalette dua işi ananemin uydurması gibi ama neyse çok deşmedim.). bu esnada evin erkeği hacca gitmiş tavaflar ediyormuş. o hacdayken bir gün irmik helvası yapılmış evde. evin hanımı kocasının helvayı ne kadar çok sevdiğini anlatıp burda olsaydı da yeseydi helvadan diyormuş. sonra hizmetçi komşulara helva dağıtmaya çıkmış ve eve dönmemiş. yakın bir zamanda hacdan dönen kocanın elinde o günkü helva tabaklarından biri varmış. (buradaki anane heyecanı olağanüstü). meğer hizmetçi bacı helvalardan sonuncusunu hacca gidip evin erkeğine vermiş. bu hızından dolayı hizmetçiye aceleci bacı denmiş. kötü ev sahibesinin tuvalete layık gördüğü hizmetçi mekkede ibadetin allahını yapmış. o zamandan sonra ne zaman irmik helvası yapılsa aceleci bacı ruhuna sübhaneke ve gülüvallah okunurmuş."

  anneanneme söz vermişim cuma gelirim diye, unuttum. o gün aceleci bacı helvası yapmış kadıncağız, beni beklemiş. bugun neden gelmedin diye söylendi gittim yedim afiyetle az bir şey kalmış helvadan. bir kısmını da kuşlara yedirmiş adet öyleymiş. helvayı yedikten sonra ananem son bir uyarıyla bu konuyu kapattı: " bir daha böyle bir şeye geç gelme, aceleci bacı hiç bekletilir mi?"
 • aslı acele bacı değil, aceleci bacıdır.

  cuma günü yapılır. ev sahibi dilek diler ve helvayı kavurmaya başlar. bu esnada helva başında yasin okunur. dileği olan diğer kadınlar da helvayı biraz karıştırır.

  yapılan helva sıcak sıcak yenir. ne kadar çok kişi yerse o kadar iyidir. ayrıca, helva çok güzel oldu komşum azıcık ver de eve çoluk çocuğa götüreyim denmez. zira, helva o evden dışarı çıkmadan tüketilmelidir.

  irmik değil, un helvası ile yapılanı makbuldür. en azından benim açımdan *
 • bugün arıza mıknatısı olduğumun kanıtıdır aceleci bacı. seçerek mi gönderiyorsun tanrım . aceleci bacı evliyaymış her işi acele acele yaparmış onun yüzü suyu hürmetine helva kavrulurmuş dilek dileyen helvadan yiyip dua edermiş helva tabağı 3 parmak üstünde tutulur eğer parmaklar tabağı çevirirse dua kabul olurmuş . yer amerika ! diyecek birşey yok ..... ver mehteri!
 • sabah sabah komşu bizde helva kavururken öğrendim bunun ne olduğunu. hayırdır dedim, dedi oğlum için. dedim ne zaman öldü amk? meğersem ales içinmiş. gidem de dondurma alam bari de sayısalı full çeksin helvadan dönenin kaşığı kırılsın. zati bu saatten sonra ya o yüksek lisansa girer ya da ben diyabete. ok yaydan çıktı her gece yeminler ediyorum.

hesabın var mı? giriş yap