• gündelik, kolay ve hızlı yemek tarifleri veren eski gazeteci yeni youtuber. bence yemek tariflerinden daha izlenilesi videoları ise yemek yapmayıp çeşitli konularda yaptığı araştırmaları, röportajları derleyip ortaya koyduğu işler, mesela:

why the turkey is named after turkey (and ındia)
    why billions of people won't eat pork (or why we don't know)
    how people kept stuff cold before refrigerators
    why rare steak is safe — but not rare chicken

bu tarz gazeteci kimliği ile aşçılığını harmanladığı videolar haricinde yemek tarifleri de iyidir. ben kendisinin tarzını jamie oliver'ın tarzına benzetiyorum özellikle de jamie'nin 15 minute meal programlarına. ikisinin tariflerinde de önemli olan o yemeğin ne kadar aslına uygun, taze malzeme ile ve doğru teknik ile hazırlanıp pişirildiği değil ne kadar lezzetli ve kolay olduğu. dolayısıyla ikisini de yemeğe hazır dilimlenmiş domates koyarken, konserve gıda kullanırken falan görebilirsiniz.

yok ben konserve falan kullanamam illa ki kendi domatesimi doğrayıp, pişirip sos elde edicem vs diyenler için joshua weissman ve epicurious kanalından tanıdığımız her şeyi sıfırdan kendi yapan chef frank'in kanalı olan protocooks var.

çırpılmış yumurta gibi basit yiyeceklerin bile detayına gireyim, pişirme tekniği, yemek yapmanın kimyasına dair şeyler öğreneyim derseniz ethan chlebowski var.

sırf yemek tarifleri yetmez ben biradan peynire oradan kombuchaya kadar her şeyin anlatıldığı bir kanal istiyorum derseniz pro home cooks var

yemek tarifleri ile işim yok ben yemek yapılmasını izlemeyi seviyorum, ambiyans ses kayıtları, sinematografik çekimler olsun derseniz alvin zhou var.

yemeklerden tatlılara oradan aperatiflere kadar geniş yelpazede yüzlerce tarifi (ve bence youtube'daki en güzellerini) kadife gibi ses, inside jokelar ve chef john'un şahane sunumu ile izlemek isterim derseniz (bkz: food wishes) (... and as always enjoooooy!)
  • akademik konularda uzmanlardan ve yayınlardan faydalanarak derli toplu bilgilendirici videolar çeken youtuber.

yemek tariflerinde gramajlar genelde oynar, takip etmesi de zordur.

ancak bu adam kadar, beslenme bilimi ve tarihi hakkında akademik yayınlar, proflar ve doçentler ile röportajlar ve deneyleri yapan ve bunları bu denli iyi aktaran başka kimse yoktur.
  • et yerine et kestiği tahtayı baharatlayarak yeni bir meme ortaya çıkarmış şahıs
  • r/vinegarlegisontheright
  • insanı yoran bir tarzı olan youtube. araştırmacılığı iyi zira adam gazeteci. ama bazen çok fark etmez yaa diye 50 işlemi eş geçiyor, temel mutfak becerilerini de çok umursamıyor. hani sadece kolayca ve basic seviye ugraşsız yemek yapmayı gösteriyor. araştırma videoları çok iyi ama tarif olarak vakit ayırıp daha iyisini yapmayı öğreten bir sürü kişi var.

(bkz: joshua weissman)
    (bkz: j. kenji lopez-alt)
    (bkz: binging with babish)
    (bkz: bon appetit)
    (bkz: food wishes)*

edit: oo alex the french guy cooking'i unutmuşuz.
  • barış özcan'ın tip olarak biraz daha genci.
  • ilk keşfettiğim andan beri hiç bırakmadan izlemekteyim bu adamı. kendisine alıştıktan sonra başkalarının yemek yapım videolarını izleyemez oldum.

2020 bitmeden 1 milyon aboneye ulaşacağını tahmin ediyorum. :)
  • adamın asıl mesleği gazetecilik. hatta bu alanda öğretim görevlisi.

fırınlanmış patates tarifini deneyin, sonra gelin bana teşekkür edin.
  • bence bu adamın en büyük farkı yaptığı bilimsel araştırmalar. birçok konuda özet bir şekilde makale analizi dinliyorsunuz.

kendisi aslında aşçı değil haberci. bu durum videolardan çok iyi şekilde anlaşılıyor. özetle izleyerek seviyoruz.
  • mutfakla ilgilenen herkesin kesinlikle videolarına göz atması gereken kişi. normalde akademisyen olan bu abimiz youtube mecrası üzerinde yemek tarifleri vermekte aynı zamanda bu yemek tariflerinde genellikle dünyanın her mutfağında geçerli olan şehir efsanelerini de bilimsel açıdan ele alarak teste tabi tutar. videoları açık ve nettir, malzeme ve metod harici tırıvırı ile uğraştırmaz. özetle youtube'un nadir kaliteli kişiliklerindendir.
hesabın var mı? giriş yap