şükela:  tümü | bugün
 • cerrahpaşa tıp fakültesinin yanında bulunan,adli tıp çalışmalarının yapıldığı yer.
 • ismi duyulduğunda hayırlı bişi olmadıgını anlarsınız. çogu zaman bir otopsi işlemi için agza alınır. yada kaya bey* olayında da tanık oldugumuz gibi tecavüz edilip edilmediğini bi şekilde -ne şekilde- tesbit eden kurum.
 • bulunduğum iki saat boyunca morguna en az beş adli vakanın geldiği kurum.
 • izmir'dekinde 16 tane baba adayi olan bi kadina ve dna testi icin kan alimi sirasinda uzerine sicrayan kan yuzunden doktorun uzerine neredeyse saldiracak olan bi katil zanlisina 10 dakika arayla bizzat sahit oldugum, kapisindan iceri girdiginiz gunden itibaren kadavrali ruyalar gormeye basladiginiz, herseye ragmen deliler gibi calismak istedigim ve sirf bu yuzden mezun olduktan sonra tekrar oss'ye girip biyoloji falan okumayi goze alacagim yer.
  (usenir ve 2 ay sonra vazgecerim muhtemelen ama hayali bile guzel)
 • adli tıp uzmanı olmak isteyen bir doktorun gördükten sonra adli tabip olmayı bırakın doktorluktan vazgeçmesine sebep olabilecek kurum.

  ülkemizdeki adli tıp ne yazık ki x files veya diğer dizilerde gördüğünüz adli tıp birimlerine benzemez.

  basık tavanlı, herkesin durmadan sigara içtiği, adliye havası esen bir mekandır.

  öyle filmlerde gördüğünüz ilginç, çözülmeyi bekleyen vakalar filan da gelmez. göreceğiniz en ilginç vakalar namus cinayetine kurban gitmiş zavallı kadınlardan, inanılmaz kazalardan **, darp vakalarından ve kimsesiz zavallı cesetlerden ibarettir.

  öğrencilerin sınıf geçmek için yapmalarının mecbur olduğu otopsiler dışında otopsiyi genelde kurumun gediklisi olan bir hademe, o da ayağında lastik cizmeler ve üzerinde kasap önlüğüyle yapar. bu arada adli tıp uzmanı -genelde elinde bir sigara ile- uzaktan olayı seyreder, bazen de karışır "orayı da kes bakalım" diye. rivayete göre otopside sigara içilmesinin nedeni otopsi kokusunu bastırmaktır. ama gene de pek iğrenç görünür gözünüze. fazla ilgisiz, fazla saygısız gelir nedense maktülün yanında lakayt bir şekilde sigara içilmesi.

  otopsi biter, hademe otopsi masasını* lastik hortum ve uzun saplı bir fırça * ile yıkar temizler.

  pırıl pırıl steril mekanlarda, yanınızda binbir alet ve mikroskopla yapılan otopsiyi ancak sinema salonunda seyredersiniz.

  tüm bunlara rağmen gene de adli tabip olmayı düşünürken bir gün kolu mühürlü birini getirirler. kapıda annesi , babası veya kocası vardır. "bakın bakalım kız mı, bozulmuş mu?" lafını duyarsınız bekleyenlerden. siz de en az gelen hasta kadar utanırsınız, yüzüne bakamazsınız gelen kişinin. hoş o da bakamaz kimsenin yüzüne.

  işte bir insanın insanlığa yakışmayacak şekilde, üstüne üstlük kolunda mühürle **size getirildiği gün vaz geçersiniz adli tıp uzmanı olmaktan. adli tıp kurumuna va düzene de şiddetli bir küfür etmeyi unutmazsınız elbette.
 • hukuk son sınıf öğrencilerinin götürülüp cesede nasıl otopsi yapıldığının gösterildiği yer. ayılan, bayılan, çıkıp kusanlar olur. evet. (bkz: otopsi)
 • zamanla adli tabiblerde psikolojik travmaya yol açan kurum... 33 yaşında, yardımcı doçent olarak adli tıpta çalışan arkadaşımın, tekrar tus'a girerek, kalp-damar cerrahi'ni kazanması ile bir asistan olarak, başka bir şehirde herşeye sıfırdan başlamasına neden olan kurumdur. otopsi haricinde, bekaret kontrolü, alkol muayenesi, uyuşturucu muayenesi, çocuk suçluların cezai ehliyetinin olup olmadığının araştırılması, akli dengenin yerinde olup olmadığının kontrol edilmesi, imzanın şahsa ait olup olmadığının kontrolü vs vs gibi bir çok adli konuya bakar.
 • gelişmişlik olarak yeterince ileri fakat kadro olarak ihtiyacın çok altında olduğu için yeterli hizmeti veremeyen kurumdur.*
 • merkezi istanbul yenibosna'da bulunan, kendisini oldukça ciddi çalışmalara adamış devlet kurumudur.fizik ihtisas dairesi,morg ihtisas dairesi,biyoloji ihtisas dairesi,gözlem ihtisas dairesi,kimya ihtisas dairesi,trafik ihtisas dairesi olmak üzere 6 ihtisas dairesine ayrıcada çeşitli görevlere adanmış 6 ihtisas kuruluna sahiptir.bu haliyle en başta oldukça önemli bir adalet kurumu sonrasında hem bir okul,hem de bir cezaevi olma özelliği taşımaktadır.
 • adli tıp kurumu davalara bakmaz. adli konularda bilirkişilik görevini yerine getirir. mahkemeler ile hakimlikler ve savcılıklar tarafından gönderilen adli tıpla ilgili konularda bilimsel ve teknik görüş bildirmek görevlerinden sadece birisidir. sanılanın aksine sadece otopis de yapmaz. otopsi yaptığı işlerin çok küçük bir bölümünü oluşturur. adalet bakanlığına bağlı bir kurumdur. ayrıntılı bilgi için

  www.atk.gov.tr