• yer bir orta anadolu kazasında bir adliye. dava boşanma davası. iki çocuk vardır ve kadın çocukların velayetini istemektedir.

hakim: kızım çocuklara nasıl bakacaksın?
    kadın: orospuluk yapar yine bakarım.
  • yer: istanbul 10. asliye ticaret mahkemesi
    tanik dinlenmektedir. taniklik yapan bayan, davalinin esi oldugu icin hakim kendisine tanikliktan cekilme ve yeminsiz dinlenme hakki oldugunu hatirlatir. tanik bayan cekilmeyececegini su sozlerle ifade eder:
    "hakimim, eger ki ben taniklik yapmazsam ote dunyada bana bunun hesabi sorulur, icim rahat olmek istiyorsam taniklik yapacagim."

tanik bildiklerini anlatir, hakim zapta gecirir. soyleyecekleri bitince hakim usulen sorar:
    "dogru soyledigine allahin, kitabin adina yemin eder misin?"
    taniktan beklenen cevap basit bir "ediyorum" iken su sozleri ile durusma salonundaki avukatlari kirar gecirir:
    "bakim hakime hanim, ben musluman evladiyim. hem de sanli serefli bir turkiye cumhuriyeti vatandasiyim. ben kurani kerimi hatmetmis bi kimseyim"
    hakime hanim:
    "hanim hanim, uzatma ediyor musun etmiyor musun?"
    tanik:
    "eh edeyim bariiiii"
  • istanbul ceza mahkemelerinin birinde " karşılıklı dövmek ve hakaret" suçlarından açılmış şahsi davanın ikinci duruşması.(2000 yılının mart ayı)

davacı-sanıkların her ikisinin de giyimleri bir tuhaf,yüzleri makyajlı gibi,tavırları efemine iki erkek...yerlerine oturdular.tanık dinlenecek.çağrılan tanıklardan biri girdi salona.tıpkı davacı-sanıklar gibi.hüviyet tespiti yapıldı.hakim davacı-sanıkları gösterdi :
    -bu kişileri tanıyor musun,akrabalığın düşmanlığın var mı ?

-tanımaz mıyım ikisi de canım ciğerim
    -bırak canı ciğeri,akrabalığın var mı ?
    -yok.

hakim,tanıklığa engel hali yok diye yazdırıp,yeminini yaptırdı.olayı kısaca anlatıp,sadece olay hakkında görüp duyduklarını anlatmasını istedi.

tanık : biliyorsunuz bizim işimiz zor.eve üçümüz çağrıldık.(e....), (f....) nin beğendiği herifin kucağına oturdu.
    - ee..
    -(f....) kalk ordan şıllık,diye hücum etti.biliyorsunuz parası verilmiş işte yamuk yapılmaz.biliyorsunuz,bu alemde şaka olmaz.herkesin zevki... derken hakim sinirlenmiş,yüzü kızarmış vaziyette :
    -kes,kes..nerden bileyim ben sizin adetinizi,aleminizi..allahhallah..bir daha biliyorsunuz deme ! anlat şimdi.

tanık "biliyorsunuz" demeden olayı anlattı.
    çıkmadan evvel kürsüye yaklaşarak "efendim size bir kartımı takdim edeyim" diyecek oldu.hakim mübaşire "dışarı çıkart" diye işaret etti,tanık da kapıda kartını mübaşire verdi.
  • olay bir asliye hukuk mahkemesinde geçmektedir.

mahkeme salonu ile hakım beyın odası iç içedir arada bir bölme kapı bulunmaktadır, duruşmanın tam ortasında hakimin odasındaki telefon çalar hakim mübaşire koş lan şu telofon çatlayacak der, mübaşir 30 sn sonra gelir efendim yargıtaydan..... arıyor der hakim siktir et sen de siktir git der,bir süre sonra mübaşir tel konuşmasını bitirip sırıtarak duruşma salonuna girer

hakim biraz tırsmış bi şekilde mübaşire dönüp 'ne dedin lam adama haa ne dedin der

mübaşir yok efendim sölediklerinizi sölemedim der, herkes rahat bi nefes alır.
  • 103683 avukatlık yaptığı günlerin birinde ankara adliyesi'nde x. asliye hukuk kalemi müdürürün yanında oturmakta, ortalarda olmayan dava dosyasının izini kalem müdürüyle sürmektedir. bu sırada müdürün yanına el ele bir çift gelir. bu neşeli çiftin burada ne işi var diye düşünülürken şöyle bir konuşma cerayan eder:
    - iyi günler bizim bir davamız vardı sonucunu öğrenmek için şey yaptık.
    - (müdür kafasını kaldırmadan) esas no?
    - ehmm x/y
    - e bu karara çıkmış bir saniye
    müdür karar defterinden davayı bulur. dava boşanma davasıdır. çift hala elele göz göze neşe içinde sonucu beklemektedir.
    - evet sonuçlanmış dava siz boşanmışsınız!!
    çift o an refleksif bir hareketle birbirinin ellerini bırakır
    - nasıl boşanmışız yani
    - işte kardeşim sen bay x bu bayan y değilmi iki ay evvel boşanmışsınız
    (kadın büyük bir hayret şahyasıyla) aa biz iki aydır .... yani...şey mi olmuş?!!!
    -(103683) ....?!
  • bu diyalogu başkasından duydum.

mahkemede hüviyet tespiti yapılıyor :

-doğum tarihiz ?
    -15 temmuz
    -hangi yıl ?
    -her yıl
  • yer: bakirkoy ceza adliyesi
    olay: taraflar ve taniklar dinlendikten sonra hakim, kararini vermeden once durusma boyunca uyuklayan savciya sorar ve olaylar gelisir....

h: savci bey, bu olay hakkinda siz ne dusunuyorsunuz?
    s: (gozlerini acip yerinden dogrularak) ....pardon konu neydi hakim bey?
    h:??!!??
    h: karar: durusma hede hodo tarihine ertelenmistir!

(bkz: bizzat yasanmistir)
  • 1999 yilinda istanbul(sultanahmet) adliyesinde odamda oturuyorum.mahkememizin mübasiri girdi :
    -efendim, tekstilci bir hemserim var size bir sey danismak istiyor.
    -nerde kendisi
    -disarda kapida bekliyor
    -çagir gelsin

tekstilci girdi içeriye 35-40 yaslarinda spor giyimli bir vatandas.yer gösterdim oturdu
    -sizi dinliyorum,derdiniz nedir ?
    -valla hakim bey,benim kasami yarmislar.(kasayi açip paralarini almislar)
    -kaç lira vardi ?
    -30 milyar vardi.
    -polise basvurdun mu ?
    -evet ,asayise gittim.orda dediler ki "parayi da çalani da buluruz ama paranin yarisi bizim"
    -allah allah,olmaz öyle sey.sonra ?
    -yarisi 15 milyar,çok geldi bana.onun üzerine birinden duymustum.(burada mafya babalarindan birinin adini söyledi) o'na gittim.
    -evet
    - o da "paranin 20 milyarini biz aliriz.adami da nerde olursa olsun bulur ayaginin önüne atariz" dediler.
    -peki sonra ne oldu
    -çok para istiyorlar vazgeçtim.
    - bak kardesim,simdi otur c.savciligina dilekçe yaz.müracaat savcisina ver.gerisini onlara birak...

tekstilci gitti.bir ay kadar sonra mübasir ile birlikte ziyaretime geldi.sordum.sanigi adiyamanda yakalamislar.paranin büyük kismini da geri almis...
  • yil 2005.istanbul 4. agir ceza mahkemesinde sahte raki imal etmek suçundan açilan davada saniklarin sorgusu yapiliyor.
    sanik-.....lokantalardan filan topladigimiz siselere yaptigimiz rakilari doldurduk.
    mahkeme baskani- alinan parmak izi örneklerinde hem sizin hem de sabikali baska kisilerin parmak izi var.
    sanik-dogrudur.
    mahkeme baskani-bu ne pislik,bari siseleri yikayip doldursaydiniz .
  • yer : bir adliye
    dava: senede itiraz
    olay: davalı vekili senetteki "tc mahkemeleri yetkilidir" şartının özel yetki doğurduğunu savunuyor

-ben : hakim bey takip yetkisiz yerde açılmıştır, yetki şartı kesin olmalıdır hede hödö.
    -davalı vekili : efem senette tc mahkemeleri yetkilidir diyor bu nedenle burası da yetkilidir bik bik..

-ben- hakim bey tc mahkemesi tabiidir ki yetkilidir takip libyada açılacak değil ya!!
    -karar : takibin yetki yönünden iptaline!
hesabın var mı? giriş yap