• kelime anlami olarak "dogru guc yolu". japon savas sanati. dairesel hareketlerle savunmaya dayanan, tekniklerinin rakibin silahli oldugu durumlar du$unulerek kurulmasiyla aikido benzerlerinden farklila$ir. sensei ueshiba morihei tarafindan, ce$itli tekniklerin derlenmesi ve eklenmesi sonucunda aikido olarak ilk kez 20.yy ba$larinda telaffuz edilmi$tir. turkiyede kisa zamanda trend haline gelmesi ise abuk bir olaydir.
  • http://www.aikiweb.com/ bu konuda guzel hazirlanmi$ bir site.
    " in aikido, it is not a question of speed, the fight is finished before it is begun".
  • ancak, aikido antrenmanlarinda taraflardan birinin savunma cali$abilmesi icin, digerinin dogru bir bicimde saldirmasi gerektiginden, savunma ile beraber saldiri da ogrenirsiniz. ancak amac saldirmayi ogrenmek degil, partnerinizin cali$masina daha iyi yardimci olabilmektir.
  • rakibin ne kadar güçlü saldırırsa o kadar kolay dayak yiyeceği japon dövüş sanatı...
  • bileklere ziyan bir japon savaş sanatı. tamamen savunma amaçlıdır ama karşı tarafa oldukça zarar verir. atlamak için yanlış tarafı seçen rakip allah muhafaza elini sizde bırakabilir. kanımca güçlü rakiplere karşı aiki do ile karşı koymak kolay bir olay deil. teknikleri çok çok iyi bilmek, anında birinden diğerine geçebilmek ve çok sağlam bir vucud lazım. güzel bir spor , özellikle seyretmek insana çok haz verir.
  • judo sentezi fazla olan bir savunma sporu fakat judodaki bogma sekilleri yoktur daha cok vucudun agirligini dengeleyerek karsinin saldirilarindan kacinmayi hedefler
  • (bkz: steven seagal)
  • tamamen savunmaya dayanan bi uzak dogu sporu. saldirma yoktur, ama cesitli kendo vuruslarini ve yumrugu karsi tarafla antreman yapabilmek icin ogrenirsiniz. hareketler ciplak ele, kilica, bicaga veya sopaya , bir veya birden cok kisiye karsi olabilir.antremanlarda diz ustunde durmak, diz ustunde yurumek, dojoya girerken ve cikarken selam vermek, sempai bisi gosterip giderken arkasi donuk bile olsa selam vermek, antremanin basinda ve sonunda morihei ueshiba amcaya saygi durusunda bulunmak zorunludur. eklemlere calisir, adam ne kadar hizli gelirse o kadar kotu yaparsiniz, eger iyi yapiosaniz.
  • alnında aikido 2. dan yazan biriyle trafiksel bir çekişme yaşanırsanız, kağıt üzerinde adama/ kadına (siklet farkı gözetmez bu olay) 2 metreden fazla yaklaşmadan istendiği kadar küfredilebilirsiniz. bununla beraber maalesef bu sökmez çünkü bu arkadaşlar zamanında karate yapmışlar, ya karatede dan kalmamış ya da antrenmandan yorulmuşlar, daha sonra aikidoya geçmişlerdir.
hesabın var mı? giriş yap