• bir televizyon programında söz sırasının kendisine gelmesini beklerken dikkatle izlediğimde, az sonra kalkıp italyan çocuk korosu şarkıları söyleyeceğini sandıracak kadar kıvırcık saçlı, dişlek, yumurcak kılıklı bir adamdır bu.
    ama sahne aldığı zaman şarkısında "damarlarım patlasın ki seni seviyorum, kan banyoma davetlisin, benim olmazsan seni kurtlara parçalattırırım" benzeri bir güfte olduğunu görünce müspet önyargım o dakika darmadağın oldu.
    intihar şovu mu yapmış? üzüldüm yine de...
  • hiç unutmuyorum.yıl 1999 ,aylardan şubat.saçlarımı uzatmaya başlayalı 4ay kadar olmuştu.kafamın sağ ve sol tarafındaki saçlar kabarmaya başlamıştı.(bkz: omer celakil tarzi sac modeli).saçları bir şekle sokmak lazım.ben de
    mahallemizdeki tek berber olan salih abinin dükkanına gittim.oturdum koltuğa. nasıl bir kesim istediğimi tarif etmeye başladım : "abi kulakların üstünde kabaranları biraz kısalt,enseyi düzelt .yalnız ,saçlarımı uzatıyorum .o yüzden üstleri falan fazla alma vsvs"

adam alışmış yıllar yılı "okul traşı" yapmaya.başladı alıştığı gibi kesmeye.yanlardan almaya başladı.kestikçe kesiyor.neyse traş bitti.baktım aynaya , saçlar dürrük gibi olmuş.tepeler uzun ,yanlar kısa ,ense desen bir garip.

"abi , bu pek olmamış" dedim.
    "yok yok çok iyi oldu.1hafta sonra yanlar da uzayınca çok iyi olur.hem bak alihan'ın saçları gibi oldu" dedi.

alihan diye birini duymuştum ama hiç dikkat etmemiştim adama.tipi nasıl en ufak bir fikrim yoktu.salih abi iltifat ediyor herhalde diye düşündüm .berberden çıktım , geldim eve.

aile fertleri saçlarımı görünce ,kıçlarıya güldüler.abim elimden tuttu,kendi berberine götürdü.berber "bu traşla saç falan uzatılmaz.hepsini kısaltayım ,sonra yeniden uzatmaya başlarsın " dedi. yarım saat sonra dımdızlak kafayla berberden çıkıp evin yolunu tuttum.hem berber salih'e hem alihan'a , en güzel sevgi sözcüklerini söyleye söyleye eve geldim.

ve dün gece.
    tv izlerken , bir altyazı geçmeye başladı : "alihan, ajdar'ı nasıl tokatladı.az sonra...".
    "kafasında saç kalmamıştır inşallah " diye dualar ettim ama görüntülerde gördüm ki ,alihan'ın saçlar yerli yerinde duruyor.
    hala fantastik,hala futuristik.

alihan ,sözüm sana. şu saçlarının modelini değiştir allah aşkına.yalvarıyorum.senin o torik gibi saçlarından ilham alan berberler yüzünden , nice gencimizin hayatı kaydı.bazıları saçlarını tek tek yoldu , bazıları insan içine çıkamaz hale geldi.haydi alihan.göreyim seni.

sözlerime,senin bir vecizenle son veriyorum :

"ben ,diyaframdan üflerim"

diyaframından öpüyorum
  • bir zamanlar en güzel şarki seninle güzel isimli bir şarkiyla , ve o şarkiyi söylerken yaptiği sinirini viteskolundan çikaran minibüs şoförü dansi ile akillarimiza kazinmiş büyük sanatçi. ama yaptiklari bunla bitmiyor tabi. sana mi tapacaktim isimli albümü bir dönem bir çok lise öğrencisinin , siralara kazidiği çok çok özlü sözlerin kaynaği olduğu gibi , aslan yelesi modeli saçlari ve delip geçen bakişlari ile bir çok neslin idolize ettiği bir kişidir kendisi.

daha sonra çikrattiği albümünde - albümün ismini unuttum üzülüyorum uyuyamiyorum - de ayni başariyi yakalayip sararan yapraklar isimli şarkisina bir klip çekmiştir. siyah beyaz filmlere uyuz olan italyan yönetmen edasiyla bu klibi , siyah sari çekerek , değişik bir çalişmaya imza atmiştir.

ayrica çok sporcu bir kişiliktir alihan. her ay en azindan bir kere katildiği esra ceyhan la a dan z ye programinda bu özelliği sik sik gün ışığına çıkar. esra ceyhan ona her programda "ee alihan sen siporla da ilgileniyodun dimi" gibilerinden bir soruy sorar sormaz , alihan o muhteşem tavriyla "evet kikboaks yapiyorum yillardir , madalyalarim da var hatta ee.." derken esra ceyhan araya girip şimdi bir canli telefon bağlantimiz var diyerek muhabbeti geçiştirirdi. çok kötü de ederdi.

köprünün ortasinda arabasinin üstünde tepinip topluma muhteşem mesajlar vermeye çalişmasina rağmen , ona kulak asan duyarli insan sayisinin azliği , kalpleri buran başka bir noktadir. arabasinin üstündeki seslenişi ile alay eden insanlara da benimle alay ediyorlar isimli ayarsal şarkiyi yapip , mesaji gediğine oturtmuştur.

aslinda nice nice grammylere layik olan alihan in bugün malesef pek az faninin bulunmasi , avrupa da amerikada cart ta curt ta başariya ulaşamamasinin bir nedeni aslinda malesef , halkimizin , alihan gibi büyük sanat değerlerine gereken özeni göstermemesidir. halbuki alihan unutulmayacak bir şarkicidir. gerek danslari , gerek şarki sözleri , gerek topluma mesaj verme şekilleri , gerek aslan yelesi modeli saçlari , gerek dişleri , gerek üstünde tepindiği arabasi ile , tam bir ekoldür alihan. eğer bugün alihan gerektiği yerde değilse , bu hepimizin ayibidir.

(bkz: benimle alay ediyorlar)
  • üzerine bir bidon benzini boşalttıktan sonra, muhtemelen içi boş zippo çakmağını yakamayan ve hayatta kalmayı başaran adamın ayıldıktan sonra söylediği ilk söz:
    - benzin yuttum
  • şöhret ve sanatçılık bakımından recep bülbülses'in yarım basamak yukarısında, ajdar anık'ın 25 basamak altında bir adam (recepten fazla olarak kaseti var maalesef). bir türlü şöhret olamayan, şöhret için yapmadığı 'enteresanlık' kalmayan, aslında mantıklı bir bakışla hakettiği yerde olan bu kişiyi ne zaman televizyonda görsem, birilerine sataşmakta oluyor. bir zamanlar yine a takımı isimli şeyde sanat ve sanatçı üzerine derin felsefi tartışmaların döndüğü bir bölümde konuktu. birisi (galiba bir izleyiciydi) konuşurken yanlışlıkla 'alişan bey' demişti de yine dellenip kendinden geçmiş, alişan kim uleayyynn?? alişan ortada yokken benim kasetim vardı, hüaaaa... diye uzun bir histeri krizi geçirmişti değerli alican, pardon alikan.

eğer sözlüğü takip ediyorsa bana da saldıracaktır şimdi ama dost acı söyler sevgili alişan, pardon alican... sahi sen ne iş yapıyordun ya? nıhahahaaaa!!! diye bir erol taş gülüşüyle uğurlamak istediğim insan.
  • boğaz köprüsüne çıkıp kendini yakmak isteyen tek insan olmuştur.
  • işler güçler dizisinin 15.bölümünde murat ile sadi kayıp dizisine müzisyen oyuncu aramaktadır. sadi'nin aklına alihan gelir.

s : alihan olur.
    m : alihan kim lan ?
    s : ya hani üzerine benzin döküpde kendini yakamayan şarkıcı var ya o işte.
    m: ezberinde bi şarkısı var mı ?
    s: (bir süre düşünür) ajdar'ı dövdü.
  • ajdar'la gece kulübünde bir gazeteci röportaj yapmaktadır. lön diye röportajın ortasında kahramanımız alihan girer;
    -ben kimim?
    +siz daha önce bazı ortamlarda karşıma çıkmış bir sanatçı arkadaşımızsınız.
    (bu sırada gazeteci alihan'a bu özel bir röportaj karışmaz mısınız gibisinden bir şeyler söylüyor)
    -sen sanatçı mısın şimdi?
    +bir şey diyeceğim ben sizinle tartışmayacağım.
    -sen bu ülkede sanatçı mısın? sen "ben bu ülkede sanatçıyım de, ben sanatçılığı bırakacağım."
    ajdar bir şeyler söyler
    -senle dalga geçiyorlar kardeşim
    +benle dalga geçebilirler, sizi ne ilgilendiriyor?
    +özür diliyorum ben burayı terkediyorum

tabi sonrasında malum olay meydana geliyor.

ajdar 2 defa çok mantıklı bir şekilde cevap veriyor, uzatmamaya çalışıyor. kendisini sevmem, hareketleri hep irrite gelmiştir bana ama haksızlığın kralına uğramıştır burda.
    alihan magandasına umarım daha sertini vururlar bir gün.
  • alkol testi yapmak isteyen polisin "surekli uflemeniz gerekiyor, alet kabul etmiyor" demesi uzerine;

-ben diyaframdan ufluyorum!

demis zat-i sahane şan pedagogu.
    zannedersin tek nefeste der holle rache kocht in meinem herzeni falan soyleyecek. hey guzel tanrim
  • an itibari ile star tvde izledigim magazin nektarı $ov programlarindan birinde baskina ugrayan (!) $ok karakter. sözlü oldugu esnada baska bir kızla bir cafede samimiyete varan alihan, cafenin dışında 200m ötede magazin snipercisi ve arkadaslari tarafindan izlenmektedir. sözde sözlüsü ve sözde kayinvalidesi ayni esnada kafeyi basar. curcuna olur, alihan yine olaya "bekar adamım ben, size ne yav" tarzı bir yorumla nokta koyar. olayın onceden kurgulandıgı, ama bir o kadarda ucuz bir kurgu olmasi, yine aynı ucuzluktaki aktris genc kızların oyunculugundan hemen belli olur. ya kız kavgası edeceksin, git sac cek, it, kak birsey yap, niye tuzluk atıyorsun? bu arada alihan inanılmaz derecede, sac ekme merkezlerinin once-sonra seklinde yaptıgı tanıtım afislerindeki "sonra" karakterine benziyor, o saclar nasıl bir kıvırcıktır, gürdür, parlaktır. bu arada alihan'ın spot altında kazagının icindeki atlet fanila da bütün bu olaylara ayrı bir ışık tutar, gözümüzün içine batar bu ışık hatta. of midem ekşidi.
hesabın var mı? giriş yap