• mohaç meydan savaşı sonrası çocuk yaştaki kral layoş'un cesedi huzuruna getirildiğinde kanuni'nin de sarfettiği iddia edilen söz öbeği.

kaynak: national geographic.
  • teee gençken "müslümanın ardından allah rahmet eylesin diyoruz da, iyi yürekli olup müslüman olmayanların ya da müslüman olup olmadığını bilmediklerimizin arkasından ne diyoruz?" diye sorduğum rahmetli dedemin, durup, iyice düşünerek bana verdiği incelikli cevap.

bana kalırsa bunda bir kötülük ya da yanlış yok. hayattayken hepimiz bilerek ya da bilmeyerek bir sürü günaha/yanlışa batıyoruz. öldükten sonra da hepimiz sorguya çekileceğiz madem (inancıma göre öyle), o sorgudan geçebilmek için keşke hepimizin taksiratlarını affeylese allah.

eğer allah izin verir de cennete girersem ben, bir kişi ya da bin kişi fazla olmuş ne farkeder ki? bu dünyada hepimiz bir şeyler yapıyoruz zaten. ben vicdansızlar için bile, katliam yapanlar için bile "allah ıslah etsin." yerine "allah hidayet nasip etsin." diyen biriyim, keşke herkesin aklı başına, gönlü yerine gelse de dünya güllük gülistanlık bir yer olsa. keşke hepimiz ersek o hidayete.
    birilerine karşı cennete de girmesinler diyebilecek kadar düşmanlık besliyorsam, insanlığım nerede benim, imanım nerede? cennette yer var mıydı bu duygulara acaba?

ki düşünüyorum da, "allah hidayet versin." diye ettiğim dua, aslında beddua. hidayete eren kişi vicdanıyla başbaşa kalıyor ve en büyük ceza da o değil mi zaten?

ya da ben hakkaten safın önde gideniyim ve babam böyle pasta yapmayı nereden öğrendi?
  • fethullah gülen'in hanefi avcı için kullandığı cümle. hedefi şaşırmış. ne ara öldürdüler hanefi avcı'yı. adam hapiste. niye diyorsun böyle bir şey? bari sen söyleme. rezil olma daha fazla.
  • "ölü toprak altına girmeden 'allah rahmet eylesin' denmez... 'allah taksiratını affetsin' diyeceksin."
    götümden uydurmuyorsam, 30 sene önce bir abi böyle söylemişti.
  • allah rahmet eylesin ifadesindeki samimi anlama ve temenniye sahip değildir. "ölünün arkasından ben ne diyeceğimi biliyorum ama dinimizde yeri yok kötü konuşmayayım" anlamına gelir.

sakıp sabancının ölümünden sonra bir sendika başkanının allah rahmet eylesin demesine çok bozulmuştu bir dergi yazarı buna dayanarak.*
  • allah kusurlarini affetsin, olarak gunumuz turkcesine cevrilebilecek cumle.
  • günümüzde ölenden haz edilmediğinin edep çerçevesinde ifadesi olarak kullanılan söz.
  • allah gelir vergisi -(tax_irat)- borçlarını affetsin anlamında. *
  • ofli hoca bunu "allah taksiratini ve taksitlerini affetsin" diye soyler.
hesabın var mı? giriş yap