• abd fiyatı bugünkü kurla 366 lira ettiği halde getirene en fazla 350 lira veririm diyenlerin olduğu gadget. iyiymiş.
  • ipad'i öldürmek için ipad'den daha iyi olmaya çalışmanın bir anlamı olmadığı açıktı. yarışmayı başka bir kulvara (ucuz fiyat + cloud computing [(bkz: iphone 5/@yalnux)]) taşımak gerekiyordu. görülen o ki, amazon kindle fire ile bu kulvarı açtı. hayırlı olsun.
  • muh-te-sem. erken dogumgunu hediyesi olarak alip iki gunde bununla aklimi yitirdim desem yeri. ez reader application'iyla pdf'e not alip alt cizdigim yetmiyormus gibi, dokundugum kelimeleri sozlukten bulup ustune pdf'i sesli ve vurgulu okudugunu da gorunce bir kez daha anladim ki bu mukemmel amazon seysi tek basina olusmus olamaz. flash da calistiriyor, ve ipad'in ucte biri fiyati ve 2/3u agirliginda. hulu, netflix, youtube, hepsinin goruntu kalitesi sahane. seste cok is yok ama kulaklikla takilacaginizi varsayiyorum, onda ses gayet iyi. bu durumda tek olmayan ozellik kamera ve mikrofon, ki akilli telefon varsa zaten ondan yaparsiniz onu da. akademide olan ve surekli okuma yapanlar icin cidden bir nimet,ekran isigi en kisikta bile biraz fazla, fakat onu da bir application'la sabitleyip azaltabiliyorsunuz, saatlerce okusaniz okunur. twitter'dan maillara, angry birds'den dropbox'a, her seyi isik hizinda calistiriyor, ve dahasi inanilmaz $ik. bir kahveye on dolara ok'ken bu tip seylerde paraya kiyamadigimdan kabini almiyorum (alet 200 dolar, kaplari vergiyle 43-45 dolar arasi), bereye sariyorum ama olsun, her sey mi parayi sokaga sacmak. sol avcunuza cuk oturuyor, ustelik iki elle tutmak suretiyle bas parmaklarla kolayca on parmak yaziliyor. uyurken yanagina iyi geceler opucugu konduruyor, ve ustun acilirsa kicina basina bakmadan insan evladi gibi ortuyor. almayi dusunuyorsaniz bir saniye tereddut etmeyin, en son iphone'da boyle buyulenmistim, dakika ayrilmak istemiyorum, okuma askimi yeniden korukledi desem yeri. cocugumuzun ismini kiz olursa kindpro, erkek olursa firecastinator koyucaz sanirim.
  • e-reader desen değil, tablet desen eh işte. amazon, nook ve kobo gibi firmalar keşke böyle dandik tabletler yapıp unutulacaklarına renkli e-ink teknolojisinin üstüne gitseler, biz de pastel pastel renklerle bayram etsek.
  • ne yazik ki 3g'si yoktur. 200$'a daha allah'tan belani mi istiyorsun da diyebilirsiniz, cevap veremem, boynumu bukerim.
  • amazon icin gayet yerinde bir hamle. hardware fiyatlarini bu kadar dusuk tutup fiziksel alet satisindan herhangi bir kazanc saglama hedefinde degiller. asil amaclari content'ten mali goturmek. apple'in bir anlamda tersi olan bir anlayis bu. apple hardware satisinda yuksek kar marji hedefleyen bir sirket. yaratmis olduklari yarmis brand image'lari sayesinde de bunu gayet basariyorlar. bunun uzantisi olarak platformlarindaki software satisindan da guzel bir para akislari var pek tabii. ama asil olay bu degil. amazon'un paradigmasi bunun tersi. sanmiyorum ki bu fiyattaki kindle'lardan kar ediyor olsunlar (hatta sattiklari alet basina ufak zararda bile olabilirler). hedefleri uzun vadede o kindle'a saglayacaklari icerikten para kazanmak. bunu saglayacak platforma da sahipler. halihazirdaki tablet piyasasinda boyle bir yaklasimla yer edinme ihtimalleri diger tablet ureticilerine kiyasla oldukca yuksek. digerlerinin tek yaptigi apple'in yaptiginin aynisini apple'dan daha kotu bir sekilde tekrarlamak. bu yuzden de insanlar ipad yerine baska bir tablet almayi (hakli olarak) degerlendirmiyorlar bile. apple'a gore hic bir artilari yok zira. ama bu anlayis farkliligi sebebiyle amazon'un var. varolan platformlarini ve degerlerini bu kindle hamlesiyle akillica degerlendirme hedefindeler ve bu da kendi acilarindan oldukca mantikli bir yaklasim.
  • bunu alan adamin zaten smartphone'u vardir, fotograf cekecek yada chat yapacaksa telefonunu kullanir diyerek piyasaya surulen cihazdir.

"ben illa ki her yere ipad'imle gidicem", "telefonu attim bundan sonra ipad'le konusucam", "fotograf makinesine ne gerek var ipad'in berbat kamerasi her seye yeter" diyenler icin uygun bir urun degildir, ancak hayal kirikligidir.
  • her seyiyle dogru bir urun hissi veriyor. amazon icerik saticisi, kindle icerik dagitiyor. hardware olarak iddiali degil, zaten ipad ile farkli kategoriden piyasaya giris yapiyor. fiyat oldukca ucuz, bunun altina satilmasi da cok zor. ipad, dizustu yerine kullanilirken, kindle hafiflik ve pil omru acisindan yaninizda gezdirmeye, tatile, kafeye goturmeye daha elverisli. dedigim o ki, ipad killer degil, olmasi gerekmiyor zaten ! kendi piyasasini yaratan araclardan.
  • e-kitap ve pdf okumak için, arada da girip maillerinizi twitter'ınızı mobil sitesinden kontrol etmek için yeterli bir alet fakat ne android market ne de amazon prime (binlerce bedava film, dizi, kitap arşivi) türkiye'den ulaşılabilir değil. bir tek web tarayıcı, mail kontrol edici ve facebook yüklü. marketten twitter bile indiremiyorsunuz. şikayet ederseniz de, üzgünüz ama sizin bölgenize henüz amazon hizmet vermiyor diyorlar, halbukim samsung ile android market nasıl anlaşmalıysa amazon da anlaşabilir. alette anroid app store yüklü fakat gösterip de vermiyorlar kısacası.

derseniz ki ben onu film izlemek için almıyorum, ana amacım kitap okumak, kitap indirmeye library.nu vb. siteler bana yeter; o zaman gayet sevimli, ufak, kolayca taşınabilir bir alet. insanı deliler gibi çıktı alma derdinden kurtarıyor. wi-fi ı da çok güzel çalışıyor ama 3g si yok.
  • sanırım e-ink yok. e-ink olmayınca da bu kindle'ın devamı değil, bir nevi tablet kindle oluyor. ama e-ink olursa piyasayı süpürür.
hesabın var mı? giriş yap